V Praze bude dnes přednášet Jan Keller o školném, na středu se chystá protest

Redakce DR

V rámci studentského politického minifestivalu k výročí 17. listopadu se dnes na filosofické fakultě v Praze uskuteční přednáška Jana Kellera. Vyvrcholením programu bude středeční pochod proti komercionalizaci vzdělávání.

V rámci oslav Mezinárodního dne studentstva pořádá ProAlt: Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ debatu s Janem Kellerem. Veřejně přístupná přednáška s názvem „Deset falešných a jeden skutečný důvod, proč zavést školné“ se uskuteční v pondělí 15. listopadu od 18 hodin na Filosofické fakultě UK, náměstí Jana Palacha, místnost č.131.

Další dvě veřejné debaty jsou v plánu na úterý 16. listopadu od 20 hodin. Na VŠE se uskuteční panelová s diskuse s názvem „Potřebuje vysoké školství reformu?“ a v prostorách Národní technické knihovny v Dejvicích ve stejnou dobu proběhne debata na téma „Co (z)může studentské hnutí?“.

×
Diskuse
November 16, 2010 v 8.11
a na schodišti na to shlíží Masarykova socha .....
(Tato glosa by patřila spíše pod text Kellerovy přednášky, kterou – doufejme – ProAlt zveřejní.)

Jan Keller byl jako vždy brilantní, stručný, jasně argumentoval. Jeho argumenty ovšem mířily proti falešnému zadání. To nejpodstatnější proto zůstalo přece jen trochu mezi řádky:
Vzdělání není prvotně záležitostí ekonomickou (financovatelnost, spočitatelnost materiálních přínosů pro absolventy a pro HDP), ale politickou, či – chcete-li - kulturněhistorickou.
V ústavě se o vzdělání nemluví v souvislosti s penězi. K étosu republiky neodlučitelně patří, že vzdělání opravdu není zboží a studium soukromá investice. (Keller na to v závěru nepřímo poukázal, když zmínil, jak to dělají ve Finsku.)

Koncem října 1967 byla posluchárna č.131 FFUK (tehdy č.109) také přeplněna studenty, možná ještě více než včera. Nejnápadnější rozdíl je v tom, že tehdy vládl optimismus. Včera vládly rozpaky. Za to ovšem Jan Keller nemůže.