Vedení Univerzity Karlovy se postavilo proti iniciativě ministra Dobeše na zavedení provizorního zápisného, které má sloužit do doby, než se uzákoní školné. Univerzitě se zejména nelíbí, že chce ministerstvo z poplatků kompenzovat snížení státní podpory.
Univerzita Karlova (UK) odmítá plán ministerstva školství zavést zápisné, které by školy vybíraly před zavedením odloženého školného v roce 2013. Univerzita, která zavedení zápisného v loňském roce sama iniciovala, nyní protestuje proti tomu, aby bylo školné nebo zápisné použito k pokrytí deficitu v rozpočtech vysokých škol. Rektor univerzity Václav Hampl to uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK.
Plán na přípravu zápisného představilo ministerstvo v pondělí. Platit by se mělo od příštího akademického roku na veřejných vysokých školách, výše by záležela na každé vysoké škole, studenti by za rok studia mohli zaplatit až šest tisíc korun. Ministerstvo tak chce částečně zakrýt díru v rozpočtu vysokých škol, které v příštím roce kvůli škrtům přijdou zhruba o deset procent státních dotací.
Univerzita Karlova ale záměr kritizuje. Rektor v tiskové zprávě uvedl, že univerzita za zavedením školného stojí, musí ale jít o „návrh řádně vydiskutovaný“ a musí se jednat o dlouhodobé řešení. „S myšlenkou zavádět zápisné pouze jako dvouletého předskokana budoucího odloženého školného Univerzita Karlova nesouhlasí,“ uvedl Hampl v prohlášení. Žádné školné ani zápisné prý nelze zavést s tím, že má „primárně zmírňovat hrozivý deficit ve veřejném financování vysokoškolského vzdělávání“.
Podle ministerstva by se mělo zápisné platit jen po překlenovací dobu do zavedení odloženého školného, jehož výše bude až dvacet tisíc korun za rok a vysokoškoláci jej budou moci splácet až po dokončení univerzity a dosažení určité výše platu. Ministerstvo chce také pokračovat v dlouho připravované reformě vysokých škol. Ty by se měly rozvrstvit na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované.
Se zavedením zápisného nesouhlasí ani ČSSD.