Redakce Deníku Referendum připravuje ze sčítání volebních výsledků živý přenos prokládaný komentáři a analýzami našich spolupracovníků. Sociální demokracie bude mít šanci získat dvanáct mandátů potřebných k senátní většině. Liberec možná bud mít zeleného primátora.
24:00 Z Deníku Referendum je to pro tuto chvíli vše. Pokračovat budeme ráno.
Hlavní závěry:
ČSSD v 1. kole senátních voleb uspěla nad očekávání. Petr Nečas se s Bohuslavem Sobotkou shodli, že výsledek voleb je i hlasováním voličů o vládních záměrech. Oba tím mobilizují pro druhé kolo. To tím pádem bude mít větší náboj nežli obvykle.
ČSSD má ovšem senátní většinu na dosah. Její kandidáti po prvním kole vedli v jedenácti obvodech.
Otevřené zůstávají i pro druhé kolo i dva ostře sledované souboje: Tomáše Jirsy s Vladimírem Špidlou v obvodě Český Krumlov a Přemysla Sobotky s hejtmanem Stanislavem Eichlerem v obvodě Liberec. V obou případech ale stojí kandidáti ČSSD před obtížným úkolem stáhnout na své protivníky z ODS náskok několika tisíc hlasů.
Praha žije nadějí na koalici TOP 09 a ČSSD, která by ukončila éru ODS. V Brně se naopak schyluje k velké koalici ČSSD a ODS. Ve velkých městech obecně ODS oslabovala a ČSSD posilovala. TOP 09 získává méně, než kolik asi doufala po sněmovních volbách, ale skutečným drtivým debaklem jsou volby pro Věci veřejné, ačkoli Radek John se z jejich výsledku raduje, protože doteď VV „přece neměly nic“.
Výsledkem dne je fenomenální úspěch občanské zelené kandidátky Změna pro Liberec vedené ekologem Janem Korytářem. Ten se s vysokou pravděpodobností stane libereckým primátorem. Zdá se, že protestní předvolební rap přinesl ovoce.
Děkujeme, že jste vynořující se výsledky sledovali s námi. Pokračovat budeme ráno. Dobrou noc.
23:50 Senát — závěrečný přehled:
Do druhého kola senátních voleb prakticky jistě postoupí tyto dvojice
Karlovy Vary: Jan Horník (TOP 09) x Josef Pavel (ODS)
Most: Alena Drenerová (Severočeši.cz) x Zdeněk Brabec (ČSSD)
Plzeň-město: Dagmar Terelmešová (ČSSD) x Jiří Šneberger (ODS)
Český Krumlov: Tomáš Jirsa (ODS) x Vladimír Špidla (ČSSD)
Tábor: Pavel Eybert (ODS) x Jan Mládek (ČSSD)
Beroun: Věra Kovářová (TOP 09) x Jiří Oberfalzer (ODS)
Praha 11: Milan Pešák (ODS) x Ladislav Kárský (ČSSD)
Praha 10: Jaromír Štětina (TOP 09) x Vladislav Lipovský (ODS)
Praha 6: Bedřich Moldan (TOP 09) x Petr Bratský (ODS)
Mělník: Veronika Vrecionová (ODS) x Milan Němec (ČSSD)
Ústí nad Labem: Pavel Sušický (ODS) x Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz)
Liberec: Přemysl Sobotka (ODS) x Stanislav Eichler (ČSSD)
Jičín: Jiří Liška (ODS) x Josef Táborský (ČSSD)
Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD) x Zdeněk Nováček (TOP 09)
Pardubice: Jiří Komárek (ČSSD) x Miluše Horská (Bezpp)
Ústí nad Orlicí: Petr Šilar (KDU-ČSL) x Miloslav Soušek (ČSSD)
Blansko: Josef Regec (ČSSD) x Zdeněk Peša (KDU-ČSL)
Jihlava: Miloš Vystrčil (ODS) x Vratislav Výborný (ČSSD)
Brno-město (obvod 55): Jan Žaloudík (ČSSD) x Tomáš Julínek(ODS)
Brno-město (obvod 58): Václav Božek (ČSSD) x Stanislav Juránek (KDU-ČSL)
Olomouc: Martin Tesařík (ČSSD) x Jan Hálek (ODS)
Bruntál: Jaroslav Palas (ČSSD) x Jiří Žák (ODS)
Nový Jičín: Zdeněk Besta (ČSSD) x Milan Bureš (ODS)
Ostrava-město: Liana Janáčková (Bezpp) x Antonín Maštalíř (ČSSD)
Frýdek-Místek: Stanislav Czudek (VV) x Petr Gawlas (ČSSD)
Kroměříž: Miloš Malý (ČSSD) x Zdeněk Janalík (ODS)
Hodonín: Zdeněk Škromach (ČSSD) x Alena Venhodová (ODS)
Do druhého kola tedy postoupí dvaadvacet kandidátů ČSSD, devatenáct občanských demokratů, pět z TOP 09, jeden z Věcí veřejných, tři lidovci, dva bezpartijní, žádný komunista a dva politici z kandidátky Severočeši.cz.
Ve druhém kole tedy nastanou tyto souboje:
ODS x ČSSD — 14x
ODS x TOP 09 — 4x
ČSSD x TOP 09 — 1x
ČSSD x KDU-ČSL — 3x
Severočeši.cz x ČSSD — 1x
Severočeši.cz x ODS — 1x
ČSSD x VV — 1x
ČSSD x Bezpp — 2x
ČSSD má většinu v Senátu na dosah.
23:45 Komunální volby — další pražské městské části: Na Praze 19 zvítězila s převahou ODS s 51,21 % hlasů a jako druhé se umístilo Sdruž.nezáv.kand.Kbely s 15,92 % hlasů. Sociální demokracie získala 10,74 % hlasů a TOP 09 9,37 % hlasů. Do zastupitelstva se dostala ještě KSČM s 6,48 %.
Na Praze 20 vyhrály „NEZÁVISLÉ HORNÍ POČERNICE" s 27,36 % hlasů. Druhé místo obsadila Šance pro Počernice s 26,37 % a třetí ODS s 13,16 %. Sociální demokracie získala 11,88 % hlasů a KSČM 8,34 %. V zastupitelstvu usedne i TOP 09 s 6,97 % hlasů a Věci veřejné s 5,57 %.
Na Praze 21 zvítězila ODS se 31,32 % hlasů. Jako druhý se umístil Otevřený Újezd se 17,02 % a třetí TOP 09 se 14,78 % hlasů. Sociální demokracie získala 12,76 % a Volba pro Újezd 9,43 % hlasů. Věci veřejné mají 8,84 % a KSČM 5,85.
V Praze 22 s převahou zvítězila ODS se 60,08 % hlasů. Jako druhá se dostala TOP 09 s 20,96 % a do zastupitelstva prošla ještě ČSSD s 16,07 % hlasů. Kromě nich získala už jen 2,89 % Česká pirátská strana.
23:26 Komunální volby — Nový Jičín. Celkovým vítězem voleb v Novém Jičíně je ODS se 27,4 procenty, druhá skončila ČSSD s 23,6 procenty. V zastupitelstvu dále kromě Strany zelených zasednout zástupci KDU-ČSL, KSČM, SNK-ED a TOP 09.
Zachránce populace orla skalního v Beskydech Petr Orel zasedne v novojičínském zastupitelstvu za Stranu zelených.
23:12 Komunální volby — Brno. Volby v Brně dle propočtu ČTK vyhrála ČSSD, za ní ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Zbývá sečíst necelá dvě procenta hlasů. V roce 2006 zvítězila ODS, koalici ale sestavili sociální demokraté, občanští demokraté byli v opozici. Dosavadní primátor Roman Onderka už oslovil pro koaliční vyjednávání lídra ODS Roberta Kotziana.
Gesto podle Onderky vyplývá z volebního výsledku ODS, která ve volbách skončila druhá. Odpovědi na otázku, zda to vyjadřuje jeho preferenci pro velkou koalici, se primátor vyhnul. Po zkušenosti z končící koalice čtyř stran, jíž vedl, by však prý preferoval užší koaliční svazek. Onderka vyloučil koalici s KSČM.
Zatím není jasné, zda by v Brně mohla vzniknout i většina složená z ODS, TOP 09, KDU-ČSL a SZ.
23:06 Komunální volby — pražské městské části. I v nich ODS ztrácela pozice.
Na Praze 2 zvítězila ODS s 27,24 % a druhá je TOP 09 s 21,16 %. S 19,63 % jsou třetí Občané za spokojené bydlení a čtvrtí pak sociální demokraté s 15,02 %. Do zastupitelstva se dostala ještě SZ se 7,29 %.
