Turecko pohrozilo Izraeli zmrazením diplomatických vztahů
Jan MiesslerVzájemný vztah někdejších blízkovýchodní spojenců je po krvavém izraelském útoku na flotilu s humanitární pomocí pro Gazu už teď na bodu mrazu. Podle Turecka by se měl Izrael buď omluvit, nebo připustit mezinárodní vyšetřování případu.
„Izrael má tři možnosti: buď se omluví, nebo přijme nestranné mezinárodní vyšetřování incidentu i s jeho důsledky. V jiném případě budou zpřetrhány naše diplomatické vztahy,“ řekl v neděli ráno turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu tureckému deníku Hürriyet, od kterého informace převzala další turecká, arabská a izraelská média. Jde o další vyostření vztahů mezi Tureckem a Izraelem od 31. května, kdy Izrael v mezinárodních vodách zaútočil na flotilu mírových aktivistů s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazy, na které Izrael uvalil blokádu.
Mezi oběťmi zásahu izraelského komanda na jedné z lodí konvoje bylo devět tureckých občanů. Ankara na incident reagovala odvoláním svého velvyslance z Tel Avivu, zrušením společných manévrů a nařízením, podle kterého nadále izraelská vojenská letadla nesmí využívat turecký vzdušný prostor.
Izrael se nicméně odmítl za incident omluvit a odmítl i nezávislé mezinárodní vyšetřování svého útoku. „Izrael se nemůže omluvit, jeho vojáci se totiž museli bránit, aby nebyli davem lynčováni,“ tvrdil minulý pátek izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
„Naznačili jsme jim, jak z toho ven,“ reagoval v neděli Davutoglu. „Pokud se omluví na základě svého vlastního vyšetřování, je to pro nás v pořádku. Ale samozřejmě bychom to nejdřív museli vidět,“ dodal Davutoglu.
Prohlášení tureckého ministra zahraničí přitom přišlo poté, co minulý týden tajně v Bruselu jednal s izraelským ministrem obchodu Benjaminem Ben-Elizierem, kde svému izraelskému protějšku vysvětloval turecké stanovisko. Následovalo Netajahuovo vyjádření a Davutogleho reakce, podle které tedy diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi budou přerušeny.
Izrael mezitím zmírnil kritizovanou blokádu Gazy tím, že povolil dovoz většiny spotřebního zboží, embargo na řad materiálů, které by podle Izraele mohly sloužit k výrobě zbraní, ale zůstalo zachováno. Došlo k tomu na nátlak Spojených států, kam Netanjahu jede jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Zatímco dosud platil izraelský seznam věcí, které je možné do Gazy dovážet s tím, že vše ostatní je zakázané, platí nyní seznam opačný, na základě kterého se do Gazy může dovážet vše, co není na seznamu.
Další informace:
Hurrieyet Turkey’s last offer to Israel: Three options on table
Guardian Turkey threatens to cut ties with Israel over Gaza flotilla