Kromě blokády letiště v Marseille a stávek v rafineriích, přístavních terminálech a skladech pohonných hmot dnes došlo také k několika potyčkám v Lyonu. Senát nicméně o sporné důchodové reformě dále jedná a nejspíš v pátek ji bude schvalovat.
V rámci protestů proti důchodové reformě bylo dnes ve Francii zablokováno letiště v Marseille. Dále jsou paralyzovány rafinerie a některé sklady pohonných hmot a už víc než čtvrtina čerpacích stanic není zásobována. O dalším postupu mají odbory rozhodnout odpoledne. Ani ony ani vláda nechtějí ustoupit. Z Lyonu jsou hlášeny nové incidenty mezi demonstrující mládeží a policií. Prezident Nicolas Sarkozy označil násilnosti při protestech za skandální. O reformě bude dnes dál jednat senát, ale hlasování se údajně čeká nejdříve v pátek.
V Marseille zablokovalo nad ránem přístup k letišti asi pět set protestujících. „Žádný automobil se nedostane na letištní parkoviště,“ prohlásil Mehdi Rachid z odborové centrály CGT v blízké rafinerii v Bouches-du-Rhône.
Letiště zajišťuje domácí i mezinárodní spoje. Mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková na dotaz ČTK řekla, že protest pouze o hodinu zpozdil start ranního spoje z Marseille. ČSA létají z Prahy do Marseille večer, vracejí se ráno. U dnešního večerního spoje nečeká Hejsková žádné problémy.
Ochromeno je všech dvanáct rafinerií v zemi a dva ze tří terminálů pro zkapalněný plyn. Blokován je největší ropný terminál u Marseille. Na marseilleské rejdě už čeká jednapadesát cisternových lodí. Stávky nadále částečně narušují i železniční, leteckou a silniční dopravu. Začínají se projevovat i na turistickém ruchu a v oblasti šoubyznysu — například zpěvačka Lady Gaga odložila koncerty v Paříži.
Ministr vnitra Brice Hortefeux dopoledne uvedl, že stále stávkuje čtrnáct z 219 skladů pohonných hmot, ale že skutečným problémem je zásobování čerpacích stanic. Už víc než čtvrtina z nich není zásobována vůbec a některé zbývající jen částečně. Ministr ale ujistil, že ve skladech jsou zásoby na několik týdnů, a vyloučil tak hrozbu nedostatku pohonných hmot v krátkodobé perspektivě.
Potvrdil pak, že pořádkové síly budou dál uvolňovat blokované sklady, jak jim to ve středu nařídil prezident, a kritizoval „určité lidi, kteří zabírají část francouzského území jako bitevní pole“. Od začátku týdne bylo podle něho zadrženo přes devatenáct set lidí, kteří se během protestů dopouštěli násilností.
Další incidenty ve čtvrtek vypukly v Lyonu, kde policie použila slzného plynu proti mladým vandalům. Ve středu tam byly vydrancovány některé obchody a bylo zapáleno několik aut.
Sarkozy sám řekl, že násilnosti během protestů jsou skandální a nepřijatelné a že „násilníci nebudou mít poslední slovo“.
Během odpoledne se mají sejít představitelé odborů, aby rozhodli o dalším postupu. Šéf největší odborové ústředny CGT Bernard Thibault však už řekl, že vzhledem k neústupnosti vlády „není žádný důvod protesty zastavit“, a že „je potřeba pokračovat v co nejmasovějších akcích“.
Na druhé straně ministr práce Eric Woerth řekl, že „není důvod zastavovat debatu“ o reformě v senátu, který ji má už definitivně schválit. Do dolní komory — Národního shromáždění — se předloha zřejmě už nevrátí. O zastavení nebo aspoň zpomalení schvalovacího procesu usiluje opozice. Reuters napsal, že hlasování se teď čeká nejdřív v pátek. Původně to mělo být dnes.
Reforma předpokládá především zvýšení důchodového věku o dva roky a prodloužení doby přispívání do důchodové pokladny.
Sarkozy považuje důchodovou reformu za klíčovou součást reformního programu, s nímž v roce 2007 nastupoval do funkce. Protesty proti ní jsou pro něj zatím největší výzvou.