Výsledky jsou definitivní už i v Praze 13. Zvítězila zde ODS s velkým předstihem, dosáhla 32,21 % hlasů. Druhá je TOP 09 s 22,89 % a třetí ČSSD se 17,26 % hlasů. Do zastupitelstva se dostala ještě SZ se 7,60 %, Občanská koalice Prahy 13 s šesti procenty a KSČM s 5,96 % hlasů.
Na Praze 14 vyhrála TOP 09 s 27,77 % hlasů, druhá je ODS s 25,59 % a třetí ČSSD s 20,38 %. S výrazným odstupem následuje SZ se 7,81 % hlasů těsně za ní KSČM se 7,53 % hlasů a těsně se do zastupitelstva dostaly ještě Věci veřejné s 5,94 % hlasů.
Na Praze 15 zvítězila ODS s 28,94 % hlasů, druhá je TOP 09 s 25,04 % a třetí ČSSD s 21,36 %. Třetí je politické hnutí NEZÁVISLÍ s 11,77 % a do zastupitelstva se dostali i Věci veřejné s 5,40 % hlasů.
V Praze 16 má jasnou převahu ODS s 63,20 %. S velkým odstupem je druhá TOP 09 s 14,54 % a třetí ČSSD s 12,13 %. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté s 5,85% hlasů. Prahu 16 zvoří obce Radotín a Chroboly.
Na Praze 17 zvítězila ODS s 23,18 % hlasů. TOP 09 zde získala 18,46 % hlasů a třetí je zde Sdružení za rozvoj Řep, SPOZ se 14,60 %. ČSSD získala 13,43 % hlasů a Hnutí LEPŠÍ ŘEPY 10,58 % hlasů. V zastupitelstvu usednou ještě i KSČM s 6,77 % hlasů a Věci veřejné s 5,57 %.
22:48 Komunální volby — jižní Čechy. Bývalý hejtman a jeden z čelných kandidátů v Českých Budějovicích Jan Zahradník řekl Deníku Referendum: „Výsledky ODS v Č. Budějovicích i v okresních městech jsou hrozné. Je to veliká prohra, která nemá obdoby. Aspoň že máme úspěch v některých menších městech, třeba v Kardašově Řečici skoro 52 %. Jsem rozčarovaný a pochopitelně nespokojený. ODS z toho bude muset vyvodit poučení. Jiná je situace ve volbách do senátu. Oba naši kandidáti, Tomáš Jirsa i Pavel Eybert postoupili do druhého kola a mají velkou šanci v něm zvítězit. Není náhodou, že oba jsou i zkušení starostové, kteří pro svá města a své obvody udělali ohromnou spoustu dobrého. Vítězství si prostě zaslouží.“
22:48 Komunální volby — Vsetín. Jiří Čunek byl zvolen do vsetínského zastupitelstva. Ač kandidoval za KDU-ČSL až na šestém místě, za pomoci preferenčních hlasů se vyšvihl na místo první. S více než 4 tisíci preferencí suverénně porazil kandidáty všech ostatních politických uskupení. V 21členném zastupitelstvu bude mít KDU-ČSL stejně jako ODS pět zastupitelů. Ve výsledku se tyto strany liší pouze o 3 setiny procenta ve prospěch ODS, která obdržela 18,43 procenta hlasů. V zastupitelstvu zasednout dále dva zástupci TOP 09, čtyři sociální demokraté, dva komunisté a po jednom místě získali Evropští demokraté,Volba pro město a Zdravé město Vsetín.
22:38 Komunální volby — Praha. V Praze budou jen tři relevantní subjekty TOP 09, ODS a ČSSD. Pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší si podle HN už řekl o koalici s TOP 09 bez ODS. A lídr TOP 09 Zdeněk Tůma to dokonce nevyloučil. „Budu jednat s oběma stranami, s ODS i se sociální demokracií. Předběžně mohu říci, že stojím o co možná největší personální změnu ve vedení Prahy," řekl Tůma.
22:30 Komunální volby — Praha 12. Už tu jsou definitivní výsledky. Vyhrála TOP 09 s 24,06 % hlasů, druhá je ODS s 21,93 %. Na třetím místě je ČSSD s 18,35 % a na čtvrtém Změna pro Prahu 12 se 17,83 % hlasů. KSČM dosáhla 10,58 % hlasů a do zastupitelstva se dostanou ještě Věci veřejné se 7,18 % hlasů.
Změna pro Prahu je podivuhodná koalice politických stran Křesťanská a demokratická unie — Československá strana lidová, Strana zelených, Suverenita —
blok Jany Bobošíkové, Strana zdravého rozumu, Klub angažovaných nestraníků, Česká pirátská strana a Konzervativní strana. Chybí jen Balbínovci a Petr Cibulka.
22:13 ČSSD nepostupuje do 2. kola pouze v pěti obvodech. Bohuslav Sobotka právě v rozhovoru pro ČT24 sdělil, že strana nebude dávat voličům doporučení, koho v těchto obvodech ve druhém kole podpořit. Sobotka podpořil v povolebním vyjednávání jednoznačně pražského lídra Jiřího Dienstbiera ve snaze očistit Prahu od klientelistických vazeb.
Nikoho nepodpořit působí zcela logicky, ale například podpora Bedřicha Moldana na Praze 6 proti Petrovi Bratskému by se brala jako velkorysé gesto a možná by mohla pomoci kandidátům ČSSD v přímých střetech se soky z ODS. Žádný kandidát KSČM nakonec ve druhém kole zřejmě nebude, takže tohoto dilematu zůstane ČSSD ušetřena.
22:00 Debakl Radka Johna. Předseda VV kandidoval do zastupitelstva na Praze 5 z druhého místa. O jeho klesající popularitě dokonale vypovídá skutečnost, že ho v počtu absolutních hlasů předstihla Marie Ulrichová-Hakenová coby trojka, více hlasů získal i Jiří Vejmělka na první pozici. V celkovém pořadí skončily Věci veřejné na Praze pět na čtvrtém místě za TOP 09, ODS a ČSSD.
21:56 Komunální volby — Chomutov. Další dobré zprávy: nechvalně proslulá starostka Ivana Řápková byla na hlavu poražena. ODS zcela propadla v Chomutově, kde skončila až čtvrtá. Vítězem je ČSSD s 22,1 procenty hlasů, na druhém místě skončila nezávislá kandidátka vedená bývalým poslancem SZ Přemyslem Rabasem. Dosud vládnoucí ODS primátorky Ivany Řápkové skončila s 15,4 procenta čtvrtá, dokonce i za KSČM. K volbám zde přišlo 32 procent voličů.
21:52 Komunální volby — Praha 3. Už je téměř rozhodnuto. Je sečteno 98,75 % a zbývá už jen jeden volební okrsek. Zvítězila TOP 09 se ziskem 24,26 % hlasů. Na druhém a třetím místě jsou v těsné blízkosti ODS s 20,72 % a Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK, které podle sečtených výsledků volilo 20,53 % voličů. Sociální demokracie zde dosáhla 17,02 %. Pátá je KSČM s 6,55 % hlasů a do zastupitelstva se pravděpodobně dostanou i Věci veřejné s 6,21 %.
Matěj Stropnický půjde vyjednávat o nové radnici na Praze 3 se silným mandátem.
21:49 Bohuslav Sobotka se svou odpovědí Nečasovi dlouho neotálel: Na právě probíhající tiskové konferenci zdůraznil, že Petr Nečas konečně připustil, jak je Senát pro vládu důležitý. A vyzval voliče, kteří si nepřejí koaliční reformy, aby přišli a v druhém kole volili proti nim.
„Naším cílem je, sociálně orientovaný Senát," říká Sobotka. „Poprvé v historii by mohl být Senát skutečnou pojistkou," dodal.
Petr Nečas zřejmě opravdu střet o Senát nerozumně posunul do roviny, v níž ho potřebovala mít především ČSSD — viz poznámka v 21:32.
21:40 Senát Brno-venkov: Tomáš Julínek nakonec do druhého kola proklouzne. Díky hlasům z brněnských městských částí Bystrc a Žebětín předstihne kandidáta KSČM na druhém místě o pár set hlasů. Na prvního Jana Žaloudíka z ČSSD ovšem ztrácí třináct procent, jinak řečeno zhruba šest tisíc hlasů. Nechceme to znovu zakřiknout, ale jeho konec se tím podle všeho oddaluje jen o týden. A nebude tak potupný.
