Mexický záliv zasáhla první bouře, boj s ropou se komplikuje
Roman BurešVysoké vlny a silný vítr způsobené tropickou bouří Alex by mohly způsobit přerušení očisty ropou zasažených pláží i odčerpávání ropy z poškozeného vrtu. Ropné společnosti mezitím nadále lobbují za hlubokomořskou těžbu.
Vysoké vlny a silný vítr doprovázející tropickou bouři Alex by mohly narušit čištění pláží a odčerpávání ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Bouře Alex, která je první pojmenovanou bouří této sezony, přešla od západu přes Mexiko, Guatemalu a Belize, ale podle odhadů meteorologů by oblast postiženou ropnou skvrnou přímo zasáhnout neměla.
Silný vítr by ale přesto mohl způsobit zpomalení, nebo úplné zastavení záchranných prací. Navíc se očekává, že bouře Alex se v teplých karibských vodách v příštích osmačtyřiceti hodinách vyvine v silnější hurikán, což by mohlo záchranné práce ještě více ohrozit.
Ropa z poškozeného vrtu společnosti BP vytéká do vod Mexického zálivu již více než dva měsíce a dle zástupce Bílého domu by nestálé povětrnostní podmínky způsobené bouří Alex mohly vrátit postup záchranných prací o dva týdny zpět. Společnost BP i Royal Dutch Shell kvůli bouři evakuovaly několik svých těžebních plošin na západě Mexického zálivu. Dle zástupců BP ale podobná evakuace pracovníků z místa poškozeného vrtu nehrozí.
Ropa v neděli také poprvé zasáhla pevninské pláže státu Mississippi. Surová tekutina a zbytky po jejím chemickém odbourávání se prozatím zachycovaly pouze na šelfových ostrovech nedaleko pobřeží. Úklidové čety již začaly s očistou pláží, ale očekává se, že ropa bude vyplavována na pobřeží ještě několik dní.
Těžba bude pokračovat
Ropné společnosti mezitím neustávají v lobbingu za pokračování hlubokomořské těžby. Ředitel společnosti Royal Dutch Shell Peter Voser vystoupil v neděli s názorem, že bez hlubokomořské těžby ropy není možné uspokojit zvyšující se poptávku po ropě. Kroky, které společnosti v minulých týdnech podnikly k zachování odvětví, jsou podle něj naprosto logické.
„Vzhledem k nárůstu populace a energetické poptávky rozvojových zemí budeme muset využít těchto zdrojů v hlubokých vodách, takže moje očekávání jsou taková, že v hlubokomořské těžbě budeme pokračovat, ale bude zapotřebí některých změn,“ řekl Voser na Fóru Global Fortune v Kapském městě.
Voser se dále nechal slyšet, že pokud by poškozený vrt pod zhroucenou plošinou Deepwater Horizon nebyl provozován společností BP, ale Shellem, jeho nehoda by neměla zdaleka takové důsledky jako má nyní. „Netěžili bychom z tohoto vrtu stejně. Máme jiné bezpečnostní procedury. Ale myslím si, že některé společnosti se z nehody také poučí,“ dodal ředitel Shellu.
Další informace:
Reuters Oil spill hits Mississippi shore
The Guardian Shell: deep-water oil drilling will go on
AFP Stormy conditions could hamper Gulf oil spill cleanup