Severočeši.cz si stěžují, že jim Senát brání ve výkonu mandátu
ČTKDva nově zvolení senátoři za hnutí Severočeši.cz, Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava, si u Ústavního soudu podle serveru Aktuálně.cz stěžují, že nemohli hlasovat proti vládním úsporným návrhům, ačkoliv už byli tou dobou platně zvolení.
Dva noví senátoři zvolení za hnutí Severočeši.cz, Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava, podávají k Ústavnímu soudu stížnost na zákony, které schválil Senát ve starém složení po letošních podzimních volbách. Podle serveru Aktuálně.cz požadují zrušení dvanácti usnesení, mezi jinými i nasazení českých vojáků v Afghánistánu.
Stěžovatelé tvrdí, že Senát porušil ústavu, neboť o zákonech a misích hlasovali končící senátoři, a noví se hlasování zúčastnit nemohli. Doubrava a Dernerová se odvolávají na ústavu, podle které vzniká mandát senátora zvolením a horní komora má 81 členů. Z toho podle nich logicky vyplývá, že zvolením nových senátorů ztrácejí mandát ti, kteří končí.
Odpůrci zpochybňování právoplatnosti mandátu ale namítají, že senátoři jsou voleni na šest let. V roce 2004 byli prakticky všichni zvoleni 13. listopadu, jejich mandát tedy v souladu s ústavou končí letos ve stejný den. Poukázal na to už minulý týden předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) v reakci na úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který zpochybnil právo horní komory Parlamentu projednat úsporné zákony vlády v předvolebním složení. I senátoři ČSSD při diskusi o tom, zda měl Senát v dosavadní sestavě právo schvalovat nasazení vojáků v zahraničních misích, poukazovali na to, že zákonodárci mají plnohodnotný mandát až do konce svého funkčního období.
Noví senátoři sice mandát získali zvolením, ujmout se ho mohou až po splnění další ústavou předepsané podmínky, a to složení slibu zákonodárce. Slib se skládá obvykle na první schůzi parlamentní komory v novém funkčním období, které začíná až po uplynutí měsíční lhůty, s níž volební zákon počítá na případné předložení a vyřešení stížnosti na výsledek voleb Nejvyšším správním soudem. I s tím počítá ústava, podle níž má zákon nižší síly stanovit „další podmínky výkonu volebního práva".
Doubrava a Dernerová míní, že na schůzi horní komory, která se uskutečnila pět dnů po senátních volbách, hlasovalo 17 senátorů bez mandátu. Z 27 letos zvolených senátorů bylo přítomno pouze šest, kteří svůj mandát obhájili. Jejich podání k Ústavnímu soudu je mnohem rozsáhlejší než před týdnem avizovaná stížnost ČSSD, která hodlá napadnout dva ze zákonů schválených ve Sněmovně v režimu legislativní nouze. Senátorka Alena Dernerová, která byla zvolena v Mostě, serveru řekla, že podání přijde Ústavnímu soudu ve čtvrtek. „Nevylučuji, že se k nám přidají i další nově zvolení senátoři," uvedla Dernerová.