Írán prý chce obohacovat uran v zahraničí
Jan MiesslerZápad Íránu nevěří, Čína ale hrozí v případě návrhu sankcí vetem.
Podle íránského ministra zahraničí Manúčehra Mottakiho se rýsuje dohoda s jadernými velmocemi, na základě které by Írán mohl vyměňovat většinu svých zásob nízce obohaceného uranu za palivové tyče do jaderných elektráren. Mottaki zároveň naznačil, že některé části íránského plánu by mohly být pro Západ nepřijatelné. To vzápětí potvrdilo prohlášení Spojených států a Evropské unie: Írán by podle nich měl předložit srozumitelnou nabídku, jinak mu hrozí další sankce.
Jenomže Čína je připravena sankce vetovat.
Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie společně s Německem už loni Íránu nabídly program, v rámci kterého by Írán mohl výměnou za nízce obohacený uran dostávat z Ruska a Francie jaderné palivo pro svůj reaktor. Smyslem mělo být zabránit Teheránu v pokusech o samostatné obohacování uranu, na rozdíl od palivových tyčí by totiž Írán mohl takto obohacený uran využít pro výrobu atomové bomby.
Íránští představitelé od minulého týdne prohlašují, že jsou připraveni na dohodu s velmocemi přistoupit. Západ to ale spíš vnímá jako snahu vyhnout se dalším sankcím. Írán totiž letos v lednu odmítl podmínky dohody vyjednané loni v říjnu a vykoledoval si za to snahu USA, Británie a Francie sankce zpřísnit. Nyní se údajně chce dohodnout, jenomže pod podmínkou, že o objemu uranu vyměněného za jaderné palivo bude rozhodovat sám. To se Západu nelíbí a představitelé Spojených států, Německa, Británie i Francie již vydali stanoviska, ve kterých zpochybňují opravdovost íránské snahy o uzavření dohody a prohlašují íránská prohlášení za diplomatické manévrování.
Íránští představitelé se zase netají názorem, že jejich země má na jaderný výzkum nárok. A Čína se netají měkkým přístupem k Íránu: Podle ní je třeba situacit řešit diplomaticky a v klidu.
Další informace:
BBC West greets Iran nuclear claim with scepticism