Mají sociální demokraté šanci ovládnout Senát? Díl 2.
Vratislav DostálVzhledem k povaze nové vlády se letos výjimečná pozornost upírá k volbám do Senátu, v němž má ČSSD poprvé šanci získat většinu. Třídílná analýza Deníku Referendum probírá obvod po obvodu a zkoumá, zda je to reálné. Dnes přinášíme díl 2.
Deník Referendum oslovil experty, kteří jsou obeznámeni s obvody, v nichž se letos volby konají, se dvěma dotazy: jak vidí šance kandidátů ČSSD uspět a kterého z kandidátů považují v daném volebním obvodě za favorita.
Ve čtvrtek jsme zveřejnili první díl soustředěný na Prahu a šest českých obvodů, dnes se posouváme dále na východ a nabízíme vhled do druhé třetiny obvodů. Analýza prakticky opomíjí celostátní faktory a věnuje se výhradně faktorům specifickým pro jednotlivé obvody; to může reálný výsledek nakonec korigovat.
Mělník
Na Mělnicku za ČSSD kandiduje Milan Němec. Profil mělnického obvodu je blízký například berounskému. „Spousta lidí dojíždějících do Prahy, zemědělství, trocha průmyslu," charakterizuje obvod politolog Lukáš Jelínek. Na Mělnicku vítězí zpravidla s přehledem občanští demokraté.
„Tentokrát ODS může ublížit změna vlastního senátorského kandidáta. Veronika Vrecionová má však intenzivní kampaň, takže je jednoznačnou favoritkou. Do páru bych jí tipoval Milana Němce z ČSSD. Jednak je regionálně známý odborník na školství, jednak ČSSD po úspěchu v krajských volbách upevnila svoji pozici i na Mělnicku,“ uvedl pro Deník Referendum politolog.
V roce 2004 získal na Mělnicku mandát Jiří Nedoma z ODS, kterého ve druhém kole volilo 56,57 % voličů. Za sociální demokracii tu kandidoval Ctirad Mikeš, který obdržel v prvním kole pouhých 10,70 % hlasům a skončil až na pátém místě.
V roce 1998 za ČSSD na Mělnicku kandidoval Oldřich Pácha, který postoupil ze druhého místa do druhého kola, avšak mandát nezískal, když jej volilo 46,20 % voličů.
Mělnicko je spíše pravicový obvod, jde do značné míry o předměstí Prahy. Vzhledem k tomu, že tu pravidelně vítězí občanští demokraté, lze i letos očekávat jejich úspěch. Milan Němec není bez šancí na postup do druhého kola, nicméně zisk mandátu je nepravděpodobný.
Ústí nad Labem
V Ústí nad Labem kandiduje za sociální demokracii Gustav Krov. Podle politologa Lukáše Jelínka je Ústí nad Labem obvod s vysokými šancemi levicových kandidátů.
„Je to dáno průmyslovým charakterem Ústecka, strukturou tamního obyvatelstva i relativně nízkou životní úrovní. Pavel Sušický z ODS v minulých volbách zvítězil především kvůli celostátnímu rozkladu ČSSD. Letos má nejvyšší šance Gustav Krov, známý komunální politik ČSSD a ředitel ústeckého muzea," uvedl pro Deník Referendum Lukáš Jelínek.
Soupeřem Gustava Krova ve druhém kole by podle Lukáše Jelínka mohl být právě Sušický, který obhajuje mandát. „Do hry ale může zasáhnout i výrazný exsenátor Jaroslav Doubrava, tentokrát nikoli za komunisty, nýbrž za hnutí Severočeši, a vzhledem k profilu obvodu se může prosadit i kandidát KSČM, myslí si Lukáš Jelínek.
Podle politologa Jelínka budou mít určitě v Ústí nad Labem navrch levicoví kandidáti, nicméně podle jeho názoru budou výsledky konkrétních uchazečů nejspíš těsné.
V roce 2004 tu mandát získal Pavel Sušický z ODS, kterého ve druhém kole volilo 56,26 % voličů. Ve druhém kole mu byl soupeřem Jaroslav Doubrava z KSČM. Za sociální demokracii tehdy kandidoval Jaroslav Brychta, který v prvním kole obdržel mizivých 8,61 % hlasů.
V roce 1998 pak dokonce Jaroslav Doubrava mandát získal, když pro něho ve druhém kole hlasovalo 52,37 % voličů. V roce 1998 za ČSSD kandidoval Jan Schmidt, získal 23,40 % hlasů a skončil třetí.
