Špidlova hozená rukavice

Lukáš Jelínek

Vladimír Špidla formuloval základní teze v diskuzi o programu. V sociální demokracii se zatím mezi stranickými špičkami nenašel nikdo, kdo by s ním byl schopen vést dialog.

Blížící se sjezd české sociální demokracie a výběr nového předsedy se převážně odráží v osobních — a pro ostatní těžko pochopitelných — přestřelkách mezi některými členy stínové vlády. S alespoň základními vstupy do diskuse o programu, strategii a taktice ČSSD přispěli prakticky jen Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Zatím se spíš míjejí.

Vladimír Špidla hájí tezi o nezbytnosti spolupráce pokrokových sil. K nim vedle sociálních demokratů řadí zelené, levicové liberály a za spojence pokládá umírněné křesťanské sociály. Ostražitý je naopak ke komunistům, kteří jsou natolik konzervativní a své „víře“ podléhající, že vlastně s levicí mají pramálo společného.

Cíl společného snažení popsal Špidla nedávno v Deníku Referendum: „Před levicí je mnoho zásadních otázek, na které je třeba hledat odpověď ve filosofickém ale i v politickém smyslu. Nejdůležitější je, jak vystoupit ze společnosti mechanického růstu a jak při tom zajistit kvalitu lidského života. Tedy cesta od společnosti růstu ke společnosti rozvoje, který je více než absurdní veličinou, jíž říkáme HDP.“

×
Diskuse
July 22, 2010 v 15.36
Pevný protinázor
ze stranických špiček přijde stěží.
Zvenčí ho přináší Štěpán Kotrba, jehož "robustní styl" by případné čtenáře neměl odradit od přemýšlení o jeho argumentech.
ZDE: http://blisty.cz/2010/7/22/art53587.html
Sympatizanti ČSSD by měli neméně usilovně přemýšlet o tom, proč jsou sympatizanty a ne například členy.
SH
July 22, 2010 v 17.51
Špidla
Opakuji ještě jednou. Špidla byl čtyři roky ministrem práce a sociálních věcí v Zemanově, tedy údajně sociálnědemokratické vládě. Byl rovněž místopředsedou oné vlády, takže byl gestorem i ministru zdravotnictví. Bylo „svatou povinností“ první vlády ČR pod hlavičkou ČSSD, zahájit již tehdy reformu penzí i zdravotnictví, jejichž nutnost se už jasně rýsovala. Měl šanci nastartovat změny, z nichž mnohé by šlo jen stěží odbourávat. Takže dneska se kupříkladu lidé Zemanových „dolních deseti milionů“ nemuseli tolik strachovat z této vlády. Špidla by měl proto v prvé řadě veřejnosti sdělit, proč se tehdy se jmenovanými reformami nezačalo
July 26, 2010 v 3.40
Nezaregistroval jsem, že by
"od roku 2002 byla logicky dlouhodobě a nevratně čokoláda šizenější, aby se firemní systém po tomto vytunelování výsledků jejich práce – jedním jediným spekulantem – zahojil na konzumentech" Tentýž spekulant totiž udělal obrovský nákup kakaa už v roce 2002. http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=673266
Obávám se, že pan Jelínek ty "méně bystré" považuje za úplné tupce, a tak jim jako správný ideolog servíruje nesmysly, nebo že nemá ani páru o tom jak funguje trh, a jakou úlohu tam hrají spekulanti. Nejspíš obojí. Kromě spekulantova rizika, které je zmíněno už v článku, je totiž dost dobře možné, že v reakci na dočasně zvýšenou cenu kakaa povstane víc producentů a výsledkem bude dlouhodobě snížená cena kakaa na světových trzích.
A v článku citovaný představitel World Development Movement Tim Jones nám taky z pozice ideologa pěkně myje hlavu, když tvrdí, že ti kdo "tlačí ceny nahoru, způsobují velké problémy pro farmáře a zvyšují chudobu". Zvyšování cen produktů totiž logicky farmářům pomáhá, a ne, že je poškozuje, vždyť za stejnou věc dostanou víc. Ale možná je to jen špatně napsané autorem článku. Problém je ovšem výrazně složitější to si uvědomuji.