MMF: krize trvá, nezaměstnanost roste, přijdou protesty
Roman BurešUkvapené škrty v rozpočtech mohou zastavit ekonomické oživení po hospodářské krizi. Dlouhodobá vysoká nezaměstnanost ohrožuje stabilitu demokracií. S těmito a dalšími závěry přišla zpráva Mezinárodního měnového fondu a organizace práce OSN.
Trh práce ve vyspělých zemích severní Ameriky a Evropy je podle Mezinárodní organizace práce OSN (ILO) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v nejhorší krizi od třicátých let a pokud s ním nebude nakládáno velmi opatrně, hrozí „prudký vzrůst sociálních nepokojů“.
„Trh práce je ve velmi špatné situaci. Velká recese za sebou zanechala velkou nezaměstnanost,“ prohlásil ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn na pondělním summitu v Oslu. Podle Strauss-Kahna sice nehrozí rychlý návrat ekonomické recese, ale byla by obrovská chyba si myslet, že Západ je již z nejhoršího venku.
Podle závěrečné zprávy summitu bylo kvůli ekonomické krizi ztraceno na třicet milionů pracovních míst, tři čtvrtiny z toho ve vyspělých západních zemích. Celkem je na světě bez práce na dvě stě deset milionů lidí. „Vysoká a dlouhotrvající nezaměstnanost je velkým rizikem pro stabilitu současných demokratických států,“ uvádí zpráva.
Velkým problémem jsou podle ILO také zvyšující se sociální nerovnosti. Podle historiků, citovaných deníkem Telegraph, jsou nerovnosti v západních společnostech nejvyšší od konce třicátých let.
„Vyspělé země by neměly svou rozpočtovou politiku utahovat dříve, než počátkem roku 2011: dřívější snižování výdajů by mohlo zpomalit nebo zastavit obnovu po ekonomické recesi,“ říká zpráva, která kritizuje škrty v rozpočtech evropských zemí a přístup amerických republikánů.
Rekordní chudoba
Výsledky amerického sčítání lidu z roku 2009 podle demografů ukáží rekordní nárůst míry chudoby. Podle předběžných výsledků se pod hranici chudoby mělo minulý rok pohybovat až patnáct procent Američanů. Významně vzrostl také počet dlouhodobě nezaměstnaných osob.
Pokud se předběžné výsledky ukáží jako pravdivé, bude se jednat o největší meziroční nárůst chudoby ve Spojených státech od roku 1959, kdy vláda začala dělat své statistiky. Podle demografů by se mohla dostat na podobnou úrověň jako v roce 1965, kdy demokratický prezident Lyndon B. Johnson rozhodl o výrazném rozšíření sociálního státu.
Definitivní výsledky šetření mají být zveřejněny na konci tohoto týdne a nepříznivé údaje by podle komentátorů paradoxně mohly uškodit Demokratické straně v blížících se listopadových průběžných volbách. Na druhou stranu ale podkopávají argumenty některých republikánů, kteří tvrdí, že lidé by pracovat mohli, ale nedělají to proto, že dostávají příliš mnoho sociálních dávek.
Další informace:
The Daily Telegraph IMF Fears 'Social Explosion' From World Jobs Crisis
AP US Poverty Rate Expected to Post a Record Increase