Souprava s jaderným odpadem se blíží k cíli, protesty neustávají
Petr JedličkaNěmecký vlak s jaderným odpadem překročil v neděli hranice Dolního Saska a zastavil na překladišti v Dannenbergu. Do cíle chybí transportu už jen pár kilometrů. K aktivistům se mezitím připojili místní farmáři, kteří přivezli na blokádu šedesát traktorů.
Velmi sledovaný vlak s jaderným odpadem zastavil v pondělí v Dannenbergu — překladišti, jenž leží přibližně deset kilometrů od cíle transportu v Gorlebenu. Do meziskladu odpad poputuje již po silnici. Díky protestům transport nabral jedenáct hodin zpoždění. Také na posledním úseku cesty se houfují tisíce aktivistů, kteří se pokusí převoz opět symbolicky narušit takzvanou sitzblokádou.
K protestu se během víkendu připojilo padesát tisíc lidí z různých skupin, včetně dolnosaských zemědělců, kteří použili k blokádě šedesát traktorů. Všichni společně chtějí upozornit na stále nedořešený problém s likvidací jaderného paliva a další negativa, jež s sebou nese jaderná energetika obecně.
Aktivisté se snaží zastavit jaderný vlak každý rok, letošní akce je ale výjimečná. Vláda Angely Merkelové chce totiž porušit jaderné moratorium, jež bylo stanoveno dohodou předchozích levicových kabinetů s zástupci energetických koncernů na rok 2020. Podle agentury DPA je letošní protest nejrozsáhlejší za mnoho let.
Návrh současné vlády počítá s prodloužením životnosti stávajících jaderných elektráren o devět až čtrnáct let a státní garancí na jejich revitalizaci. Kancléřka přitom poukazuje na nedostatečnou technologickou vyspělostí alternativních zdrojů.
Podle opozice a přibližně dvou třetin Němců však vláda jednoduše podlehla lobbingu. Kiritikové zároveň připomínají, že na odklad moratoria doplatí především ti, kdo v uplynulých letech investovali do vývoje a výroby alternativních energetických zařízení — města a drobní investoři.
Násilí na obou stranách
Vlak se čtrnácti vagony vyjel v minulém týdnu z francouzského města La Hague, kde se připravuje vyhořelé palivo z německých jaderných elektráren na uskladnění. K tomu dochází právě v Gorlebenu.
Radikálnější skupinky aktivistů se během blokád a doprovodných protestů dostaly několikrát do střetu s policisty. Těch je na ochranu transportu nasazeno přes šestnáct tisíc. Jiné incidenty vyprovokovali sami policisté, když sáhli k rozehnání protestujících silou.
Došlo k několika desítkám zranění. Nejvážnější způsobil jedné z demonstrantek úder kopytem policejního koně do hlavy.
Blokád se účastní také velká část vedení německé strany zelených. Pro tu představuje boj s jadernou lobby jeden ze základních bodů programu. Spolupředsedkyně Bündnis 90/Die Grünen Claudia Rothová přímo slíbila kancléřce „horký podzim“.
Další informace:
SWR.de Castor erreicht Verladebahnhof Dannenberg
Taz.de Sitzblockade in Gorleben: Mit emotionaler Nachsorge
Der Spiegel Demonstranten rüsten für Straßenblockade