Komunální volby znamenají pro českou komunální politiku podstatný předěl. Před čtyřmi lety ODS zvítězila v jednadvaceti ze čtyřiadvaceti statutárních měst. Letos jen ve čtyřech, ČSSD ve třinácti, TOP 09 ve dvou.
V letošních komunálních volbách podle očekávání nejlépe uspěla místní sdružení nezávislých kandidátů, získala přes polovinu z celkových 62 178 rozdělovaných zastupitelských mandátů. Z velkých politických stran nejvíce hlasů získala ČSSD, která zvítězila v mnoha velkých městech. Sociální demokraty, kteří obsadili 4633 křesel, volilo 19,72 procenta lidí.
Na počet mandátů ODS předstihla ČSSD. Zisk necelých 18,83 procent hlasů a 5181 zastupitelských křesel je však pro ni fakticky prohrou.
Na třetí příčce mezi stranami v počtu mandátů se umístila KDU-ČSL, v porovnání s předchozími obecními volbami o zhruba třináct set zastupitelů přišla. Nyní jich získala 3897.
Voleb se zúčastnilo 48,5 procenta voličů a účast tak je rekordně vysoká. Kompletní výsledky voleb byly k dispozici na volebním serveru Českého statistického úřadu až dnes těsně před 07:00, tedy téměř sedmnáct hodin po uzavření volebních místností.
Zisk zastupitelského mandátu je závislý na počtu voličů v obci, ve větších městech tak k dosažení místa v zastupitelstvu bylo potřeba více hlasů. Lidovcům proto k jejich mandátům stačilo například méně procent hlasů než KSČM k jejich 3252 zastupitelům. KSČM k tomu potřebovala 9,59 procenta hlasů, lidovcům k jejich vyššímu zisku stačilo šest procent hlasů.
O procentuální vítězství ČSSD rozhodly výsledky ve velkých městech, v nichž nevídaným způsobem vyklízela pozice ODS. V Praze podlehla své partnerce na vládní úrovni TOP 09. V roce 2006 ODS na radnicích reprezentovalo 7113 lidí, nyní je to o téměř 2000 méně. Sociálním demokratům naopak zhruba 270 zastupitelů přibylo.
Velmi slušný nástup na komunální úrovni zaznamenala loni založená TOP 09, která při své premiéře v komunálních volbách obsadila místa 1580 zastupitelů. Tisícovku zastupitelů navíc získali nezávislí kandidáti a jejich sdružení, komunisté přibližně 1100 mandátů ztratili.
Pozoruhodným poraženým voleb jsou Věci veřejné. Posílily sice skoro o tři zastupitelů, ale kromě Radka Johna její výsledek není ochoten za úspěch vydávat vůbec nikdo. Věci veřejné nepronikly do celé řady zastupitelstev statutárních měst a už nyní začínají působit jako typická strana na jedno použití.
O karambolu, jímž se komunální volby staly pro ODS, nejvýmluvněji vypovídají údaje z velkých měst. Ze čtyřiadvaceti statutárních měst vyhrála ODS v roce 2006 v jednadvaceti, letos jen ve čtyřech.
ČSSD má nyní nejsilnější pozici na třinácti magistrátech, TOP 09 bude kromě Prahy mít hlavní slovo i ve Zlíně. Ve čtyřech městech vyhrály jiné strany či hnutí. Co budou ovšem tyto výsledky znamenat pro reálné vládnutí ve městech v příštích letech, to ukážou až právě začínající povolební vyjednávání.
Nejpozoruhodnějším výsledkem komunálních voleb je zřejmě fenomenální úspěch občanské zelené kandidátky v Liberci. Kandidátka sdružující tři politické strany s výraznou zelenou profilací, Stranu zelených a nezávislé kandidáty překročila 21 %, porazila ODS a její předák ekolog a předseda občanského sdružení Čmelák Jan Korytář má vynikající výchozí pozici, aby se stal v Liberci primátorem.
Podobnou radost přinesly komunální volby do Zlína, kde se schyluje ke konci zlopověstné koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Hned za vítěznou TOP 09 se zde umístila občanská kandidátka MOR Za Morální Očistu Radnice. ODS ve Zlíně spadla z osmatřiceti procent na třináct.