Práci ve čtvrtek přerušili učitelé, lékaři, úředníci, řidiči, námořní kapitáni, piloti a také novináři. Všem se nelíbí nová penzijní reforma, již řeckou vládu donutili prosadit věřitelé z Mezinárodního měnového fondu.
Řecko ve čtvrtek zasáhly značné problémy v dopravě a veřejných službách. Způsobila je generální stávka vyhlášená na protest proti vládním reformám. Českých turistů by se protest podle dostupných informací zásadně dotknout neměl.
Stávku vyhlásily hlavní řecké odborové organizace na protest proti penzijním a pracovněprávním reformám vlády premiéra George Papandrea, jejichž cílem je ozdravit řeckou ekonomiku podle představy Mezinárodního měnového fondu. Reformu důchodového systému schválil parlament v prvním čtení v noci na čtvrtek.
Letiště, úřady, nemocnice
Generální stávka, která je od února již šestá, narušila leteckou, železniční a námořní dopravu. Problémy mají především turisté, kteří by se chtěli vydat po moři na některý z řeckých ostrovů, neboť žádná loď nevyplouvá.
Více než osmdesát letů, včetně mezinárodních, bylo zrušeno a dalších sto deset bylo odloženo v souvislosti se čtyřiadvacetihodinovou stávkou zaměstnanců civilního letectví. Čtyřhodinová stávka letových kontrolorů postihne rovněž další letecké společnosti operující v Řecku, protože po tuto dobu nepoletí žádné letadlo.
Stávka postihla rovněž úřady, nemocnice a státní podniky. Připojili se k ní i novináři, takže země bude celý den bez informací.
Ke stávce vyzvaly dvě největší odborové organizace v zemi, GSEE sdružující zaměstnance soukromého sektoru a ADEDY, jež zastupuje státní sektor. Připojily se k nim také komunistické odbory PAME.
Sporná reforma
Nový důchodový systém především stanoví odchod do penze v pětašedesáti letech pro muže i pro ženy oproti současným šedesáti letům. Reforma předpokládá snížení důchodů v průměru o sedm procent a je zapotřebí čtyřiceti započitatelných let oproti současným sedmatřiceti. Jde o reformu pro zaměstnance soukromého sektoru. Další reforma stanovící tentýž důchodový věk pro státní zaměstnance bude parlamentu předložena příští týden.
Řecko je nuceno urychlit ozdravování svého důchodového systému poté, co v květnu schválilo úsporný program, který si vynutila eurozóna a Mezinárodní měnový fond výměnou za půjčku ve výši sto deseti miliard eur na záchranu země utápějící se v hluboké ekonomické krizi.
„Důchodový systém by se zhroutil, výdaje na důchody nyní představují 13,5 procenta hrubého domácího produktu a bez tohoto zásahu by dosáhly šestadvaceti procent, což by byla pro ekonomiku katastrofa," prohlásil Papandreu. Financování průběžného důchodového systému nyní v České republice dosahuje 8,2 procenta HDP.