Izraelská armáda uzavře aktivistům palestinské vesnice
Petr JedličkaKvůli „ochraně veřejného majetku“ a „zdraví příslušníků bezpečnostních sil“ budou místa, kde se nejčastěji protestovalo vůči izraelské separační zdi, prohlášena za „uzavřenou vojenskou oblast.“
Každý pátek od osmi hodin ráno do osmi hodin večer se palestinské vesnice Nilin a Bilin stanou uzavřenou vojenskou oblastí. V pondělí o tom rozhodlo velení izraelské armády. Podle agentury Reuters chce armáda zabránit protestům proti izraelské separační bariéře, které se ve vesnicích konají každý pátek už šest měsíců.
„V Nilinu a Bilinu pravidelně docházelo k násilným a nelegálním bouřím. Desítky příslušníků bezpečnostních složek byly zraněny, bezpečnostní zábrany a další veřejný majetek těžce poškozeny,“ citovala prohlášení IDF BBC.
Aktivisté i místní usedlíci něco podobného odmítají. Dle jejich vyjádření byly protesty nenásilné a pokaždé důvodné.
Nilin a Bilin leží na palestinském Západním břehu. V letech 2002 a 2003 tu nechal Izrael postavit separační bariéru, jež měla umožnit důslednější kontrolu izraelsko-palestinské hranice. Část polí a sadů, které obyvatelstvo vesnic vlastnilo, zůstala za bariérou na izraelské straně. Jak připomíná BBC, zcizení půdy a neochota Tel Avivu poskytnout kompenzace se postupně staly symbolem arogance izraelských úřadů nejen pro místní Palestince, ale též pro evropské, americké i izraelské aktivisty. Ti pak začali do Nilinu a Bilinu dojíždět a pořádat demonstrace.
Dle mluvčí izraelské armády má zákaz vstupu platit pro všechny cizí státní příslušníky, Izraelce i Palestince, kteří v Nilinu nebo Bilinu nebydlí. Místní se ale ohrazují: „Právo na protest je základním lidským právem,“ uvedl pro Reuters Ajmán Náfí, starosta Nilinu. „Žádné nařízení nám v jeho uplatňování nemůže zabránit.“
Izraelská separační bariéra je dlouhá 720 kilometrů, obepíná celý Západní břeh Jordánu a na mnoha místech překračuje původní izraelsko-palestinskou hranici z roku 1967. Mezinárodní soudní dvůr při OSN ji v roce 2004 prohlásil za nelegální. Izrael však odmítl rozsudek respektovat.
Rozhodnutí uzavřít Nilin a Bilin přichází v době, kdy stát Izrael čelí kritice za plán na rozšíření osad ve východním Jeruzalémě. Ten popudil nejen obvyklé kritiky izraelské politiky, ale i její tradiční obhájce, zejména Spojené státy. Podle pondělního vyjádření Michaela Orena, izraelského velvyslance ve Washingtonu, jsou vztahy mezi USA a Izraelem „nejhorší za posledních pětatřicet let.“
V obavách z nepokojů, které by mohl nový plán dostavby vyvolat, uzavřela izraelská armáda na pátek a na sobotu všechny přístupy na Západní břeh. Během víkendu k žádným násilnostem nedošlo. Teprve v pondělí izraelská hlídka postřelila sedm Palestinců u jednoho z hraničních přechodů.
Další informace:
Reuters Israel curbs access to West Bank barrier protests
BBC News Israel closes villages of Bilin and Nilin to protests
AFP Israeli fire wounds seven Palestinians at West Bank demo
BBC News Ties between Israel and US 'worst in 35 years'