V Kyrgyzstánu propukly další nepokoje, desetitisíce lidí prchají
Roman BurešNa jihu Kyrgyzstánu propukly nové etnické nepokoje mezi Kyrgyzy a uzbeckou menšinou. Během víkendu zemřelo sto sedmnáct obětí. Přechodná vláda povolala vojsko i zálohy, situaci se jí však doposud zvládnout nepodařilo.
Nejhorší etnické nepokoje za posledních dvacet let postihly jižní část Kyrgyzstánu. Podle oficiálních údajů kyrgyzského ministerstva zdravotnictví zemřelo při střetech Kyrgyzů s uzbeckou menšinou již sto sedmnáct osob a víc než patnáct set bylo zraněno. Dle pracovníků Červeného kříže je mrtvých mnohem více. Nájezdy mladých ozbrojených Kyrgyzů již z domovů vyhnaly přibližně osmdesát tisíc lidí. Ti se teď masově přesouvají za hranici sousedního Uzbekistánu.
Nepokoje trvají již třetí den. Podle agentur jsou živeny nejen etnickou nesnášenlivostí, ale též mocenskými spory mezi lokálními gangy, které nejspíše řetězec incidentů spustily. Dočasná vláda Rozy Otunbajevové vyslala do oblasti vojenské jednotky, vyhlásila zákaz vycházení a povolala do služby vojáky v záloze. Dle Červeného kříže jsou ovšem úřady, armáda i záchranné složky totálně přetížené a situaci nezvládají.
Podle svědectví uprchlíků v táborech za uzbeckou hranicí vypalují ozbrojené gangy mladých Kyrgyzů domy v uzbeckých vesnicích a městských čtvrtích a zabíjejí Uzbeky „jako zvířata“.
„Vládní vojáci jenom pomáhají Kyrgyzům nás zabíjet,“ uvedla jedna z uprchlic pro AFP.
Dle dalších zpráv obcházejí vojáci domy v uzbeckých čtvrtích a nabádají jejich obyvatele, aby nevycházeli. Kyrgyzové domy poté zapálí i s lidmi, kteří se skrývají uvnitř.
Otunbajevová viní z podněcování nepokojů svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho rodinu, která se údajně chce vrátit k moci. Bakijev z běloruského exilu všechna obvinění odmítl a označil za lež. Agentury připomínají, že počet obětí současných násilností již převýšil počet lidí, již byli zabiti při dubnových protestech, po kterých Bakijevův režim padl.
Velmoci nezasáhnou
Kyrgyzové o víkendu několikrát požádali Rusko o vyslání mírových jednotek. Ruský prezident Dimitrij Medveděv ale zásah ruských vojsk odmítl a prohlásil, že situaci bude v pondělí konzultovat s dalšími ruskými spojenci v regionu. Přesto ale Rusko do Kyrgyzstánu vyslalo výsadkový prapor o přibližně čtyř stech mužích na posílení obrany své základny a jejích pracovníků na severu země.
Rusové společně s USA a Čínou vyzvali přechodnou vládu k rychlému uklidnění situace. Rusko i Spojené státy mají na severu země vojenské základny. Americká letecká základna Manas je klíčovým bodem pro zásobování téměř sto dvaceti tisíc vojáků NATO v Afghánistánu.
Další informace:
AFP Thousands of refugees flee as Kyrgyzstan death toll climbs
Ruters Ethnic violence in Kyrgyzstan kills 117
The Guardian Kyrgyzstan death toll rises as ethnic slaughter continues
Radio Free Europe / Radio Liberty Kyrgyz Situation 'Critical' As Death Toll Mounts, Exodus Under Way