Špidlova hozená rukavice
Lukáš JelínekVladimír Špidla formuloval základní teze v diskuzi o programu. V sociální demokracii se zatím mezi stranickými špičkami nenašel nikdo, kdo by s ním byl schopen vést dialog.
Blížící se sjezd české sociální demokracie a výběr nového předsedy se převážně odráží v osobních — a pro ostatní těžko pochopitelných — přestřelkách mezi některými členy stínové vlády. S alespoň základními vstupy do diskuse o programu, strategii a taktice ČSSD přispěli prakticky jen Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Zatím se spíš míjejí.
Vladimír Špidla hájí tezi o nezbytnosti spolupráce pokrokových sil. K nim vedle sociálních demokratů řadí zelené, levicové liberály a za spojence pokládá umírněné křesťanské sociály. Ostražitý je naopak ke komunistům, kteří jsou natolik konzervativní a své „víře“ podléhající, že vlastně s levicí mají pramálo společného.
Cíl společného snažení popsal Špidla nedávno v Deníku Referendum: „Před levicí je mnoho zásadních otázek, na které je třeba hledat odpověď ve filosofickém ale i v politickém smyslu. Nejdůležitější je, jak vystoupit ze společnosti mechanického růstu a jak při tom zajistit kvalitu lidského života. Tedy cesta od společnosti růstu ke společnosti rozvoje, který je více než absurdní veličinou, jíž říkáme HDP.“
Zvenčí ho přináší Štěpán Kotrba, jehož "robustní styl" by případné čtenáře neměl odradit od přemýšlení o jeho argumentech.
ZDE: http://blisty.cz/2010/7/22/art53587.html
Sympatizanti ČSSD by měli neméně usilovně přemýšlet o tom, proč jsou sympatizanty a ne například členy.
Obávám se, že pan Jelínek ty "méně bystré" považuje za úplné tupce, a tak jim jako správný ideolog servíruje nesmysly, nebo že nemá ani páru o tom jak funguje trh, a jakou úlohu tam hrají spekulanti. Nejspíš obojí. Kromě spekulantova rizika, které je zmíněno už v článku, je totiž dost dobře možné, že v reakci na dočasně zvýšenou cenu kakaa povstane víc producentů a výsledkem bude dlouhodobě snížená cena kakaa na světových trzích.
A v článku citovaný představitel World Development Movement Tim Jones nám taky z pozice ideologa pěkně myje hlavu, když tvrdí, že ti kdo "tlačí ceny nahoru, způsobují velké problémy pro farmáře a zvyšují chudobu". Zvyšování cen produktů totiž logicky farmářům pomáhá, a ne, že je poškozuje, vždyť za stejnou věc dostanou víc. Ale možná je to jen špatně napsané autorem článku. Problém je ovšem výrazně složitější to si uvědomuji.