Plán spalovny v Rybitví se znovu vynořil ze záhrobí. Vznikne, nebo nevznikne?
Jan LinhartFirma AVE CZ se nenechala odradit masivním odporem občanů, ani odmítavým stanoviskem ministerstva životního prostředí a znovu se snaží proklestit cestu záměru zbudovat v těsném sousedství Pardubic spalovnu toxického odpadu.
Již šestnáct let trvá snaha firmy AVE CZ o obnovení provozu spalovny nebezpečných odpadů na návětrné straně města Pardubice přibližně pět set metrů od nejbližší zástavby rodinných domků. Spalovnu postavila v roce 1997 firma VCHZ Semtín a nějakou dobu v ní likvidovala svůj odpad. Když spalovna přestala splňovat emisní limity, odmítla ji již upravovat tak, aby limitům vyhověla, a její provoz ukončila. Z toho logicky vyplývá, že ji pro svůj provoz nepotřebovala.
Místo toho, aby Semtín nefunkční spalovnu zboural, prodal ji ale za osmnáct milionů firmě AVE CZ odpadové hospodářství. Ta měla v úmyslu spalovnu takzvaně zmodernizovat, aby tam mohla pálit až dvacet tisíc tun nebezpečných odpadů ročně.
Proti tomu se zdvihla velká vlna odporu a podařilo se mobilizovat občany města, kteří potom svým podpisem na nesouhlasné petici jasně vyjevili svůj názor, že žádnou velkokapacitní spalovnu v místě nechtějí. Petici podepsalo více než sedmačtyřicet tisíc lidí. Svůj nesouhlasný názor vyjádřili občané i na veřejném projednávání vlivu stavby na životní prostření (EIA), kterého se zúčastnilo snad až pět tisíc občanů. Atmosféra tu byla mírně řečeno hustá.
Na základě tohoto obrovského tlaku veřejnosti, ale i na základě nedořešených technických a technologických problémů, vydalo MŽP k EIA záporné stanovisko, a tudíž firma nemohla stavět. Domnívali jsme se, že firma AVE CZ od svého záměru ustoupila, ale vyvedla nás z omylu. Přepracovala a doplnila dokumentaci, vyměnila vedení a svůj záměr znova předložila k projednání a k posouzení vlivu na životní prostředí.
V úterý 8. února tedy znovu proběhlo on-line veřejné projednání záměru společnosti AVE o obnovení provozu spalovny na dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu v obci Rybitví. I přes námitky Statutárního města Pardubice, a mnoha dalších proti online distanční formě Ministerstvo životního prostředí zarputile trvalo na svém. Ve špičce bylo v jednu chvíli k online jednání připojeno přes 450 účastníků.
Jsme přesvědčení, že počet lidí, kteří se chtěli připojit, by byl daleko vyšší, ale technické problémy jim to znemožnily. Obce v okolí Pardubic, město Pardubice, spolky občanů i občané, vnesli k dokumentaci řadu ústních i písemných připomínek, na které předkladatel neuměl odpovědět.
Obnovili jsme proto petici, kterou mohou občané podepisovat na takzvaných malých radnicích nebo též elektronicky na portálu občana. Naším cílem je vyvinout takovou vlnu odporu mezi občany, aby i MŽP ji muselo vzít na vědomí a příslušní úředníci pochopili, že zdraví a péče o životní prostředí je prioritní a neměli by upřednostňovat peníze. A tady se připravuje business s lidským zdravím.