21:38 Komunální volby — Praha: Do zastupitelstva hlavního města Prahy je v tuto chvíli sečteno 91,24 % okrsků. V těch s přehledem vítězí TOP 09 se ziskem 30,09 % hlasů. Druhá bude ODS s 23,09 % hlasů a třetí jsou sociální demokraté, kteří mají v tuto chvíli 18,02 %. KSČM s 6,91 %, Koalice SZ, SNK s 5,98 % a Věci veřejné s 5,67 % se kvůli rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů do zastupitelstva pravděpodobně nedostanou.
21:32 Petr Nečas má strach z oranžového Senátu. Na tiskové konferenci ODS premiér sdělil veřejnosti, že „Oranžový senát je nebezpečím pro tuto zemi a může nás vystrnadit na okraj Evropy." Nečas vyzval voliče ODS, aby za týden znovu přišli k volbám a hlasovali pro postoupivšího kandidáta ODS, případně pro jiné soupeře levicových kandidátů — například pro lidovce nebo Lianu Janáčkovou v Ostravě.
Tím, že z druhého kola činí Nečas hlasování o vládních záměrech, se ale Nečas uchyluje k dvojsečné zbrani. ČSSD má skutečně dvanáct mandátů na dosah. Co bude říkat, pokud je opravdu získá?
21:13 Komunální volby — skvělé zprávy z Liberce: Po sečtení 74 z 87 okrsků je takřka jasné, že vláda ODS v Liberci končí. Co je ale skutečným šokem a zřejmě největší událostí podzimních voleb, je fakt, kdo ODS porazil. Změna pro Liberec vedená ekologickým aktivistou Janem Korytářem má v dosud sečtených obvodech 20,63 %, druhá ODS 17,60 % a třetí ČSSD 16,91.
Změna pro Liberec zvítězila s radikálním občanským, zeleným, protikorupčním programem. Na svých webových stránkách se představuje takto: „Vznikla spojením nezávislých osobností, Strany zelených, Alternativy, Klíčového hnutí a hnutí Zelení.
Změna pro Liberec je kandidátka nezávislých libereckých osobností, složená ze stejného počtu mužů a žen, kteří se rozhodli spojit své síly, abychom změnili Liberec v místo, kde se bude dobře žít. Chceme ukončit vládu těch, co naše město zabetonovali, rozprodali a zadlužili a vrátit rozhodování o jeho dalším rozvoji zpět do rukou občanů."
20:53 Reakce Věcí veřejných: „Nechceme být stranou na jedno použití a samozřejmě ta konference je od toho, abychom si vyříkali priority třeba v komunální politice," dodala Klasnová.
Podle Bárty se ve výsledcích odrazilo i vládní angažmá Věcí veřejných a jejich podíl na připravovaných nepopulárních reformách. V senátních volbách vidí Bárta jako minus, že Věci veřejné jsou mladou stranou, nemají tak ještě se stranou dlouhodobě spjaté výrazné osobnosti, o které v senátních volbách jde.
Věci veřejné prý uspořádají k výsledkům voleb ideovou konferenci, na níž hodlá Vít Bárta vyvodit osobní odpovědnost. Zda svou, se asi ještě uvidí. O sedmi senátorech se ale už nemluvilo.
20:38 Reakce ODS: „Je vidět, že někde lokální představitel ODS má dobrou pověst, a jinde prostě takovou pověst nemají," řekl Nečas. Platí to podle něj nejen pro města a obce, ale i jednotlivé městské části. Oslabení ODS na komunální úrovni, kterou naznačují dosavadní volební součty, podle Nečase mohla způsobit i únava voličů z dlouhodobého vedení občanských demokratů.
Pro ODS je podle Nečase optimistický výsledek prvního kola senátních voleb, i když sociální demokraté nad ní mají převahu. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že bychom mohli do druhého kola dostat 17 až 19 kandidátů na senátory, to bych považoval za velmi kvalitní výsledek," řekl.
20:21 Senát — reakce ČSSD dle ČTK: Druhé kolo bude těžší, nynější první neznamená nic, řekl dnes novinářům úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
„Ještě není nic hotovo. Máme před sebou těžší polovinu. První kolo neznamená nic, postupy neznamenají nic," uvedl Sobotka. Hrozí navíc podle něho riziko, že ve druhém kole senátních voleb se proti kandidátům ČSSD spojí vládní ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Sobotka vyzval voliče ČSSD, aby přišli k druhému kolu senátních voleb příští týden, a věří, že sociální demokraty podpoří i voliči neúspěšných kandidátů.
„Budeme vyjednávat s kandidáty, kteří neuspěli, a hledat podporu," zdůraznil úřadující šéf ČSSD. Místopředseda této strany a senátní kandidát na Hodonínsku Zdeněk Škromach požádal o podporu hlavně voliče nevládních stran.
ČSSD chce získat v Senátu nadpoloviční většinu křesel, aby mohla blokovat vládní reformy. Sobotka poznamenal, že bez souhlasu Senátu nelze dělat ústavní změny, měnit volební zákon, schvalovat navyšování počtu vojáků v zahraničních vojenských misích a schvalovat mezinárodní smlouvy. „Rozhodnou ale občané, kteří přijdou k volbám,“ dodal.
Předčasné je podle sociálních demokratů říkat, koho by v případě úspěchu v senátních volbách navrhli na předsedu horní komory. Byla by o tom prý teprve debata. Nyní vede Senát Přemysl Sobotka (ODS).
Zatím obtížné je podle úřadujícího šéfa ČSSD Sobotky komentovat výsledky obecních voleb ve velkých městech. Podle průběžných ale bude mít ČSSD pevnější pozice a širší koaliční potenciál, řekl Sobotka na tiskové konferenci po boku s dalšími senátními kandidáty a kandidátem ČSSD na pražského primátora Jiřím Dienstbierem mladším.
20:10 Senátní volby — Český Krumlov. Po sečtení 90 % okrsků je jasné, že ve druhém kole se spolu utkají Tomáš Jirsa, který vede s 13 452 hlasy, což odpovídá 33 % před Vladimírem Špidlou, který je 9 524 hlasech, což odpovídá 24 %. Vladimír Špidla vidí svou výchozí pozici pro druhé kolo jako slušnou a Deníku Referendum řekl, že ztrátu považuje za druhé kolo za překonatelnou.
„Myslím, že Jirsa je na svém maximu, a bude spíš ztrácet, a my musíme dostat všechny potenciální voliče ještě jednou k volbám,“ uvedl Špidla pro DR.
19:52 Senát — celkový přehled:
Nikdo ze senátních kandidátů nezíská v prvním kole přes 50 procent,
druhé kolo se tedy bude konat ve všech 27 volebních obvodech. Tři hodiny po uzavření volebních místností jsou prozatímní postupující do druhého kola následující:
Karlovy Vary: Jan Horník (TOP 09) x Josef Pavel (ODS) — sečteno 57,66 % okrsků
Most: Alena Drenerová (Severočeši.cz) x Zdeněk Brabec (ČSSD) — sečteno 90,32 % okrsků
Plzeň-město: Dagmar Terelmešová (ČSSD) x Jiří Šneberger (ODS) — sečteno 92,58 % okrsků
Český Krumlov: Tomáš Jirsa (ODS) x Vladimír Špidla (ČSSD) — sečteno 85,06 % okrsků
Tábor: Pavel Eybert (ODS) x Jan Mládek (ČSSD) — sečteno 95,52 % okrsků
Beroun: Věra Kovářová (TOP 09) x Jiří Oberfalzer (ODS) — sečteno 72,32 % okrsků
Praha 11: Milan Pešák (ODS) x Ladislav Kárský (ČSSD) — sečteno 41,67 % okrsků
Praha 10: Jaromír Štětina (TOP 09) x Vladislav Lipovský (ODS) — sečteno 63,55 % okrsků
Praha 6: Bedřich Moldan (TOP 09) x Petr Bratský (ODS) — sečteno 37,27 % okrsků
Mělník: Veronika Vrecionová (ODS) x Milan Němec (ČSSD) — sečteno 86,63 % okrsků
Ústí nad Labem: Pavel Sušický (ODS) x Jaroslav Doubrava (Sevberočeši.cz) — sečteno 81,16 % okrsků
Liberec: Přemysl Sobotka (ODS) x Stanislav Eichler (ČSSD) — sečteno 57,69 % okrsků
Jičín: Jiří Liška (ODS) x Josef Táborský (ČSSD) — sečteno 91,26 % okrsků
Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD) x Zdeněk Nováček (TOP 09) — sečteno 91,14 % okrsků
Pardubice: Jiří Komárek (ČSSD) x Miluše Horská (Bezpp) — sečteno 62.87 % okrsků
Ústí nad Orlicí: Petr Šilar (KDU-ČSL) x Miloslav Soušek (ČSSD) — sečteno 81,58 % okrsků
Blansko: Josef Regec (ČSSD) x Zdeněk Peša (KDU-ČSL) — sečteno 86,27 % okrsků
Jihlava: Miloš Vystrčil (ODS) x Vratislav Výborný (ČSSD) — sečteno 68,84 % okrsků
Brno-město (obvod 55): Jan Žaloudík (ČSSD) x Vojtěch Adam (KSČM) — sečteno 79,19 % okrsků
Brno-město (obvod 58): Václav Božek (ČSSD) x Stanislav Juránek (KDU-ČSL) — sečteno 42,27 % okrsků)
Olomouc: Martin Tesařík (ČSSD) x Jan Hálek (ODS) — sečteno 95,59 % okrsků
Bruntál: Jaroslav Palas (ČSSD) x Jiří Žák (ODS) — sečteno 91,01 % okrsků
Nový Jičín: Zdeněk Besta (ČSSD) x Milan Bureš (ODS) — sečteno 82,14 % okrsků
Ostrava-město: Liana Janáčková (Bezpp) x Antonín Maštalíř (ČSSD) — sečteno 62,96 % okrsků
Frýdek-Místek: Stanislav Czudek (VV) x Petr Gawlas (ČSSD) — sečteno 75,86 % okrsků
Kroměříž: Miloš Malý (ČSSD) x Zdeněk Janalík (ODS) — sečteno 91,26 % okrsků
Hodonín: Zdeněk Škromach (ČSSD) x Alena Venhodová (ODS) — sečteno 66,41 % okrsků
Z prozatímních výsledků tedy plyne, že do druhého kola postoupí:
Dvacet dva kandidátů ČSSD, osmnáct občanských demokratů, pět z TOP 09, jeden z Věcí veřejných, tři lidovci, dva bezpartijní, jeden komunista, a dva politici z kandidátky Severočeši.cz.