Volební obvod Ústí nad Labem je levicový. To sice neznamená, že tu mají sociální demokraté mandát jistý, avšak získat by jej měli. Ostatně v roce 2004 se tu do druhého kola probojoval kandidát KSČM.
Liberec
V Liberci za ČSSD kandiduje Stanislav Eichler. Favoritem bude v tomto obvodě nepochybně předseda Senátu Přemysl Sobotka, který svůj mandát obhájil již v roce 2004. „Sobotka má výhodu, že je spjat s regionem, je napojený na místní stavební průmysl, který prosazuje své zájmy prostřednictvím liberecké ODS,“ uvedl pro Deník Referendum českolipský občanský aktivista Miloslav Lomič.
Podle Lomiče je nicméně jakákoli případná změna dobrá. „Sobotka je favoritem, ale mandát jistý nemá. Podle mého mínění mu bude ve druhém kole soupeřem Jan Marušiak z TOP 09, který není spjat s kontroverzní minulostí a je neokoukanou tváří. Proto může být nakonec výsledek překvapivý i pozitivní,“ myslí si Lomič.
Liberecký hejtman Stanislav Eichler z ČSSD nemá na zisk mandátu podle Lomiče příliš velké šance. „Možná by se mohl dostat do druhého kola v případě, že dojde k štěpení hlasů pro kandidáty ODS a TOP 09. Pro druhé kolo to ale nebude hrát žádnou roli, neboť tam se případně hlasy pravice opět spojí. V prvním kole vidím reálnou šanci Eichlera na zisk dvaceti procent hlasů,“ uvedl pro Deník Referendum Miloslav Lomič.
Historie mu dává za pravdu. V roce 2004 na Liberecku podruhé získal senátorské křeslo Přemysl Sobotka. Ve druhém kole jej volila výrazná většina 72,54 % voličů. Protikandidátem mu byl Josef Vondruška z KSČM. Kandidát ČSSD, František Vízek, obdržel v prvním kole pouhých 12,22 % hlasů.
V roce 1998 se senátorem taktéž stal Přemysl Sobotka, když ve druhém kole zvítězil nad kandidátem sociálních demokratů se ziskem 58,14 % hlasů. Na Liberecku je favoritem současný předseda Senátu Přemysl Sobotka. Hlavním soupeřem mu bude kandidát TOP 09 Jan Marušiak, jehož vítězství by bylo překvapením. Vyloučeno ale není.
Eichler z ČSSD se může za příznivé konstelace dostat do druhého kola, tam ale s největší pravděpodobností prohraje s jedním z kandidátů pravice.
Jičín
Na Jičínsku kandiduje v letošních volbách za sociální demokraty Josef Táborský. V obvodě Jičín byl doposud jediným senátorem Jiří Liška z ODS a společně s Přemyslem Sobotkou z Liberce a Pavlem Eybertem z Tábora jsou třemi kandidáty, kteří jsou členy Senátu ČR nepřetržitě od roku 1996. Tato okolnost podle politologa a experta na lokální volby Kamila Švece samozřejmě zvyšuje šance Lišky oproti ostatním soupeřům.
„Nemalé vyhlídky má však i dosavadní náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Josef Táborský, který je kandidátem ČSSD. Úspěch některého z ostatních kandidátů by byl spíše překvapením," myslí si Kamil Švec z Katedry politologie Univerzity Hradec Králové.
Podle Švece nepostavily TOP 09 ani Věci veřejné příliš zajímavé kandidáty a ani nestraník za oslabenou KDU-ČSL Jiří Kuhn není pro Lišku ani Táborského velkým konkurentem. „Proto budou nejpravděpodobnějšími soupeři v druhém kole Jiří Liška a Josef Táborský,“ říká pro Deník Referendum politolog.
Přičemž Jiří Liška, který disponuje dlouholetou podporou, má podle Kamila Švece přece jenom vyšší pravděpodobnost uspět, a to navzdory situaci občanských demokratů, kteří nejsou v ideální kondici.
V roce 2004 tu mandát získal Jiří Liška z ODS, který ve druhém kole zvítězil nad Vladimírem Jeníkem z KSČM, když obdržel hlasy od 71,40 % voličů. Za sociální demokracii kandidoval Miloš Petera, který v prvním kole získal hlasy 12,51 % občanů a skončil až čtvrtý.
V roce 1998 se senátorem stal rovněž Jiří Liška, jehož tehdejším soupeřem v druhém kole byl František Čech. Liška byl zvolen výraznou převahou, volilo ho 64,06 % voličů.
