Několik postřehů ze senátního obvodu Český Krumlov
Jakub PatočkaPravidelný čtvrteční sloupek autora vychází až dnes, v sobotu ve 14:00 s uzavřením volebních místností druhého kola senátních voleb; ze zřejmých důvodů.
Klasik v některých ohledech podnes nepřekonaný říká, že nejde o to svět popsat, ale změnit ho. Vypravil jsem se se skupinou přátel do senátního obvodu Český Krumlov, kde jsme poslední tři dny před druhým kolem senátních voleb pomáhali kampani Vladimíra Špidly.
Tento průzkum bojem přinesl nedocenitelné poznatky o fungování naší novější demokracie v jihočeském pohraničí.
Senátní obvod Český Krumlov je neobyčejně rozlehlý: od Českých Budějovic se jeho hranice táhne na jihozápad přes Prachatice až k Volarům a na jihovýchod přes Trhové Sviny až k Novým Hradům. Řídce osídlené oblasti Šumavy a Novohradských hor i hora Kleť jsou jeho součástí, a patří tak rovněž k senátním obvodům nejkrásnějším.
Jižní mez českokrumlovského obvodu tvoří hranice republiky se špičkou v Dolním Dvořišti a na severu obtáčí část obvodu ze západu České Budějovice až k Týnu nad Vltavou a k Temelínu. V tomto severním laloku leží také obec Hluboká, kde dělá starostu Špidlův protikandidát senátor Tomáš Jirsa, chráněnec tamějších kmotrů.
Členové naší skupiny rozdávali letáky a zvali lidi k volbám v menších městech na Českokrumlovsku a Prachaticku, sám jsem objížděl obce a městečka v pohraničí, navštěvoval obchody, obnovoval, a někde dokonce zaváděl výlep. Například soudě dle cedule na návsi v Bohem i všemi kandidáty zapomenutém Horním Dvořišti naposledy přede mnou tu před mnoha měsíci vedl politickou kampaň jistý Vandas.
Těžko uvěřitelná spousta lidí navzdory médiím i plakátům vůbec netušila, že se druhé kolo voleb koná. Paní v koloniále v Horní Plané mne poučila: „U nás ale většina lidí už myslím volila do Senátu minulý týden.“ Větu: „To je bezvadný, že taky podporujete Špidlu, my jsme ho už minulý týden zvolili“ tu v různých podobách každý z nás slyšel nesčetněkrát.
VŠ se dle mého názoru dopustil řady závažných politických chyb, což vedlo též k jeho pádu z čela vlády. Např. se jednalo o zpackanou volbu prezidenta republiky, kdy spolu se St. Grossem podpořili jiného kandidáta než M. Zemana (ač ten vyhrál stranické referendum), což přispělo k rozkolu v soc. dem. Dále měl v r. 2002 možnost sestavit vládu, která by se opírala o většinu levicových hlasů v PS. Místo toho uplácal koalici s US a KDU-ČSL s většinou 1 hlasu. Ve vládě nebyl žádný ekonom s výjimkou M. Jahna, takže hospodářskou politiku vlády prováděl pravicový ekonom (který se pak měl stát lídrem pražské ČSSD). VŠ ovšem tvrdil, že hosp. politika jeho vlády by byla stejná i bez US. Jestli se někomu nelíbilo počínání ministra spravedlnosti Němce za US (např. ve věci vydání katarského prince), pak VŠ byl otcem této koalice. Za jeho premiérování se ČR významně podílela na kontroverzní okupaci Iráku armádou USA (vysláním vojenské nemocnice). To jsou asi tak nejznámější případy.
* Poněkud více o jeho činnosti v Bruselu je archivováno na http://ec.europa.eu/employment_social/emplweb/spidla_archive/index.cfm
(Bez zajímavosti nejsou např. dokumenty týkající se "sociální inkluze" - http://ec.europa.eu/employment_social/emplweb/spidla_archive/index.cfm?pid=key_documents&sub=key_areas&langId=en&keyword=145) - to u nás nejspíš četli jen lidé z ČMKOS.
A druhá dodává: "Jirsa své hlasy získal opravdu na základě své "kampaně" - potřásání rukou s hasiči, účast na všech slavnostech, fotečky v rámci materiálu, které nám denně plnili schránky...proti tomu Špidla neměl šanci. Tady u nás na jihu se neposlouchá "program" a vize, tady jde o to - On tu byl a tady všude seděl, tohle všechno "zařídil"..."