Izraelské jednotky přepadly nad ránem aktivistickou flotilu plující do palestinského pásma Gazy. Detaily operace nejsou doposud známy, nejméně devět aktivistů bylo zabito. Na dnešní večer jsou po celém světě plánovány solidární demonstrace.
Flotilu s humanitární pomocí, jež chtěla prorazit mořskou blokádu pásma Gazy, přepadlo v noci z neděle na pondělí několik izraelských jednotek. Podle agenturních zpráv vojáci zaútočili z moře i ze vzduchu. Mluvčí izraelské armády potvrdili, že bylo při operaci zabito nejméně devět aktivistů. Zástupci hnutí Free Gaza mluví o devatenácti obětech.
Hlavní útok byl podle stanice Al Džazíra, která ma na palubě jednoho z plavidel zpravodaje, veden na tureckou loď Mavi Marmara. Zprávy o konkrétním průběhu útoku se ale liší. Podle oficiálních izraelských zdrojů se vojáci po nalodění pouze bránili, když na ně aktivisté zaútočili tyčemi, noži a střelnými zbraněmi.
Aktivisté a arabská média zase uvádějí, že vojáci po lodích stříleli ještě před naloděním a ihned poté, co se dostali na palubu. Navíc v době útoku byly dle Al Džazíry lodě stále ještě v mezinárodních vodách. Jednalo by se tak o akt pirátství ze strany izraelské armády.
Část izraelského útoku se podařilo natočit na video.
Některé lodě flotily nyní údajně připlouvají do izraelského přístavu Ašdod a vykládají raněné. Agentury doposud neuvedly národnost obětí.
Aktivisté byli v minulých dnech izraelskými úřady varováni, že je pohraničníci do Gazy nepustí, přímý vojenský útok však podle agentur nikdo neočekával. Izraelská strana již vyjádřila lítost nad ztracenými životy, zároveň ale plavbu humanitární flotily označila za provokaci.
Většina médií rovněž připomíná, že Izrael a posléze i Egypt nabídly v minulém týdnu aktivistům možnost složení humanitární pomoc ve svých přístavech, odkud ji měly pak kamiony dopravit do pásma po souši. Aktivisté tyto nabídky odmítli s tím, že jejich plavba má i symbolický význam. Izraelská blokáda Gazy je totiž dle nich nejen nehumánní, ale i nelegální.
Devátý pokus
Flotilu čítající tři osobní, tři nákladní a několik doprovodných plavidel vypravila do Gazy skupina propalestinských, lidskoprávních a humanitárních sdružení ze Švédska, Irska, Řecka a Turecka, pod vedením zastřešujícího hnutí Free Gaza. Osobní lodě vezly přes šest set lidí, nákladní deset tisíc tun materiálu.
V průběhu týdne se lodě shromažďovaly poblíž Kypru. Ke břehům pásma Gazy vypluly o dva dny později proti původnímu plánu (tj. v neděli). Některá plavidla se nakonec z flotily oddělila, a tak se k izraelským vodám nakonec přiblížilo jenom šest plavidel.
Krom přímé pomoci Palestincům v Gaze chtěli aktivisté upozornit především na důsledky blokády, ve které Izrael drží pásmo od léta 2007 — od puče, při němž islamistické Hnutí národního odporu (Hamás) vyhnalo všechny politické konkurenty z oblasti.
Židovský stát se hají tvrzením, že konvoje s jídlem, léky a dalšími nezbytnosti do pásma pouští — dle BBC se do Gazy dostane patnáct tisíc tun materiálu týdně. Agentury napojené na OSN nicméně uvádějí, že tamní populace by potřebovala nejnutnějšího zboží třikrát až čtyřikrát více.
Letošní plavba humanitární flotily do pásma Gazy byla od roku 2008 již devátou v pořadí. Také tři předchozí konvoje byly Izraelem zadrženy, k obětem na životech ale až dodnes nedošlo.
Další informace:
The Guardian Israel attacks Gaza flotilla - live coverage
BBC News Deaths as Israeli forces storm Gaza aid ship
AFP Clashes as Israeli forces storm Gaza aid boat: Hamas TV
Haarec Netanyahu mulls cancelling U.S. trip in wake of Gaza flotilla deaths
Haarec Turkey: Israel attack on Gaza aid convoy violated international law