Pokud by to takto skutečně dopadlo, čekají nás ve druhém kole tyto souboje:
ODS x ČSSD — 11x
ODS x TOP 09 — 4x
ČSSD x TOP 09 — 2x
ČSSD x KDU-ČSL — 3x
ČSSD x KSČM — 1x
ČSSD x ODS —1x
Severočeši.cz x ČSSD — 1x
Severočeši.cz x ODS — 1x
ČSSD x VV — 1x
ČSSD x Bezpp — 2x
19:34 Komunální volby — konečné výsledky Olomouc. V Olomouci vyhrála ČSSD, hlasovalo pro ni 28,67 procenta voličů. Druhá ODS dostala 24,18 procenta hlasů. K volebním urnám v Olomouci, kde lidé volili v pěti obvodech, přišlo 36,97 procenta voličů, což je o 3,3 procentního bodu více než při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety.
Do zastupitelstva se dostali ještě kandidáti KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL, naopak 5 % nezískaly Věci veřejné, ani Strana zelených. Rozložení sil nabízí mnoho variant včetně té, že by vítězní sociální demokraté nakonec zůstali v opozici.
19:23 Komunální volby — Praha: V místní části Zličín je sečten zatím jeden ze čtyř volebních okrsků. Výsledky jsou však pozoruhodné. Zřetelně zatím vítězí Sdružení pro Nový Zličín a Sobín se 40,68 % hlasů. Druhé místo obsadila ODS s 25,90 % hlasů. Třetí jsou s 16,73 SNK, obč. Zličína, Sobína, a čtvrtí Občané pro Zličín a Sobín s 10,08 % hlasů. S názvy svých kandidátek si místní hlavu příliš nelámali, takže k pětiprocentní hranici se ještě blíží kandidátka „Souč.a bud. Zličína a Sobína" s 4,92%.
19:15 Komunální volby: celkový přehled ČTK po sečtení tří čtvrtin okrsků
KDU-ČSL, která propadla v jarních volbách do Poslanecké sněmovny, je po sečtení tří čtvrtin okrsků v nynějších komunálních volbách ze známých stran zatím nejúspěšnější. Zvoleno bylo už 2438 lidoveckých zastupitelů, druzí občanští demokraté mají 2126 z celkem 44 338 zatím zvolených zastupitelů. Pro ODS však ze stran hlasovalo nejvíce lidí. Třetí ČSSD má zatím 1970 zastupitelů. Lidé ale vůbec nejvíce volili nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.
Procentuálně ale ze spočtených okrsků více občanů hlasovalo pro ODS než kteroukoliv jinou politickou stranu. Zisk zastupitelského mandátu je však závislý na počtu voličů v obci, ve větších městech je k zisku mandátu potřeba více hlasů. ODS získala dosud 11,31 procenta hlasů, lidovci své mandáty dostali za 7,57 procenta hlasů voličů.
Za ČSSD s 8,62 procenty je zatím podle údajů volebního serveru www.volby.cz KSČM s 1625 zastupiteli (6,78 procenta hlasů). Následuje Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 1008 zastupiteli (3,0 procenta). V koalici s nezávislými kandidáty nasbíralo dalších 800 zastupitelských křesel.
TOP 09, která s hnutím STAN úzce spolupracuje, má sama 431 zastupitelů (2,47 procenta), její partner v pravicové vládní koalici Věci veřejné dosáhl na 98 zastupitelů (0,77 procenta).
Vládní VV předstihly neparlamentní SNK ED s 328 zastupiteli a 1,27 procentem odevzdaných hlasů. Výsledky stran ale dál ovlivní i jejich účasti v nejrůznějších lokálních koalicích.
Volební účast byla v tuto chvíli spočtena na 48,75 procenta.
19:08 Komunální volby — Zlín: V Baťově městě dosahuje vysokého výsledku 15,74 procenta volební uskupení M.O.R.: Za morální očistu radnice. Téměř stejně jsou na tom s 15,4 procenty sociální demokraté. Na špici aktuálního pořadí je TOP 09 s 22,18 procenty. ODS získává průběžných 12,91 procent. Do zastupitelstva tyto strany patrně doprovodí lidovci s aktuálními 6,81 procenty a šanci má také Zlínské hnutí nezávislých dosahující 5,38 procenta.
Zlín má tak blízko k tomu, aby ze sebe setřásl okovy koalice KDU-ČSL, ČSSD a ODS.
19:00 Komunální volby — Praha: Do zastupitelstva hlavního města Prahy je v tuto chvíli sečteno 48,76 % okrsků. V těch vítězí TOP09 se ziskem 29,34 % hlasů. Druhá je ODS s 23,29 % hlasů a třetí jsou sociální demokraté, kteří mají zatím 18,59 %. S odstupem čtvrtí jsou komunisté s 7,14 %, u kterých kvůli komplikovanému volebnímu systému není zřejmé, zda se vůbec dostanou, a pátá je Koalice SZ, SNK s 6,15 %, která pravděpodobně žádný mandát nezíská.
Pokud se to potvrdí, pak vzhledem k tomu, že Strana zelených nebude mít po těchto volbách už ani mandát senátora, nejméně na dva roky přijde o všechny státní příjmy.
18:50 Komunální volby — Ostrava: V Ostravě je sečteno téměř padesát procent okrsků. V čele je ČSSD s 35 procenty hlasů. Druhá ODS má zatím sedmnáct procent hlasů. Na třetím místě je pozoruhodné volební uskupení Ostravak.
Sdružení o sobě uvádí toto: „V rámci časopisu Ostravak se spojili lidé, kterým není lhostejné dění v našem městě a kteří se rozhodli, že chtějí aktivně spoustu věcí změnit k lepšímu a tvořit město především pro nás Ostravaky."
Ze složení jejich kandidátky lze usoudit, že jde o občany, kteří se doposud politicky neangažovali, ale už se na situaci ve svém městě nevydrželi pasivně dívat. Až za Ostravaky jsou v tuto chvíli komunisté, do ostravského zastupitelstva se může dostat i TOP 09, která má zatím šest procent hlasů.
V povolebním vyjednávání bude velmi záležet na postoji Ostravaků. Pokud by podpořili sociální demokraty, získala by tato koalice v ostravském zastupitelstvu okolo padesáti procent.
Většinu umožňující pokračovat jim ve stávající spolupráci budou mít zřejmě spolu i ČSSD s KSČM.
