Odbory zásadně nesouhlasí s návrhy zákonů, na jejichž základě staví vláda státní rozpočet na příští rok. Odboráři nesouhlasí také se snížením objemu peněz na platy státních zaměstnanců o desetinu.
Odbory s většinou navrhovaných rozpočtových škrtů nesouhlasí.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zásadně nesouhlasí s návrhy zákonů, na jejichž základě staví vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných státní rozpočet na příští rok, a se snížením objemu peněz na platy státních zaměstnanců o desetinu.
Ve stanovisku k návrhu rozpočtu, které odbory zveřejnily krátce před jednáním tripartity, ČMKOS uvádí, že opatření povedou k nárůstu počtu chudých, k polarizaci společnosti na bohaté a chudé a k popírání přirozené společenské solidarity.
Podle odborů vede vláda proti zaměstnancům ve veřejné sféře agresivní kampaň. „Platy těchto pracovníků, kteří každodenně zabezpečují pro občany České republiky ochranu jejich zdraví, majetku, bezpečnosti, poskytují vzdělání jejich dětem, pečují o staré občany, jsou bezmála považovány za hlavní příčinu deficitů veřejných rozpočtů a brzdu budoucího blahobytu," uvádí stanovisko. Podle odborářů jde o záměrné a cílevědomé rozeštvávání české společnosti.
Odbory, které chystají demonstraci na 21. září, také poukazují na nedostatečnou komunikaci vlády se sociálními partnery a na fakt, že rozpočet kabinet založil na zatím neprojednaných návrzích zákonů. Uvádějí také, že návrh rozpočtu umožní ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi ovlivňovat počet zaměstnanců ve službách státu. „Nepřímo tak bude rozhodovat i o rozsahu a kvalitě služeb v resortech," uvádí stanovisko.
V souvislosti s plánovanými škrty v platech ČMKOS připomíná, že letos byly platy státních zaměstnanců zmrazeny, a poklesnou tak o dvě procenta. Další snížení objemu peněz na platy vyvolá podle odborářů další významný pokles nominálních i reálných příjmů. „Nízké platy se stanou rozhodujícím důvodem k odchodu zejména vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ze sektoru veřejných služeb a správy," uvádí stanovisko.
Návrh rozpočtu znamená podle ČMKOS také jednoprocentní snížení tvorby fondu kulturních a sociálních potřeb, což činí 1,3 miliardy korun.
Zásadní nesouhlas vyslechnou zástupci vlády na schůzce k plánu škrtů v podpoře v nezaměstnanosti. „Této úspory nemá být dosaženo snížením nezaměstnanosti, ale zhoršením podmínek pro nezaměstnané," konstatuje ČMKOS.
Opatření navržená v sociálních dávkách, zejména snížení úrovně nemocenské, zrušení sociálního příplatku, výrazné omezení podmínek u porodného, podpory v nezaměstnanosti, spolu se snížením platů v nepodnikatelské sféře podle odborů vážně ovlivní příjmovou situaci většiny obyvatelstva. To bude mít přímý dopad na celkovou koupěschopnost.
Vládě odbory radí, aby hledala příjmy rozpočtu například v intenzivnějším boji proti daňovým únikům, které údajně dosahují desítek miliard korun ročně. Poukazují také na snížení daní majetnějším, které prosadila vláda Mirka Topolánka a které nynější kabinet neplánuje zrušit.
„Tytéž skupiny, které vyvolaly daňové závody, dnes chtějí, aby tyto experimenty zaplatily především ty skupiny, které na předchozím snižování daní nevydělaly prakticky nic," uvádějí odboráři.
Premiér Petr Nečas již dříve odmítl ustoupit připomínkám a požadavkům odborářů, a to včetně chystaných změn tabulek tarifních platů. „Vláda si nedovede představit cíle, které má, bez tohoto opatření. Přes to nejede vlak," uvedl například Nečas. Dodal, že tato záležitost je pro vládu uzavřena.
„Premiér Nečas sice deklaruje ochotu k setkání se sociálními partnery, nicméně současně dává najevo neústupnost. Považuji to za pouhou obezličku či fintu na veřejnost, aby si zachoval tvář politika, který je ochoten vést dialog,“ řekl pro Deník Referendum k Nečasově ochotě jednat, ale současně v ničem neustoupit bývalý šéf odborů a senátor Milan Štěch.
Podle Milana Štěcha je evidentní, že si vláda bude dělat, co uzná za vhodné, bez ohledu na názor ostatních členů tripartity. „Dosavadní jednání svědčí spíše o tom, že Nečasova vláda bude pohrdat sociálními partnery,“ doplnil pro Deník Referendum bývalý šéf odborů.