Na tři miliony Francouzů demonstrovaly proti důchodové reformě
ČTKAž tři miliony lidí podle odborů demonstrovali v sobotu ve Francii proti návrhu důchodové reformy vlády premiéra Nicolase Sarkozyho.
Odbory svolaly na sobotu již podruhé za týden protesty proti důchodové reformě, která má zvýšit věk pro nárok na starobní důchod z dosavadních šedesáti na dvaašedesát let.
V celé Francii se konalo na 230 protestních demonstrací, kterých se v mnohatisícovém počtu zúčastnili i středoškoláci. Předchozího, středečního protestu se podle policie zúčastnilo 1,2 milionu lidí, podle odborů 3,5 milionu.
Sarkozy je odhodlán prosadit plán zvýšení věku pro odchod do důchodu, odbory se naopak už týdny demonstracemi snaží toto rozhodnutí zvrátit. Pětidenní stávka na železnicích a v rafineriích, která vede k narušení dopravy, vyvíjí velký tlak na vládu.
„Máme v ulicích několik milionů lidí, kteří nás podporují a věří nám," řekl předák odborového svazu CFDT François Chereque na demonstraci v Paříži. „Jediný, kdo blokuje zemi, je vláda."
V důsledku několikadenní stávky francouzských rafinerií docházejí u řady benzinových pump zásoby pohonných hmot, což zvyšuje pocit napětí ve společnosti. Největší pařížské letiště Roissy ale oznámilo, že zásoby leteckého benzinu mu vydrží nejméně do pondělí večer, možná do úterý.
„Produktovod zásobující letiště Orly a Roissy palivem funguje přerušovaně," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí. Společnost provozující produktovod informovala již v pátek úřady, že nemá co čerpat. „Hledáme jiné cesty, jak zásobovat letiště. Doufáme, že věc vyřešíme," dodal.
Lety z Orly se po pátečním přerušení dnes podle agentury Reuters vrátily k normálu. Omezení ale byla v železniční dopravě. Ministryně ekonomiky Christine Lagardeová vyzvala lidi, aby nepanikařili kvůli pohonným hmotám. Vláda má podle ní takové zásoby paliva, že vystačí lidem nejméně na měsíc.
„Máme zásoby," řekla Lagardeová v rozhlase a dodala, že problémy s dodávkami postihly 230 čerpacích stanic, zatímco v celé zemi jich je třináct tisíc.
Sarkozy se snaží protlačit důchodovou reformu, která je podle něho jedinou cestou, jak získat peníze na vyplácení důchodů. Ročně chybí na důchody dvaatřicet miliard eur, ale v roce 2020 by to už bylo padesát miliard eur.
Média neskrývala obavy, že během protestů dojde k násilnostem, zvláště když jádrem demonstrantů měla být středoškolská mládež, která se snadno nechá strhnout.
„Odbory nemají žádnou radost z účasti středoškoláků a studentů na připravovaných demonstracích," napsal dnes deník Libération.
„Násilné scény by mohly pokazit image protestních akcí, které jsou dosud většinou veřejností přijímány kladně. Existuje nebezpečí, že se pak protestní hnutí rozštěpí a tím oslabí. Jediným řešením je klidný průběh dnešního odpoledního protestu, aby vláda nedostala argument k silovému postupu," dodal.
Další demonstrace proti důchodové reformě se chystá na úterý vzhledem k tomu, že ve středu bude v dolní komoře parlamentu končit rozprava o reformě, kterou Senát již schválil.