18:35 Komunální volby — Praha 3: Na Praze 3 je sečteno 72,5 procent okrsků. V těch vítězí TOP 09 se ziskem 24,58 % hlasů. Druhá je ODS, která má zatím 20,63 % hlasů. Na třetím místě je Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK, vedené Matějem Stropnickým, které podle sečtených výsledků volilo 20,45 % voličů. Sociální demokracie zde dosáhla zatím 16,79 % a do zastupitelstva by se dostala ještě i KSČM s 6,64 % a Věci veřejné s 6,29 %.
18:28 Komunální volby — Brno: V Brně je v tuto chvíli sečteno více než čtvrtina okrsků. Sociální demokraté vedou s 31,5 procenty před ODS, která má 21,56 procenta. Zatím třetí TOP 09 má 13,44 procenta hlasů, do zastupitelstva by se dostali také lidovci s devíti, komunisté se sedmi a nakonec přece jen i Strana zelených se šesti procenty.
Primátor Onderka tak s vysokou pravděpodobností svůj post obhájí a na výběr bude mít z řady možných koalic.
18:25 Senát — celkový přehled:
Karlovy Vary: Jan Horník (TOP 09) x Jaroslav Borka (KSČM) — sečteno 35,77 % okrsků
Most: Alena Drenerová (Severočeši.cz) x Zdeněk Brabec (ČSSD) — sečteno 39,52 % okrsků
Plzeň-město: Dagmar Terelmešová (ČSSD) x Jiří Šneberger (ODS) — sečteno 76,77 % okrsků
Český Krumlov: Tomáš Jirsa (ODS) x Vladimír Špidla (ČSSD) — sečteno 63,22 % okrsků
Tábor: Pavel Eybert (ODS) x Jan Mládek (ČSSD) — sečteno 74,14 % okrsků
Beroun: Věra Kovářová (TOP 09) x Jiří Oberfalzer (ODS) — sečteno 53,67 % okrsků
Praha 11: Milan Pešák (ODS) x Ladislav Kárský (ČSSD) — sečteno 12,5 % okrsků
Praha 10: Jaromír Štětina (TOP 09) x Vladislav Lipovský (ODS) — sečteno 14,95 % okrsků
Praha 6: Jan Kohout (ČSSD) x Petr Bratský (ODS) — sečteno 6,36 % okrsků
Mělník: Veronika Vrecionová (ODS) x Milan Němec (ČSSD) — sečteno 54,01 % okrsků
Ústí nad Labem: Pavel Sušický (ODS) x Jaroslav Doubrava (Seberočeši.cz) — sečteno 41,30 % okrsků
Liberec: Přemysl Sobotka (ODS) x Stanislav Eichler (ČSSD) — sečteno 39,1 % okrsků
Jičín: Jiří Liška (ODS) x Josef Táborský (ČSSD) — sečteno 73,78 % okrsků
Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD) x Zdeněk Nováček (TOP 09) — sečteno 77,22 % okrsků
Pardubice: Jiří Komárek (ČSSD) x Miluše Horská (Bezpp) — sečteno 43,01 % okrsků
Ústí nad Orlicí: Petr Šilar (KDU-ČSL) x Miloslav Soušek (ČSSD) — sečteno 56,84 % okrsků
Blansko: Josef Regec (ČSSD) x Zdeněk Peša (KDU-ČSL) — sečteno 64,81 % okrsků
Jihlava: Miloš Vystrčil (ODS) x Vratislav Výborný (ČSSD) — sečteno 60,96 % okrsků
Brno-město (obvod 55): Jan Žaloudík (ČSSD) x Vojtěch Adam (KSČM) — sečteno 56,07 % okrsků
Brno-město (obvod 58): Václav Božek (ČSSD) x Stanislav Juránek (KDU-ČSL) — sečteno 8, 25 % okrsků)
Olomouc: Martin Tesařík (ČSSD) x Jan Hálek (ODS) — sečteno 66,18 % okrsků
Bruntál: Jaroslav Palas (ČSSD) x Jiří Žák (ODS) — sečteno 59,55 % okrsků
Nový Jičín: Zdeněk Besta (ČSSD) x Milan Bureš (ODS) — sečteno 45 % okrsků
Ostrava-město: Liana Janáčková (Bezpp) x Antonín Maštalíř (ČSSD) — sečteno 19,26 % okrsků
Frýdek-Místek: Stanislav Czudek (VV) x Petr Gawlas (ČSSD) — sečteno 37,07 % okrsků
Kroměříž: Miloš Malý (ČSSD) x Zdeněk Janalík (ODS) — sečteno 67,21 % okrsků
Hodonín: Zdeněk Škromach (ČSSD) x Alena Venhodová (ODS) — sečteno 32,82 % okrsků
Pokud by to takto skutečně dopadlo, čekají nás ve druhém kole tyto souboje:
ODS x ČSSD — 12x
ODS x TOP 09 — 2x
ČSSD x TOP 09 — 2x
ČSSD x KDU-ČSL — 3x
ČSSD x KSČM — 1x
ČSSD x ODS —1x
TOP 09 x KSČM — 1x
Severočeši.cz x ČSSD — 1x
Severočeši.cz x ODS — 1x
ČSSD x VV — 1x
ČSSD x Bezpp — 2x
18:10 Komunální volby — Liberec. Po zpracování deseti procent okrsků jsou v čele zcela vyrovnány ODS a opoziční hnutí Změna pro Liberec vedená Janem Korytářem, politikem, který opustil Stranu zelených pro neshody s Martinem Bursíkem. Obě mají zisk těsně přes dvacet procent. Třetí je ČSSD na šestnácti procentech, čtvrtá další nezávislá kandidátka Liberec občanům s 11,82 %. Do zastupitelstva by měli proniknout ještě komunisté, Věci veřejné a Unie pro sport a zdraví.
Bude mít Liberec zeleného primátora?
17:49 Komunální volby — celkový přehled z ČTK po polovině sečtených okrsků:
KDU-ČSL, která propadla v jarních volbách do Poslanecké sněmovny, je po sečtení poloviny okrsků v nynějších komunálních volbách ze známých stran nejúspěšnější.
Zvoleno bylo už 1593 lidoveckých zastupitelů, druzí sociální demokraté mají 1129 z celkem 32 809 zatím zvolených zastupitelů. Třetí ODS má zatím 1026 zastupitelů. Lidé ale hlasy nejvíce odevzdávali nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů.
Procentuálně ale ze spočtených okrsků v nynějších komunálních volbách více občanů hlasovalo pro ODS než pro sociální demokraty. Zisk zastupitelského mandátu je však závislý na počtu voličů v obci, ve větších městech je k zisku mandátu potřeba více hlasů. ODS získala dosud 7,42 % hlasů, ČSSD své mandáty dostala za 5,91 % hlasů voličů.
Za ODS je zatím podle údajů volebního serveru www.volby.cz KSČM s 876 zastupiteli (4,5 % hlasů). Následuje Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 743 zastupiteli (2,89 %). V koalici s nezávislými kandidáty nasbíralo dalších 495 zastupitelských křesel.
TOP 09, která s hnutím STAN úzce spolupracuje, má sama 236 zastupitelů (1,75 %), její partner v pravicové vládní koalici Věci veřejné dosáhl na 52 zastupitelů.
Vládní VV předstihly neparlamentní SNK ED se 151 zastupitelem. Výsledky stran ale ovlivní i jejich účasti v nejrůznějších lokálních koalicích.
Volební účast je v tuto chvíli spočtena na 51,49 %. Do výsledků se začínají promítat údaje z velkých měst.
17:44 Senát — Brno: Při sečtení 37 % volebních okrsků je v Brně městě rozdíl mezi sociálnědemokratickým kandidátem Božkem a lidovcem Juránkem pouhý jeden hlas.
17:39 Senát — celkový přehled: Z prozatímních výsledků tedy plyne, že do druhého kola postoupí třiadvacet kandidátů ČSSD, patnáct občanských demokratů, čtyři z TOP 09, dva z Věcí veřejných, tři lidovci, dva bezpartijní, tři komunisté a dva politici z kandidátky Severočeši.cz.