Senátní volby v jičínském obvodu budou ve znamení souboje Jiřího Lišky z ODS a Josefa Táborského z ČSSD. Pro zisk mandátu ve prospěch kandidáta ODS hovoří to, že již v obvodu dvakrát senátorské křeslo získal.
Na druhou stranu jsou volby vzhledem k nízké volební účasti a charakteru jičínského obvodu otevřené a šance kandidátů ODS a ČSSD jsou vyrovnané.
Kutná Hora
V Kutné Hoře se o senátorské křeslo za ČSSD uchází Jaromír Strnad. Nabídka kandidátů, respektive kandidátek na Kutnohorsku je velmi pestrá. Dosavadní senátor Bedřich Moldan kandiduje v Praze 6 za TOP 09 a o jeho místo bojuje vedle Jaromíra Strnada například Lucie Talmanová z ODS, Zdeněk Nováček na kandidátce TOP 09, lidovecká předsedkyně Michaela Šojdrová nebo Olga Zubová za DZS.
„Výčet obsahuje mediálně známé ženy, které v personifikované volbě mohou mít vyšší šance než zmínění muži, ale ani výchozí pozice Strnada a Nováčka není nejhorší. Ač je osoba kandidáta ČSSD zřejmě nejslabší, může zde zafungovat spojení s politickou stranou,“ uvedl Kamil Švec pro Deník Referendum.
Kandidátní listiny je tak podle Švece možné považovat za relativně vyvážené. Jakékoli odhady volebního výsledku na Kutnohorsku jsou proto krajně problematické. „Je možné, že kandidát sociálních demokratů postoupí do druhého kola volby, nicméně v něm se bez podpory komunistických voličů neobejde,“ myslí si Kamil Švec.
V posledních senátních volbách v roce 2004 tu mandát získal Bedřich Moldan, který kandidoval za občanské demokraty. Ve druhém kole byla jeho soupeřkou sociálnědemokratická kandidátka Běla Hejná, která mandát nezískala jen těsně. Pro Moldana hlasovalo 51,22 % voličů.
V roce 1998 tu zvítězil sociální demokrat Jan Fencl, který ve druhém kole porazil Miloslava Palána se ziskem 55,58 % hlasů.
V Kutné Hoře jsou šance sociálních demokratů na zisk mandátu značné. Jak v roce 2004, tak v roce 1998 se jejich kandidát dostal minimálně do druhého kola. Na druhou stranu v tomto obvodě kandiduje mnoho známých jmen.
Výsledek tohoto obvodu je tak otevřený, druhé kolo by ale Jaromíru Strnadovi uniknout nemělo. Pak bude záležet na jeho soupeři a schopnosti mobilizovat i voliče, kteří jej nevolili v prvním kole.
Pardubice
V Pardubicích vysílají sociální demokraté do voleb Jiřího Komárka. Podle Kamila Švece je pardubický obvod specifický, neboť se jedná o jediný obvod, v němž TOP 09 nepostavila vlastního kandidáta, ale rozhodla se pro podporu bývalého rektora Univerzity Pardubice, kterého nominovaly Věci veřejné.
„To zvyšuje jeho šance na úspěch, navíc by mohl ubrat i některé voliče občanským demokratům. Do druhého kola by se tak nemusel dostat dosavadní občanskodemokratický senátor Stříteský, ale s největší pravděpodobností Jiří Komárek z ČSSD,“ uvedl politolog pro Deník Referendum.
Podle Kamila Švece nicméně nebude Komárek se vší pravděpodobností pro druhé kolo volby dostatečně silným kandidátem, aby se mu podařilo porazit společného kandidáta vládních Věcí veřejných a TOP 09.
V roce 2004 tu volby vyhrál Jiří Stříteský z ODS, který svůj mandát obhajuje i letos. Stříteský porazil ve druhém kole Jaroslavu Moserovou, která kandidovala za US-DEU a obhajovala mandát z roku 1998. Za ČSSD tehdy kandidoval Zdeněk Černý, kterého volilo v prvním kole pouhých 10,35 % voličů.
V roce 1998 senátorské křeslo získala již zmíněná Jaroslava Moserová, když ve druhém kole porazila právě Jiřího Stříteského. V roce 1998 kandidovala za ČSSD Slavěna Broulíková a získala 23,27 % hlasů.
Na Pardubicku nepostoupil ani v jedněch dosavadních senátních volbách kandidát ČSSD do druhého kola. Jde spíše o pravicový obvod, nicméně v letošních volbách má kandidát sociálních demokratů Jiří Komárek velkou šanci v prvním kole uspět. Na zisk mandátu pomýšlet ale s největší pravděpodobností nemůže.
