Zdravotnické odbory hrozí stávkou, lékaři chystají výpovědi
ČTKNespokojenost ve zdravotnictví roste. Vedle lékařů, kteří se chystají podat výpovědi, nedostanou-li přidáno, vyhlásili v pondělí zdravotničtí odboráři stávkovou pohotovost. Stávku plánují na 15. října, budou-li jejich platy snižovány.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) sice v minulém týdnu řekl, že vyjednal pro zdravotníky mírnější snížení platů, zástupci odborů ale v pondělí upozornili na to, že Hegerem dohodnutá výjimka se nebude vztahovat na všechny profese ve zdravotnictví. Argumentují tím, že mají povinnost zastupovat všechny profese ve zdravotnictví, nejen zdravotníky.
Zdravotnické odbory zvažují stávku na 15. října, do té doby vyhlásily stávkovou pohotovost.
Dosud jsou pracovníci ve zdravotnictví odměňováni podle třech tabulek. Základní platí pro dělnické profese a technicko-hospodářské pracovníky, druhá, zvýšená o třináct procent, pro úředníky a třetí, vyšší o sedmnáct procent, pro zdravotníky.
Zástupci odborů, které reprezentují například zdravotní sestry a další „nelékařské" profese ve zdravotnictví a sociálních službách, dnes na tiskové konferenci uvedli, že by platy měly zůstat alespoň na stávající úrovni.
„Jednotlivé záměry, které jsme dostali od ministerstva práce a sociálních věcí, jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Rodiny našich odborářů i dalších zaměstnanců by z toho nemohly vyžít," řekla místopředsedkyně OSZSP Dagmar Žitníková.
Protest Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče podpoří i Lékařský odborový klub (LOK). Ke stávce se ale zřejmě nepřipojí, protože jeho členové se chystají protestovat hromadným odchodem ze zaměstnání. „My to směrujeme k podání výpovědí," zopakoval v pondělí novinářům předseda LOK Martin Engel. Pracovníci ve zdravotnictví plánují také účast na chystané demonstraci státních zaměstnanců 21. září. Plánují zvláštní průvod od Strakovy akademie.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že dopady desetiprocentního snížení v platové tabulce pro zdravotníky mají být rozpuštěny mezi platové třídy a platové stupně. Stejně jako u ostatních státních zaměstnanců by změny měly podle autorů umožnit odměňovat pracovníky podle jejich skutečných zkušeností a výsledků. Odboráři nicméně upozorňují na to, že ve zdravotnictví v příštím roce nebudou peníze, pojišťovnám bude chybět deset miliard korun, na nenárokové odměny tedy nejspíš nebude.