Pokud by to takto skutečně dopadlo, čekají nás ve druhém kole tyto souboje:
ODS x ČSSD — 12x
ODS x TOP 09 — 1x
ČSSD x TOP 09 — 2x
ČSSD x KDU-ČSL — 3x
ČSSD x KSČM — 2x
VV x ODS —1x
TOP 09 x KSČM — 1x
Severočeši.cz x ČSSD — 1x
Severočeši.cz x ODS — 1x
ČSSD x VV — 1x
ČSSD x Bezpp — 2x
17:24 Senát — celkový přehled:
Šance ČSSD získat v Senátu většinu bude mít po prvním kole reálný obrys. Tři hodiny po uzavření volebních místností jsou prozatímní postupující do druhého kola následující:
Karlovy Vary: Jan Horník (TOP 09) x Jaroslav Borka (KSČM) — sečteno 18,98 % okrsků
Most: Alena Drenerová (Severočeši.cz) x Zdeněk Brabec (ČSSD) — sečteno 10,48 % okrsků
Plzeň-město: Dagmar Terelmešová (ČSSD) x Jiří Šneberger (ODS) — sečteno 50,65 % okrsků
Český Krumlov: Tomáš Jirsa (ODS) x Vladimír Špidla (ČSSD) — sečteno 41,76 % okrsků
Tábor: Pavel Eybert (ODS) x Jan Mládek (ČSSD) — sečteno 51,72 % okrsků
Beroun: Věra Kovářová (TOP 09) x Jiří Oberfalzer (ODS) — sečteno 27,68 % okrsků
Praha 11: Milan Pešák (ODS) x Josef Zieleniec (VV) — sečteno 4,17 % okrsků
Praha 10: Jaromír Štětina (TOP 09) x Miroslav Svoboda (ČSSD) — sečteno 0,93 % okrsků
Praha 6: Jan Kohout (ČSSD) x Petr Bratský (ODS) — sečteno 1,82 % okrsků
Mělník: Veronika Vrecionová (ODS) x Milan Němec (ČSSD) — sečteno 29,95 % okrsků
Ústí nad Labem: Pavel Sušický (ODS) x Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) — sečteno 13,77 % okrsků
Liberec: Přemysl Sobotka (ODS) x Stanislav Eichler (ČSSD) — sečteno 18,59 % okrsků
Jičín: Jiří Liška (ODS) x Josef Táborský (ČSSD) — sečteno 51,75 % okrsků
Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD) x Zdeněk Nováček (TOP 09) — sečteno 53,48 % okrsků
Pardubice: Jiří Komárek (ČSSD) x Miluše Horská (Bezpp) — sečteno 30,69 % okrsků
Ústí nad Orlicí: Petr Šiler (KDU-ČSL) x Miloslav Soušek (ČSSD) — sečteno 42,11 % okrsků
Blansko: Josef Regec (ČSSD) x Zdeněk Peša (KDU-ČSL) — sečteno 39,48 % okrsků
Jihlava: Miloš Vystrčil (ODS) x Vratislav Výborný (ČSSD) — sečteno 50,20 % okrsků
Brno-město (obvod 55): Jan Žaloudík (ČSSD) x Vojtěch Adam (KSČM) — sečteno 38,15 % okrsků
Brno-město (obvod 58): Václav Božek (ČSSD) x Stanislav Juránek (KDU-ČSL) — sečteno 3,09 % okrsků)
Olomouc: Martin Tesařík (ČSSD) x Jan Hálek (ODS) — sečteno 41,18 % okrsků
Bruntál: Jaroslav Palas (ČSSD) x Pavel Bačgoň (KSČM) — sečteno 41,01 % okrsků
Nový Jičín: Zdeněk Besta (ČSSD) x Milan Bureš (ODS) — sečteno 20,71 % okrsků
Ostrava-město: Liana Janáčková (Bezpp) x Antonín Maštalíř (ČSSD) — sečteno 8,89 % okrsků
Frýdek-Místek: Stanislav Czudek (VV) x Petr Gawlas (ČSSD) — sečteno 18,10 % okrsků
Kroměříž: Miloš Malý (ČSSD) x Zdeněk Janalík (ODS) — sečteno 48,09 % okrsků
Hodonín: Zdeněk Škromach (ČSSD) x Alena Venhodová (ODS) — sečteno 17,56 % okrsků
17:19 Komunální volby Praha: Sčítání hlasů do pražského magistátu bude kvůli rozdělení Prahy na uměle vytvořené volební obvody komplikované. V tuto chvíli ovšem po sečtení 10 % hlasů klesá šance ne zvolení Věcí veřejných, které zatím získávají pouze přes 5 % hlasů, o procento méně než zelení. Věci veřejné se přitom etablovaly jako pražská komunální strana, v posledních volbách získaly na Praze 1 přes 20 % hlasů.
17:12 Komunální volby Praha 3: Zde sestavil kandidátku několika menších stran včetně KDU-ČSL kolem Strany zelených editor DR Matěj Stropnický. Jeho koalice soupeří s ODS o druhé místo (obě se ziskem kolem 20 %), vede TOP 09 s 26 % a ČSSD je čtvrtá s 17 %. Věci veřejné jsou na 7, komunisté na 6 procentech.
17:04 Komunální volby Brno: Jsou sečteny tři procenta okrsků. ČSSD zatím získává přes 33 %, ODS o deset procent méně. TOP 09 soutěží o třetí příčku průběžného pořadí s KDU-ČSL, obě strany se aktuálně pohybují okolo 10 %. Komunisté se drží nad sedmi procenty. Strana zelených, která před čtyřmi lety získala dvanáct procent, a skončila ve volbách v Brně třetí, je nyní pod pěti procenty.
Pokud budou konečné výsledky obdobné, v Brně zřejmě o příštím primátorovi rozhodne KDU-ČSL.
16:56 Komunální volby Chomutov: Je sečteno přes 10 % okrsků, ODS s primátorkou Ivanou Řápkovou výrazně zaostává za ČSSD. Sociální demokraté v tuto chvíli získávají 22 % hlasů, občanští demokraté jen 14. Přeskočilo je i hnutí Pro Chomutov se sedmnáctiprocentní prozatímní voličskou přízní.
16:52 Senát — souhrn: Kandidáti ČSSD po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedli v senátních volbách ve dvanácti obvodech. Právě tolik senátorů potřebují sociální demokraté k získání nadpoloviční většiny v horní komoře. Zástupci ODS dál vítězili v osmi, na Jičínsku se ale o vítězství dělili s ČSSD. KDU-ČSL a VV měly dál šanci na vítězství v jednom z 27 obvodů, ve dvou nově kandidáti TOP 09. Z jednoho z brněnských obvodů nebyl ještě po 16:30 znám výsledek ani z jednoho z tamních okrsků, v Praze 6 a 10 pouze z jednoho.
16:48 Komunální volby: Po sečtení čtvrtiny okrsků získávají zatím podle očekávání v komunálních volbách nejvíce hlasů různá sdružení místních a nezávislých kandidátů. Ze známých stran mají zatím nejvíce hlasů lidovci, kteří na jaře vypadli po letech z Poslanecké sněmovny. Nyní disponují už 606 zastupiteli. Celkem bylo zatím zvoleno 18 225 zastupitelů.
Za KDU-ČSL je zatím podle údajů volebního serveru www.volby.cz ČSSD s 453 zvolenými zastupiteli. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má nyní naprosto stejný počet zastupitelů jako KSČM — 359. ODS už získala 337 zastupitelů.
16:40 Senát — Tábor: Na Táborsku je sečteno bezmála polovina okrsků (44,83 %), tudíž lze odůvodněně předpokládat, že pracujeme s věrohodnými čísly. Průběžně tu vede občanský demokrat Pavel Eybert se ziskem 35,79 % hlasů. V druhém kole ho na souboj téměř jistě vyzve Jan Mládek z ČSSD, který má prozatím důvěru 31,08 % občanů. S velkým odstupem za první dvojicí politiků je bezpartijní kandidát komunistů Zdeněk Straka, kerého volilo 10,96 % lidí. Až čtvrtý je pak Petr Krůček na kandidátce TOP 09. Volilo ho prozatím 7,92 % oprávněných voličů.
Zde se podle všeho schyluje ke zcela otevřenému druhému kolu mezi kandidátem ODS a ČSSD.
16:29 Ve štábu Věcí veřejných věcí je zřejmě veselo. Věci veřejné mají občerstvení v buržoazně-dekadentním stylu, stoly jsou plné umně naaranžovaných delikates. Šéf strany Vít Bárta však sází na tradiční čočku na kyselo, s níž ho zastihli fotoreportéři. Všechny členky či příznivkyně strany vyrazily do volebního štábu s kabelkou Hermes, píší lidovky.
16:20 Senát — Blansko: Sečteno je již 17,17 % okrsků a výsledky jsou prozatím mimořádně zajímavé. Kandidáti pravice jsou hluboko v poli poražených. Prozatím vede Josef Regec z kandidátky sociálních demokratů. Důvěru mu v sečtených okrscích dalo 31,51 % voličů. Druhý je prozatím překvapivě nestraník na lidovecké kandidátce Zdeněk Peša, kterého volilo 24,96 %. Až třetí je legendární brněnský fotbalový hráč Karel Jarůšek, jehož prozatím volilo pouhých 11,74 % voličů. Ivana Holomková z TOP 09 je na tom ještě hůře. Průběžně má 7,96 % hlasů.
