Kyrgyzská vláda vypsala odměnu za dopadení svrženého prezidenta
Petr JedličkaHlavu prezidenta Bakijeva si nový režim cení na 100 tisíc dolarů. Velké částky je ochoten zaplatit i za informace vedoucí k nalezení jeho syna, bratra a blízkých spolupracovníků.
Odměnu od dvaceti do sta tisíc dolarů nabízí kyrgyzská vláda každému, kdo podá informace či poskytne konkrétní pomoc, která povede k dopadení svrženého prezidenta Bakijeva a jeho pomocníků. Vyplývá to z jejího pondělního prohlášení. Kurmanbek Bakijev uprchl před dvěma týdny do Běloruska. Jeho spolupracovníci se nejspíše skrývají na jihu země nebo v okolních státech.
Přechodný kabinet Rozy Otunbajevové viní bývalou hlavu státu z mnohonásobné vraždy a zneužívání pravomocí. Prvního se měl prezident dopustit ve dnech 7. a 8. dubna, kdy podle žalobců nařídil pořádkovým silám střelbu do protirežimních demonstrantů. Na její následky zemřelo přes osmdesát lidí. Druhé obvinění se podle agentur vztahuje k více případům, které se nastřádaly během Bakijevovy pětileté vlády.
Bakijevovi spolupracovníci měli dle žalobců zločinům v různé míře nepomáhat. Již dříve byl dopaden Bakyt Kalyjev, bývalý ministr obrany, a Moldomúsa Kongantijev, kterého coby někdejšího ministra vnitra vydala Biškeku Moskva. Nyní se pátrá zejména po prezidentových příbuzných. AFP v této souvislosti zmiňuje Bakijevova syna Maxima, který je podezříván z korupce provázející dodávky paliva na leteckou základnou Manas, již si pronajímají Američané, a také Žanibeka „Žanjše“ Bakijeva, Kurmanbekova bratra. Toho přechodná vláda viní z přímého podílu na dubnových násilnostech.
Čtvrtým ze skupiny prominentních hledaných je Bakijevův poslední premiér Danijar Usenov, který dle agenturních informací utekl mezi prvními.
Prozatímní kabinet převzal v Kyrgyzstánu moc po krvavě potlačených protestech v polovině dubna. Kromě procesů s bývalou elitou plánuje změnit politický systém (z prezidentského na parlamentní) a vypsat nové volby. Referendum o ústavních změnách by mělo proběhnout 27. července. Za datum nových voleb vláda určila 10. říjen.
Do svrženého prezidenta Bakijeva vkládali Kyrgyzové původně velké naděje. Před pěti lety byl vůdcem povstání, které pomohlo svrhnout režim postsovětského prezidenta Askara Akajeva. Sny o lepší budoucnosti se ale postupně rozplynuly, jak začal Bakijev protežovat členy rodiny a budovat vlastní autoritativní režim.
Další informace:
AFP Kyrgyzstan offers bounty for ousted leader, aides