Vítězná Změna pro Liberec začala vyjednávat o koalici
ČTKLiberec spěje ke vzniku koalice zelené Změny pro Liberec se sociálními demokraty a dalšími dvěma nezávislými kandidátkami.
V Liberci dnes už naplno začala koaliční vyjednávání. Největší šance má zřejmě spojení vítězného uskupení Změna pro Liberec s ČSSD, hnutím Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví.
Dohromady mají v devětatřicetičlenném libereckém zastupitelstvu pětadvacet mandátů. Velmi blízké jsou si i volební programy, řekl dnes ČTK lídr vítězného uskupení Změna pro Liberec Jan Korytář.
„Jednali jsme především o volebních programech a našich prioritách, vyjasňovali jsme si některé věci. Myslím si ale, že tam není nic, co by nás rozdělovalo," řekl ČTK po jednání krajský předseda ČSSD a člen vyjednávacího týmu Robert Dušek.
Podobný názor má i lídr kandidátky Liberec občanům Jiří Šolc. Všechny strany však podle něj čekají ještě dlouhá jednání, budou pokračovat znovu v pondělí odpoledne.
O personálním obsazení radnice se zatím nejednalo. „Na postu primátora netrvám a jsem připraven se ho vzdát, pokud by to mělo bránit dohodě," poznamenal Korytář. Podle Duška ale nikdo požadavek na primátorské křeslo nevznesl, všechny strany respektují právo vítěze na tuto funkci.
I na to je lídr Změny pro Liberec připraven, přestože před ním stojí nelehký úkol vést město v době omezených příjmů a vysokého zadlužení. „I na to jsem připraven, myslím, že z neziskového sektoru, z něhož přicházím, jsem zvyklý šetřit každou korunu, a to se mi bude v příštích letech v Liberci hodit," dodal Korytář.
Změna pro Liberec volby v Liberci překvapivě vyhrála, když dostala 20,63 procenta hlasů. V zastupitelstvu obsadí devět míst. Druzí skončili občanští demokraté, kteří od roku 1994 v krajském městě volby vyhrávali. Voliči jim dali 17,74 procenta hlasů, což znamená osm mandátů. Třetí skončila ČSSD, která díky podpoře 16,83 procenta voličů má sedm zastupitelů.
V Liberci přišlo k urnám 43,58 procenta voličů, když před čtyřmi lety byla účast nižší — 38,68 procenta. V zastupitelstvu bude celkem sedm stran a volebních uskupení. Pětiprocentní hranici překročilo ještě hnutí Liberec občanům se 13,41 procenta hlasů a získalo šest mandátů.
Po třech zastupitelích budou mít Věci veřejné se 7,27 procenta, Unie pro sport a zdraví s 6,96 procenta a komunisté, které podpořilo 6,92 procenta voličů. TOP 09 v Liberci nekandidovala, protože kvůli vnitřním sporům v místní organizaci strana všechny kandidáty před volbami odvolala.
Jednání o koalici vedená Změnou pro Liberec ale nejsou jediná. Vyloučena není ani koalice vedená ODS. I občanští demokraté oslovili Liberec občanům a Unii pro sport a zdraví a navíc ještě Věci veřejné. Dohromady dají těsnou většinu dvacet křesel, s níž by ale vládnutí bylo křehké a nepříliš praktické.
„Jsme ale připraveni jít i do opozice," řekl liberecký primátor Jiří Kittner, který dnes oznámil, že už se nebude ucházet o místo libereckého primátora, kterým byl bezmála jedenáct let.