Zatím to vypadá, že na sestup v lize není jenom Zbrojovka.
16:15 Senát — Olomouc: V Olomouci je sečteno těsně přes osm procent okrsků. V těch vítězí sociální demokrat Martin Tesařík se ziskem 33,10 % hlasů. Druhý je Jiří Klein z kandidátky TOP 09, kterému dalo hlas 19,05 % občanů, a až třetí je Jan Hálek z ODS, který mandát obhajuje. Volilo ho 18,21 % voličů. S odstupem čtvrtý je prozatím kandidát KSČM Miroslav Skácel, kterému důvěřuje v sečtených okrscích 13,90 % oprávněných voličů.
16:09 Rudé Horní Kozolupy: V obci na Tachovsku dostali sto procent hlasů komunisté. Jiná strana zde totiž kandidátku pro komunální volby ani nesestavila. Není to náhoda. KSČM má v obci s vysokou nezaměstnaností a vyšším věkovým průměrem velmi silnou podporu, i v jarních volbách do Sněmovny zde získala ze všech stran nejvíc, přes 43 % hlasů, informovala Idnes.cz.
16:06 Senát — Kroměříž: Je sečteno již přes 20 % okrsků. Prozatím tu vede Miloš Malý z ČSSD, kterého volilo 30,45 % občanů. Za ním na druhém místě je občanský demokrat Zdeněk Janalík se ziskem 20,94 % hlasů. Relativně s odstupem za nimi jsou další kandidáti: třetí je lidovec Zdeněk Pánek (12,43 % hlasů), čtvrtá Lenka Mergenthalová (12,07 %) a pátý Jaroslav Adamík z KSČM (10,42 %).
16:03 Komunisté by chtěli získat a neztratit. KSČM by chtěla vybojovat alespoň dvě senátorská křesla, řekl ve volebním štábu KSČM místopředseda strany Jiří Maštálka. V komunálních volbách by pak chtěli udržet stejný počet obecních zastupitelů, kterých dosáhli při minulých volbách, dodala místopředsedkyně Miloslava Vostrá.
15:56 Komunální volby: Po sečtení desetiny okrsků získávají zatím podle očekávání v nynějších komunálních volbách nejvíce hlasů různá sdružení místních a nezávislých kandidátů. Ze známých stran má zatím nejvíce hlasů a 177 zvolených zastupitelů ČSSD před lidovci se 166 zastupiteli. Celkem už bylo zvoleno 7921 zastupitelů. Za KDU-ČSL je zatím hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se 111 zvolenými zastupiteli, KSČM se 110 zastupiteli a ODS s 96. TOP 09 má sama 17 zvolených zastupitelů, Věci veřejné mají 15 zvolených zastupitelů.
15:54 Bačálky bez větrníku i bez peněz: V obci Bačálky na Jičínsku dnes lidé hlasovali i o tom, jestli chtějí mít u obce větrné elektrárny. 56 lidí bylo proti, 36 pro. „Je to katastrofa," okomentoval výsledky starosta Miroslav Šoltys. Obec tak bude muset podle smlouvy platit sankci kolem pěti milionů korun firmě AB Wind, která tam elektrárnu chtěla stavět. Další postup rozhodne podle starosty nové zastupitelstvo.
15:52 Senát — Pardubice: Sečteno je zatím 8,42 % hlasů. Prozatím tu vede sociální demokrat Jiří Komárek, kterého volilo 25,93 % voličů. Druhý je Jiří Stříteský z ODS, kterého volilo v sečtených okrscích 18,08 % voličů. Třetí je nezávislá kandidátka Miluše Horská. Té dalo svůj hlas 15,79 % voličů. Nepochybně zajímavé je, že všestranně favorizovaný Jiří Málek, který kandiduje za Věci Veřejné s podporou TOP 09, obdržel prozatím pouhých 10,77 % hlasů voličů.
15:44 Vladimír Špidla: Pokud přejdou velká města do rukou ČSSD, znamená to signál změny. Vládní koalice by pak podle něj musela na základě tohoto výsledku přehodnotit
stávající taktiku. Pokud se podaří ČSSD uspět v senátních volbách, bude moci pak vykonávat velmi účinnou opoziční politiku, řekl Špidla novinářům v Lidovém domě.
15:42 Senát — Ostrava: V Ostravě je sečteno již přes 5 % hlasů. V nich vítězí Liana Janáčková, která mandát obhajuje. Druhý je v sečtených okrscích Lukáš Ženatý z ODS s 18,98 % těsně před sociálním demokratem Antonínem Maštalířem, kterému svůj hlas dalo 17,93 % voličů. Tomáš Čermák z kandidátky TOP 09 je prozatím až čtvrtý, v sečtených okrscích ho volilo pouhých 11,59 % oprávněných voličů.
15:40 Sedm Bártových statečných. Ministr dopravy a volební manažer VV Vít Bárta nechtěl výsledky voleb předvídat. „U senátních voleb je naší snahou mít sedm senátorů..." Škoda, že s takovým závazkem nespojil svůj mandát.
15:35 Hana Holcnerová upozorňuje, že účast možná vůbec nebyla nízká, jak zatím svorně tvrdí komentátoři i politici.
Podíváme-li se do statistik, zjistíme, že v komunálních volbách v roce 2002 volilo 45,5 % oprávněných voličů a v roce 2006 46,3 %. Letošní aktuální číslo je podle českého statistického úřadu 56 %. Těžko tedy lze považovat letošní volební účast za nízkou. Dokonce i účast v senátních volbách převyšuje minulé roky, účast v nich se pohybuje okolo 46 %, před dvěma lety nedosáhla ani čtyřiceti.
15:27 Senát — Brno-venkov: Julínkův konec? Ve volebním obvodě, kde mandát obhajuje bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, jsou zpracovány hlasy z pěti okrsků. Jednoznačně v nich zvítězil kandidát lidovců František Svoboda, když ho volilo 36,47 % občanů. Druhý skončil Vojtěch Adam z KSČM, kterému svůj hlas dalo 21,38 občanů. Těsně třetí pak v těchto okrscích skončil sociální demokrat Jan Žaloudík, kterému dalo hlas 18,86 % voličů. Hluboko za nimi skončil Julínek. Toho volilo pouhých 6,91 % občanů.
Zdá se, že jeho volební slogan „Mě znáte" skutečně zabral.
15:21 Komunální volby — Praha. Ve štábu TOP 09 zaznamenali reportéři ČT nervozitu z toho, že při vyjednávání o pozicích na magistrátu Topku vyšachují ODS a ČSSD. „Vždyť za sociální demokracii nejspíš ani nenechávají vyjednávat Jiřího Dienstbiera," zní některé hlasy.
15:18 Senát — Kutná Hora Na Kutnohorsku je zpracováno již jedenáct okrsků a s Lucií Talmanovou to soudě dle nich nevypadá příliš dobře. Vyhrál tu Jaromír Strnad ze sociální demokracie. Hlas mu dalo 37,31 % voličů. Druhý skončil Zdeněk Nováček na kandidátce TOP 09. Partnerka expremiéra Mirka Topolánka Lucie Talmanová obdržela pouhých 9,20 % hlasů. V sečtených okrscích tak skončila s velkým odstupem na třetím místě. Ale ještě hůř je na tom prozatím zastupující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Ta obdržela pouhých 4,47 % hlasů.
15:08 Senát — Plzeň-jih Jsou sečteny hlasy v okrscích Horažďovice a Přeštice. Největší důvěru voličů tu má Dagmar Terelmešová ze sociální demokracie. Svůj hlas jí dalo 30,58 % voličů. Na druhém místě tu skončil Jiří Šneberger z ODS, kterého volilo 25,88 % občanů. Bez zajímavosti není, že třetí v těchto okrscích skončil kandidát komunistů, Karel Kvit. Tomu dalo svůj hlas 18,82 občanů. K volbám v těchto dvou okrscích přišlo 41,39 % voličů.
15:03 Politolog Tomáš Lebeda v ČT24 uvedl, že údajné kupčení s hlasy na severu Čech považuje, stejně jako politoložka Vladimíra Dvořáková, za politickou korupci. „A tak by se k ní také policie měla chovat," řekl.
15:00 Špidlovy Boletice. V obvodě Český Krumlov jsou sečteny výsledky v pěti obcích. V Boleticích zvítězil Špidla nad Jirsou 13:0, ale v dalších třech získal méně, takže poměr hlasů je nyní 55:26 pro Jirsu.
