Zástupci odborů se dnes sejdou s premiérem, ministrem práce a sociálních věcí a ministrem zdravotnictví. Obsahem jednání budou plánované úpravy platových tarifů. Odboráři s návrhem vlády ostře nesouhlasí a požadují zachování současného systému.
Zástupci odborů budou dnes jednat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem o navrhované změně platových tarifů zaměstnanců ve veřejné sféře. Se svým ministrem dnes budou jednat i zdravotničtí odboráři.
Podle ministerské předlohy by existovala jediná tabulka, zrušil by se růst základní mzdy podle odpracované praxe. Odbory proti tomu ostře protestují, chtějí zachovat současný systém a chystají demonstraci.
Platy zaměstnanců ve státní správě by se totiž měly od příštího roku plošně snížit o deset procent, a to ve všech úrovních tarifů. Průměrný pokles platových tarifů by činil podle zprávy zhruba 6 150 korun. Tabulka zachovává šestnáct tříd, rozsah tarifních platů činí od 8 000 do 23 270 korun.
Odboráři trvají na zachování současného systému, neboť podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové zohledňuje výkonnost už současný tabulkový systém.
Aby mohly být ministerské návrhy zavedeny, musel by se změnit zákoník práce, sdělila již dříve Vondrová a poukázala na to, že ministerstvo návrhy vůbec neprojednalo se sociálními partnery, a tím porušilo zákon. Pokud by nová tabulka platila, hrozily by podle Aleny Vondrové masivní odchody pracovníků. Týká se to i lékařů, kterých by se snížení platů dotklo údajně nejvíce.
Proto budou dnes i zdravotničtí odboráři jednat se svým ministrem Leošem Hegerem. Pokud se nedohodnou, jsou dle svých slov připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost. Podle zdravotnických odborů nelze situaci řešit pouhými škrty. Místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková ČTK řekla, že má na dvě tisícovky záporných vyjádření zaměstnanců ve zdravotnictví, které poslali oběma ministrům a premiéru Petru Nečasovi.
S návrhem snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách nesouhlasí ani Lékařský odborový klub či Česká lékařská komora. Upozorňují, že nejde o snížení platových tarifů pouze o deset procent. Zkušení zdravotníci můžou přijít až o 40 procent tarifní složky. Snížení platových tarifů podle odborů povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků a ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a sociálních službách.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde ze strany ministerstva o vzkaz lékařům, že si buď vybojují důstojné platy silou, nebo emigrují. „V takovém případě jistě politici zajistí, aby se pacientům dostalo adekvátní péče od babek kořenářek a nejrůznějších léčitelů," uvedl již dříve Kubek.
Navrhovaná tabulka postihuje zdravotníky podle něho nejvíc ze zaměstnanců veřejného sektoru. Zdravotníci mají nyní zvýhodněnou tabulku. „Povídání o tom, že plat bude kompenzovat osobní příplatek, je povídání ovčí babičky," soudí prezident České lékařské komory. Poukázal také na to, že lékařská komora neměla možnost poslat k návrhu připomínky a že žádnou neuplatnilo ministerstvo zdravotnictví.
S předlohou ministra Jaromíra Drábka souhlasili v připomínkovém řízení jen jeho straničtí kolegové ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a přidal se také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 proti návrhu neprotestoval.
Nová tabulka by se netýkala zaměstnanců ve školství a úředníků krajů, měst a obcí. Do budoucna by měli mít vlastní tarify.