Ahmadínežád ustoupil tlaku, bude uran obohacovat v zahraničí
Petr JedličkaIslámské republice se podařilo využít „poslední možnost“, jak předejít novým sankcím. Není doposud jasné, kdo bude uran pro Írán obohacovat. K výměně paliva má ale dojít v Turecku.
Vyjednavači Turecka, Íránu a Brazílie dospěli v noci z neděle na pondělí k dohodě, dle níž má obohacování íránského uranu probíhat mimo území Islámské republiky. Režim Mahmúda Ahmadínežáda tak v posledku přistoupil na plán OSN, jejž pomohli osobně zprostředkovat turecký premiér Erdogan a brazilský prezident da Silva. Rusko a Spojené státy již dříve označily projekt za „poslední možnost“, jak by se Írán mohl vyhnout dalším mezinárodním sankcím.
Dle teheránských zdrojů BBC je Írán připraven odeslat k obohacení dvanáct set kilogramů materiálu s 3,5procentní koncentrací. Uran má dostat zpátky ve více obohacené podobě i radioaktivní tyče pro výzkumné a lékařské účely.
Není doposud jasné, kdo bude obohacování, respektive výrobu tyčí zajišťovat. Jisté je pouze to, že k předávce materiálu dojde v Turecku. Podle vyjádření íránského ministerstva zahraničí bude se všemi podmínkami kontraktu „v průběhu týdne“ obeznámena Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Podle agenturních komentářů má dohoda zmírnit obavy západních zemí, dle kterých může být vědecký jaderný program zástěrkou pro vývoj atomových zbraní. Teherán podobná obvinění odmítá, zpřístupnit výzkumná zařízení inspekcím MAAE ale nechce.
Jak připomíná BBC, stěžejní otázkou pro výklad celé události je, zda Írán otevře svoje zásoby uranu neprodleně, anebo až po opuštění záměru uvalit na něj další sankce. Dohoda o dovozu palivových tyčí ze zahraničí byla uzavřena již vloni, kvůli požadavku okamžitého předání uranu však Írán od kontraktu ustoupil.
Četní pozorovatelé Islámskou republiku dlouhodobě podezřívají, že ve skutečnosti žádnou dohodu nechce a jednání zneužívá pouze k tomu, aby chystaný balík sankcí co nejvíce oddálila.
Další informace:
BBC News Iran signs nuclear fuel-swap deal with Turkey
AFP Iran agrees to send low enriched uranium to Turkey