Ústí nad Orlicí
Na Ústeckoorlicku kandiduje za sociální demokraty Miloslav Souček. Podle Kamila Švece je u Součka problematické, že jeho program nenabízí nic, co by mohl prosadit jako senátor. „Spíše se jedná o program do voleb regionálních,“ myslí si expert na lokální volby z Univerzity Hradec Králové.
Podle Švece nicméně nemusí tuto okolnost voliči reflektovat, a proto má Miloslav Souček z ČSSD šanci probojovat se do druhého kola volby. „Zřejmě nejsilnější soupeřkou mu bude dosavadní senátorka za TOP 09 Ludmila Müllerová, která svůj mandát v roce 2004 získala na kandidátce KDU-ČSL,“ říká pro Deník Referendum Kamil Švec.
Podle královéhradeckého politologa není sice bez šancí ani kandidát občanských demokratů Richard Neugebauer, nicméně souboj se bude ve druhém kole odehrávat pravděpodobně mezi ČSSD a TOP 09.
V roce 2004 tu Ludmila Müllerová sice v prvním kole skončila až druhá za Jiřím Čepelkou z ODS, avšak ve druhém kole těsně zvítězila, když jí svůj hlas dalo 50,15 % voličů. Za ČSSD kandidoval Jaroslav Demel, který v prvním kole obdržel 14,70 % hlasů.
V roce 1998 pak v Ústí nad Orlicí zvítězil Bohumil Čada, který kandidoval za Čtyřkoalici, který ve druhém kole porazil Lubomíra Hýbla z ODS se ziskem 69,97 % hlasů. Za sociální demokraty tehdy kandidoval František Slavík, jenž se se ziskem 15,67 % hlasů neprobojoval do druhého kola.
Ústeckoorlicko je tradičně lidovecký obvod. Mandát tu obhajuje Ludmila Müllerová, která kandiduje za TOP 09. Vítězství ale jisté nemá, ostatně i v roce 2004 zvítězila jen velice těsně.
Tentokrát lze nicméně v prvním kole očekávat roztříštění hlasů na pravé části stranického spektra, a tudíž má poměrně velkou šanci dostat se do druhého kola Miloslav Souček ze sociální demokracie. Zisk mandátu pro ČSSD je ale spíše neparvděpodobný.
Jihlava
V jihlavském obvodě se letos voličům nabízí zajímavá sestava kandidátů, kteří takřka bez vyjímky mají potíže se svou politickou totožností. Za ČSSD tu kandiduje Vratislav Výborný, dlouholetý komunální politik ODS. Vedle něj na Jihalvsku kandiduje celá řada politiků, kteří jsou po dlouhá léta výraznými osobnostmi svých stran.
Sám Výborný byl za ODS dokonce primátorem a na řadu voličů bude pravděpodobně nepříznivě působit jeho přechod z ODS k ČSSD. Podle místního experta Pavla Piňose by jeho případný úspěch byl překvapením i přes dobrou pozici ČSSD v kraji.
Dalším z všeobecně známých kandidátů je Jan Kasal z KDU-ČSL, který se ve vrcholné politice na celostátní úrovni pohybuje již od začátku devadesátých let minulého století. Nespornou výhodou je pro něj právě jeho obecná známost i pro voliče, kteří se běžně o politiku nezajímají.
Pokud podle Pavla Piňose voličům vydrží jejich chuť vyměnit staré známe tváře za nové, která se na celostátní úrovni projevila úspěchem Věcí veřejných, může být jeho známá tvář do jisté míry nevýhodou. Přesto Piňos usuzuje, že právě on postoupí do druhého kola z prvního místa.
Další relativně známou osobností Vysočiny je Miloš Vystrčil z ODS, kterého politolog Piňos považuje za favorita na pravé straně politického spektra. „Jako regionální politik nebude tolik trpět odklonem pravicových voličů od ODS směrek k TOP 09, které se projevilo na celostátní úrovni," myslí si Pavel Piňos.
Pavel Piňos očekává, že Miloš Vystrčil postoupí do druhého kola z druhého místa. „Nicméně za černého koně považuji Zdeňku Drlíkovou z kandidátní listiny TOP 09, a to v případě, že se jí podaří dostat do druhého kola," uvažuje Pavel Piňos.
