Kyrgyzové v referendu zrušili prezidentský systém
Roman BurešKyrgyzští voliči dali dočasné vládě pověření ke změně ústavy, jenž by měla přesunout některé pravomoci z prezidenta na vládu. Kritici referenda ale nesouhlasili s jeho načasováním pouhé dva týdny po etnických nepokojích na jihu země.
Voliči v Kyrgyzstánu dali v nedělním referendu dočasné vládě souhlas se změnou ústavy. Více než devadesát procent voličů hlasovalo pro oslabení moci prezidenta a přesun některých jeho pravomocí na vládu a premiéra. Prozatímní vláda v čele s Rozou Otunbajevovou označila výsledek za velký úspěch ve snaze o vybudování parlamentní demokracie.
„Dnešek je velmi důležitým historickým dnem pro naši zemi. Lidé jasně ukončili epochu autoritářského a protekcionářského hospodaření,“ řekla Otunbajevová v projevu po zveřejnění předběžných výsledků hlasování. „Dnes jsme dosáhli vítězství na cestě k pravé vládě lidu,“ dodala.
Podle oficiálních statistik dorazilo k urnám na šedesát pět až sedmdesát procent z 2,7 milionů registrovaných voličů.
Násilí a destabilizace
Mnoho zahraničních pozorovatelů, lidskoprávních organizací i představitelů opozice ale konání referenda kritizovalo. Konalo se totiž pouze dva týdny po krvavých etnických nepokojích na jihu země, při nichž bylo dle odhadů zabito až dva tisíce lidí, převážně členů uzbecké menšiny. Na čtyři sta tisíc Uzbeků muselo opustit své domovy a desetitisíce z nich zůstaly po útocích kyrgyzských gangů bez střechy nad hlavou.
Referendum bylo podporováno OSN, Spojenými státy i Ruskem jako krok k obnově demokracie v zemi. Ruský prezident Dimitrij Medveděv ale na summitu G20 v Kanadě řekl novinářům, že parlamentní demokracie v Kyrgyzstánu by mohla vést k destabilizaci země a vzestupu extremismu.
„Těžko se mi představuje, že by v Kyrgyzstánu mohla fungovat parlamentní demokracie, že z ní nevyplyne celá série problémů a nepodpoří vzestup extremismu v zemi,“ řekl Medveděv doslova. „Kyrgyzstán je zmítán mnoha problémy, hlavně hrozbou rozpadu země. Abyste se tomuto vyhnuli, potřebujete silnou a dobře organizovanou autoritu,“ dodal ruský prezident.
Z premiérky prezidentka
Kyrgyzstán nyní povede další prozatímní vláda a Roza Otunbajevová se stane prozatímní prezidentkou. Řádný kabinet by měl v zemi vzniknout po parlamentních volbách, naplánovaných na začátek podzimu. Otunbajevová má v úřadu zůstat až do konce roku 2011 a poté odstoupit.
Parlamentní volby budou v Kyrgyzstánu každých pět let. Prezident může nyní v úřadu zůstat jen jedno šestileté období.
Další informace:
BBC News Kyrgyz referendum 'backs constitutional change plan'
The Guardian Kyrgyzstan holds referendum amid civil war fears
AFP Russia worried as Kyrgyzstan backs new constitution