14:59 Senát — Ústí nad Orlicí: Na Ústeckoorlicku jsou hlasy sečteny v obcích Němčice a Sloupnice. Zvítězil tu lidovecký kandidát Petr Šiler se ziskem 28,57 % hlasů. Druhá skončila současná senátorka Ludmila Müllerová, která byla před šesti lety zvolena právě na kandidátce KDU-ČSL. Hlas jí v těchto ocích dalo 16,66 % voličů. Těsně za ní skončili kandidáti ODS a ČSSD, které volilo shodně 14,28 % občanů. V těchto obcích volilo 50,59 % oprávněných voličů.
14:54 ČSSD stále chce dvanáct senátorů. Výkonný místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka to dnes zopakoval novinářům v Lidovém domě. „Díky nim by Senát mohl vyvážit pravicovou Sněmovnu a fungovat jako pojistka," řekl Sobotka novinářům.
14:50 Ano, ale ne, takže ano. Miroslav Kalousek je filuta: „Ptáte-li se, jestli to může mít vliv na centrální politiku, tak se nedomnívám, že může mít vliv na vztahy mezi koaličními stranami, ale může to mít samozřejmě dopad na situaci uvnitř jednotlivých stran, takže zprostředkovaně ano," řekl Lidovým novinám.
14:46 Senát — Blansko: Na Blanensku jsou sečteny hlasy v obcích Borotín, Cetkovice, Uhřice, Úsobrno a Velké Opatovice. V těchto obcích vyhrál Zdeněk Peša z KDU-ČSL se ziskem 42,42 % hlasů. Na druhém místě skončil Josef Regec ze sociální demokracie. Hlas mu dalo 25,75 % občanů. Volilo tu 45 % voličů.
14:43 Hana Holcnerová si všimla povzdechu kolegů z Aktuálně.cz, kteří navštívili volební štáb Věcí veřejných, které mimo jiných vede i bývalý majitel bezpečnostní agentury Vít Bárta. A věru tu panují přísná bezpečnostní opatření. Novináři jsou odděleni od véčkařů nejen kartou s nápisem press, ale i žlutým papírovým náramkem, který si u vstupu musí nechat připnout. Dva členové ochranky pak nikoho bez pásku přímo do místnosti pro tisk nevpustí.
14:38 Byl sečten první okrsek v obvodě Český Krumlov. V obci Lužice Jirsa vyhrál nad Špidlou na hlasy 11:2.
14:35 ČTK zveřejnila pozoruhodně neuklidňující zprávu pro občany Chodova na Sokolovsku. Pod titulkem „V Chodově údajné kupování hlasů průběh voleb asi nijak neovlivní“ se píše:
V Chodově údajné kupování hlasů pro některou ze stran kandidujících do zastupitelstva průběh a regulérnost voleb asi nijak neovlivní. Člověk, který prý v pátek lidem v městské části Železný Dvůr nabízel 150 korun za každý hlas odevzdaný konkrétní straně, se patrně nedopustil něčeho nezákonného. ČTK to dnes řekla členka chodovské volební komise Ivana Sarkányová.
Radnice si nechala k případu údajného nabízení peněz vypracovat právní názor a z něho podle Sarkányové vyplývá, že nebyl porušen zákon. Neznámý muž, jehož totožnost zatím nikdo nezná, prý lákal lidi k volbám v místě, kde žijí zejména Romové. „Pokud by se k těmto praktikám uchýlil u volební místnost, tak by to porušení zákona bylo. Takhle je to sice neobvyklé počínání a nemusí se nám to líbit, ale nic s tím udělat nemůžeme," uvedla.
Krajská policejní mluvčí Martina Hrušková dnes ČTK řekla, že policie případ nadále prověřuje s cílem zjistit, jestli se údajný sponzor lákající voliče na 150 korun dopustil něčeho nezákonného. Podle ní je to poněkud komplikovaná věc. „V každém případě jsme v Chodově posílili hlídkovou činnost a dohled na průběh voleb," poznamenala Hrušková.
V Chodově v letošních komunálních volbách kandiduje deset stran. Podle místních je letošní kampaň nezvykle ostrá.
14:30 Hana Holcnerová si všimla v lidovkách zajímavé poznámky k Brnu: „Netradiční krok zvolila po uzavření volebních místností brněnská ODS. Oznámila, že jediným, kdo bude podle usnesení její oblastní rady podávat po volbách informace, je mluvčí ODS Brno — město, nebudou se tedy vyjadřovat ani funkcionáři a lídři. Důvod strana nesdělila, ale místní ho znají: při posledních volbách vyjednávání ovlivnil výrok jednoho z funkcionářů ODS, podle nichž by se ODS i přes své vítězství mohla vzdát funkce primátora. Názor tak tehdy posílil vyjednávací pozici lídra ČSSD Romana Onderky, který se stal primátorem a ODS na čtyři roky z vedení města vyšachoval. ODS zjevně nechce riskovat,“ píší LN.
14.20 Ohlasy kolegů v jiných médiích sleduje Hana Holcnerová: Radek John vynalezl metodu, jak vyhrát volby ještě před sečtením výsledků: „Nemůžeme prohrát. Každý náš volební výsledek bude lepší, než byl," řekl iDNES.cz v živém vstupu předseda VV Radek John. „Jediné místo, kde si můžeme pohoršit, je Praha 1, protože jedině tam jsme měli před volbami zastupitele."
14.15 Sčítání senátních voleb sleduje Vratislav Dostál: Kdo před šesti lety vyhrál první kolo, ten zpravidla zvítězil i ve druhém. Otočit výsledek z prvního kola se povedlo Jaromíru Štětinovi, velmi těsně pak ve druhém kole zvítězili poražení z kola prvního Ludmila Müllerová (o pouhých 59 hlasů). I přes porážku v prvním kole v Senátu ještě usedli Vlastimil Sehnal, Rostislav Slavotínek, Jiří Žák, Liana Janáčková a Igor Petrov. Celkem tedy sedm ze sedmadvaceti obvodů, v nichž se volilo i před šesti lety, má senátora, který tehdy první kolo prohrál.
14.10 Komise dostaly doporučení nejprve sčítat Senát. Výsledky by se tak měly na volebním serveru Statistického úřadu začít objevovat relativně rychle.
14.00 Volební místnosti se úderem druhé uzavřely. ČTK k tomu zveřejnila užitečné shrnutí:
Letošní komunální volby skončily, stejně tak i první kolo rozhodování o obměně třetiny senátorů. Zájem o hlasování byl podle dostupných informací od volebních komisařů nižší než při minulých volbách, kdy si obecní zastupitele přišlo vybrat v průměru přes 46 procent voličů. V senátních volbách bývá v průměru účast ještě o deset procentních bodů nižší. Nízká volební účast obvykle více nahrává stranám se silným voličským jádrem.
V nejméně záviděníhodné pozici jsou vzhledem k počtu obhajovaných křesel občanští demokraté, kteří před čtyřmi lety díky drtivému vítězství obsadili místa 16 z 23 primátorů a křesla 7113 zastupitelů.
Ze 27 senátorských mandátů, o které se nyní hraje, obhajuje 18. ČSSD se bude snažit uhájit místa pěti primátorů, v Senátu má šanci stát se dominantní silou, neboť o žádné křeslo nepřijde — žádné totiž neobhajuje. K nadpoloviční většině potřebuje získat 12 senátorů.
Opozici by pak k většině v Senátu stačilo vyhrát v sedmi obvodech, levice by potřebovala o tři senátory víc. Strany vládní koalice by pro udržení většiny v horní komoře potřebovaly získat senátory ve 21 obvodech. Pro TOP 09 a Věci veřejné jsou volby testem, zda jejich úspěch v jarních sněmovních volbách nebyl náhodný.
Výsledek voleb by také mohl ovlivnit vyhlídky uchazečů o křeslo předsedy sociální demokracie. Bez šéfa je i KDU-ČSL, která ztratila zastoupení ve Sněmovně a parlamentní frakci v Senátu. K jejímu obnovení, a tím alespoň částečnému návratu na výsluní, potřebuje získat alespoň dva senátory. V komunálních volbách obhajuje křesla 5187 zastupitelů a jednoho primátora. Komunisté před čtyřmi lety získali 4333 komunálních politiků. KSČM i KDU-ČSL obhajují po jednom senátorském mandátu.
13.55 Druhý vrchol letošního volebního roku je tu, rozhodne se o obsazení radnic a o tom, kdo postoupí do druhého kola senátních voleb ve třetině. Už výsledky prv