Drobil povolil prodloužit ČEZu životnost Prunéřova I
Dušan RadovanovičNamísto kompenzací za kontroverzní povolení Prunéřova II navrhl ČEZ další prodloužení životnosti Prunéřova I. Ministr Drobil na jeho návrh kývl. Ekologické organizace hovoří o absurditě hodné Kafkových románů.
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo schválený seznam opatření, kterými má ČEZ kompenzovat použití nedostatečně účinné, ekonomicky nevýhodné a nevyhovující technologie pro plánované nové bloky v uhelné elektrárně Prunéřov.
Ekologické organizace jsou však seznamem šokovány. V seznamu opatření je totiž uvedeno, že Prunéřov I má být z provozu vyřazen v roce 2019. To je ovšem o tři roky později, než byl původní záměr. Namísto odškodnění za nedostatečně účinnou technologii a vyšší produkci splodin tak dostal ČEZ bianco šek k dalším třem letům provozu zastaralé elektrárny.
Prunéřov I nevyhoví od roku 2015
I ČEZ přitom již několikrát přiznal, že Prunéřov I nemůže po roce 2015 vyhovět požadovaným ekologickým standardům. „Tato elektrárna by po roce 2015 bez zásadní rekonstrukce nevyhověla zpřísněným ekologickým parametrům podle nové legislativy. Navíc by pro ni na dole Libouš na potřebnou dobu provozu nebyl dostatek uhlí,“ uvádí na svých stránkách samotný ČEZ.
„Drzost ČEZu evidentně nezná mezí. Již hezkou řádku let ČEZ všechny ujišťuje, že starou elektrárnu Prunéřov jedna zavře v roce 2015. Nyní však jako kompenzaci nadbytečných emisí Prunéřova dvojky absurdně navrhuje prodloužení tohoto termínu o další tři roky,“ upozorňuje Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.
Otázkou nyní zůstává, zda se jedná o další ze záměrných kroků ministra životního prostředí Drobila, jenž se netají tím, že hájí především zájmy průmyslu, nebo pouze o jeho diletantství.
Záměr, nebo diletantství?
„Nové vedení ministerstva v čele s Pavlem Drobilem se tak buď nechalo od ČEZu „opít rohlíkem“, a prokázalo tak zásadní neznalost dlouhodobých plánů ČEZu a vývoje relevantní evropské legislativy, anebo prostě šlo ČEZu na ruku,“ nebere si servítky Šrytr.
Stejně šokován je i Ben Jasper z ekologické organizace Greenpeace. „Vždycky jsem obdivoval Kafkovu imaginaci, ale čím déle žiji v Čechách, tím víc mám pocit, že si nic moc vymýšlet nemusel. Jen ČEZ ví, proč chce najednou prodloužit provoz prunéřovské jedničky o tři roky. Ale vydávat to za ekologické opatření v jakémkoliv smyslu je prostě absurdní a drzé,“ uvedl Jasper.
Greenpeace a další organizace dlouhodobě vystupovaly proti budování dalších bloků elektrárny Prunéřov II. Kvůli sporům o jejich povolení dokonce na jaře odstoupil ministr životního prostředí Jan Dusík. Přestože řada renomovaných studií označila tzv. modernizaci Prunéřova za nedostatečnou, schválila dostavbu dalších bloků Prunéřova Dusíkova nástupkyně Rut Bízková. ČEZ nyní tuto benevolenci hodlá takto „kompenzovat“.
„S touhle logikou se můžeme dočkat toho, že jako kompenzaci negativních vlivů zbourání Horního Jiřetína by MŽP přijalo zbourání západního předměstí Litvínova,” glosuje situaci Jasper.