„Lékaři obecně mají u voličů dobrou pozici a pro řadu váhajících je povolání lékaře výzmnamným faktorem ovlivňujícím rozhodování. Mimochodem uspěla jako nezávislá na kandidátce ČSSD ve volbách do jihlavského zastupitelstva, její současná kandidatura za TOP09 ale zcela jistě nebude vnímána tak negativně, jako v případě přechodu z ODS do ČSSD u Vratislava Výborného, uvedl Pavel Piňos pro Deník Referendum.
V posledních volbách v roce 2004 tu mandát získal Václav Jehlička z KDU-ČSL, který ve druhém kole porazil Ericha Janderku z občanských demokratů, když jej volilo 66,34 % voličů. Za sociální demokraty tehdy kandidoval Zdeněk Jaroš, který skončil v prvním kole čtvrtý se ziskem 10,79 % hlasů. Před ním skončil i kandidát KSČM.
V roce 1998 taktéž volby ovládl Václav Jehlička z KDU-ČSL na tehdejší kandidátce Čtyřkoalice. Ve druhém kole zvítězil nad Ivanem Činčerou z ODS s výraznou většinou hlasů. Jehličku volilo 68,03 % občanů.
Jihlavsko je tradičně lidovecký obvod. Kandidát sociálních demokratů se tu ani v ani jednom z volebních klání do Senátu nedostal do druhého kola, a i v letošních volbách mohou sociální demokraté se ziskem mandátu z tohoto obvodu počítat jen těžko.
Favoritem tu jsou kandidáti občanských demokratů Miloš Vystrčil a KDU-ČSL Jan Kasal, avšak bez šance na zisk mandátu tu není ani Zdeňka Drlíková, která kandiduje jako nezávislá na kandidátce TOP 09, ačkoli v posledních komunálních volbách se stala zatupitelkou na kandidátce sociálních demokratů.
Olomouc
V Olomouci se za ČSSD bude o hlasy voličů v letošních senátních volbách ucházet Martin Tesařík, jehož šance na zvolení je podle politologa Pavla Šaradína velmi vysoká. „Martin Tesařík je sice hejtmanem, a mnozí tak kritizují případný souběh funkcí, nicméně tato nevýhoda nemusí být v konečném důsledku zásadní,“ myslí si politolog.
Pro druhé kolo budou Tesaříkovi největšími konkurenty dva zástupci pravicových stran: Jiří Klein z TOP 09 a Jan Hálek z občanských demokratů, který mandát obhajuje.
„V prvním kole může překvapit zlínský primář Jiří Klein na kandidátce TOP 09, je ovšem neznámý, takže ani značka TOP 09 mu příliš nepomůže. Jan Hálek bohužel šest let v Senátu poněkud promrhal. V samotné Olomouci není vůbec známý,“ myslí si politolog detailně obeznámený se situací na Olomoucku.
Podle Šaradína si dokáže jen minimum lidí skutečně vybavit jméno svého kandidáta. „Nejlepší a nejviditelnější kampaň má nicméně sociálnědemokratický kandidát Martin Tesařík,“ uzavírá Pavel Šaradín pro Deník Referendum.
V roce 2004 tu mandát získal Jan Hálek z ODS, který ve druhém kole porazil letošního kandidáta z ČSSD Martina Tesaříka. Hálek získal podporu 55,74 % voličů. V roce 1998 tu pak mandát získal František Mezihorák z ČSSD, který ve druhém kole relativně těsně zvítězil nad Janem Hálkem z ODS. Mezihoráka ve druhém kole volilo 51,73 % voličů.
Favoritem na Olomoucku je Martin Tesařík z ČSSD. Do druhého kola s ním postoupí buď Jan Hálek z občanských demokratů, nebo Jiří Klein z TOP 09.
Ve druhé třetině 3:6
Pokud by voliči rozhodovali čistě podle kritérií spjatých s místním obvodem a jsou-li předpoklady našich expertů správné, ve druhé třetině obvodů ČSSD zvítězí ve dvou obvodech a v dalších dvou má vyrovnané šance. Pravděpodobný výsledek by tak byl 3:6 (1 KDU, 1 TOP 09, 1 VV, 3 ODS).
Po dvou třetinách je tedy souhrnný předpoklad stavu 4:14. Tomu navzdory ovšem sociální demokraté mají šanci získat potřebné mandáty. Pokud by měli kontrolovat Senát samostatně, potřebovali by získat mandátů dvanáct, celkově levici ale stačí k získání většiny mandátů deset.
Rozbor devíti moravských obvodů přineseme v posledním díle analýzy, který zveřejníme v pondělí.