Hejtman Eichler pomohl vyjednat odborářům Delphi vyšší odstupné
ČTKZaměstnanci, které propustí americký nadnárodní koncern vyrábějící kabelové svazky pro automobilky, se nakonec díky odborům a intervenci hejtmana Eichlera domohli výrazně vyššího odškodného, než jim původně zaměstnavatel nabízel.
Propuštění zaměstnanci českolipského výrobce kabelových svazků Delphi Packard dostanou 7,7krát až 14,3krát více, nežli činil jejich měsíční plat. Ve čtvrtek večer se na tom dohodlo vedení končícího podniku s odboráři. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Květa Šírová. Firma, která propouští více než tisíc zaměstnanců, původně nabízela nižší odstupné, odbory zase požadovaly více.
Každý člověk, který odejde po 1. září letošního roku, obdrží odstupné minimálně 7,7násobku svého měsíčního platu. Zaměstnanci, kteří jsou ve firmě déle než 15 let, mají nárok na 14,3násobek. Firma původně nabízela jako odstupné jen 1,5násobku až 4,5násobku průměrného platu nad zákonný rámec. Odboráři proto dokonce hrozili stávkou.
„K dohodě jsme dospěli po jednání, které bylo velmi tvrdé, ale zároveň korektní. Výrazně k tomu přispěl i prostředník, jímž byl jmenován Petr Hůlka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy," řekl dnes ČTK místopředseda odborové organizace KOVO Jaroslav Souček. Podle něj se odbory dohodly s vedením firmy, že další podrobnosti o výsledku jednání nebudou zveřejňovat.
Do vyjednávání se vložil také liberecký hejtman Stanislav Eichler, který o situaci jednal na americké ambasádě. To podle zprávy ČTK při jednání s americkými majiteli firmy přispělo ke konečné dohodě.
„Dalším velkým úkolem, který teď stojí před námi, je příprava projektů, které zajistí propuštěným lidem co nejdříve práci. Již nyní probíhají jednání s firmami, které mají o pracovníky z Delphi zájem. Jde například o Škodu Auto či Johnson Controls," řekl ČTK Eichler.
Delphi Packard Electric Česká republika vznikla v roce 1993 a je součástí světové skupiny dodávající automobilové systémy a komponenty Delphi Automotive Systems se sídlem v USA. Patří k největším zaměstnavatelům na Českolipsku. Svůj závod v České Lípě chce zavřít do května příštího roku.
Situace v Delphi a s ní spojené propouštění není pro Českolipsko dobrou zprávou. Region se ještě nevypořádal s dopady loňského krachu novoborské sklárny Crystalex, který připravil o práci na třináct set lidí.
Českolipsko je v Libereckém kraji okresem s nejvyšší nezaměstnaností, i když se ji v posledních měsících daří výrazně snižovat. Bez práce je tam více než 6 300 lidí, míra nezaměstnanosti se pohybuje pod dvanácti procenty a na jedno pracovní místo připadá jedenáct uchazečů.
S výsledkem vyjednávání v Delphi jsou nakonec odboráři podle svých slov spokojeni, některé jiné firmy v České republice ovšem v posledních měsících vyplácely odstupné ještě vyšší. Ve firmě Alston v Brně dostali odstupné ve výši čtyřiadvaceti platů ti, kteří měli pět let do důchodu.
Týkalo se to zhruba třetiny ze čtyř set zaměstnanců. Ocelářská firma ArcelorMittal Ostrava vyplácela loni odstupné ve výši dvacetinásobku platu. V Libereckém kraji propouštěla v poslední době například textilka Damino, které povodeň vyplavila tkalcovnu, asi padesát zaměstnanců dostalo jako odstupné pětinásobek mzdy.