Museveniho „věčný“ režim přečkal další volby, opozice se ale nevzdává
Petr Jedlička, Adam Rektor-PolánekRežim jednoho z vůdců někdejšího odboje proti Idimu Aminovi vládne Ugandě již pětatřicet let. Letošní volby však vyhrál za cenu šestapadesáti mrtvých a velkých podvodů. Aktuální lídr opozice zpěvák Bobi Wine chce bojovat dále.
Režim prezidenta Yoweriho Museveniho, jež vládne v Ugandě nepřetržitě již pětatřicet let, přečkal i letošní volby — celkově již páté prezidentské, které povolil. Shodují se na tom pozorovatelé na základě vývoje v posledních dnech. Šestasedmdesátiletý Museveni čelil tentokrát 14. ledna především výzvě od osmatřicetiletého aktivisty a reggae zpěváka Roberta K. Ssentamua, známějšího pod uměleckým jménem Bobi Wine. Wine oficiální výsledek 58,6 procenta pro Museveniho, 34,8 procenta pro něj neuznal a volby označil za zmanipulované. Režim na něj však obratem uvalil domácí vězení.
V aktuálním týdnu se dostal Wine opět na svobodu poté, co odpovědný soud prohlásil jeho domácí věznění za nezákonné. Mluvčí ugandské policie ale uvedl, že zpěvák usiluje o rozvrat státu, a bude tak sledován i nadále.
Wine po propuštění slíbil za celou opozici „nenásilně pokračovat v boji“. Různí představitelé státní moci dali ovšem už v řadě prohlášení najevo, že považují otázku výsledku letošních voleb za uzavřenou.
„Myslím, že Bobi Wine má před sebou velkou politickou budoucnost. Je bystrý, je populární, má peníze. Centrální Ugandu ostatně již jeho strana NUP ovládla, zvláště hlavní město Kampalu (…) Tentokrát však ještě dle všeho neprorazí,“ hodnotil ve speciálu keňské stanice KTN politik a komentátor Arthur Odera.
Profily kandidátů
Yoweri Museveni byl jedním z vůdců povstalecké koalice, jež za pomoci tanzanské intervence svrhla v roce 1979 diktaturu Idiho Amina. Sám se pak dostal k moci v roce 1986 jako vítěz vnitřního boje někdejších povstaleckých skupin. Od té doby vládne. Uganda má prezidentský systém a Museveni osobně má až diktátorské postavení. Země se přesto orientuje na západní anglosaské státy a od roku 1996 pořádá co pět let prezidentské volby. Museveni je nicméně vždycky vyhrává.
Bobi Wine zkoušel od předloňska prorazit s protikorupční rétorikou, vizí nástupu nové generace politiků a s příslibem lepšího fungování státu. Zvláště na podzim 2020 však jeho kampaň provázela systematické šikana ze strany státu i násilí. Wine sám byl několikrát zatčen, údajně za porušování proticovidových opatření. Podle Amnesty International však tato opatření v Ugandě slouží i jako nástroj politického útlaku.
Při násilném rozhánění listopadových protestů po jednom z Wineových zadržení přišlo o život nejméně čtyřiapadesát lidí. V prosinci zemřel za nejasných okolností zemřel jeho bodyguard. Wine tvrdí, že šlo o vraždu. Dva Wineovi příznivci přišli o život i při povolebních protestech minulý týden.
„Museveni využívá vojsko a policii stranicky, k útlaku svých politických protivníků a k potlačování našich práv. My bojujeme za to, co je správné a spravedlivé,“ uvedl Bobi Wine toto úterý, v prvním projevu po zrušení svého domácího vězení.
Písní proti diktatuře
Museveniho Uganda není klasická uzavřená diktatura. Turisté, mezinárodní organizace i zahraniční podnikatelé jsou vítáni. Na nižší úrovni funguje také politická soutěž. Opozice drží přibližně sedminu parlamentních míst.
Letošní prezidentské volby však podle pozorovatelů prostupovala atmosféra neobvyklého strachu a napětí, která po listopadových úmrtích ještě zhoustla. Vše vyvrcholilo plošným vypnutím internetu den před volbami. Tyto skutečnosti se odrazily i v nízké volební účasti dvaapadesát procent, což je nejméně za celé Museveniho vládnutí.
Volby jako neregulérní odsoudila i většina zahraničních pozorovatelů. Státní orgány de facto znemožňovaly nezávislý volební dohled, třicet pozorovatelů bylo přímo zatčeno. Spojené státy stáhly nakonec celý pozorovatelský tým. Mezi Wineho stoupenci koluje řada videí zachycující doplňování lístků do uren uniformovanými muži a další volební podvody.
Politologicky vzato má Museveni stále největší podporu mezi staršími voliči a u lidí z venkova. Wineho volili zejména mladší lidé a obyvatelé měst. Zvláště loni si i světové agentury všímali také Wineho netradičního způsobu, jakým stoupence oslovovat. Zpěvák totiž natočil několik předvolebních písní, ve kterých svým typickým stylem vysvětloval, proč kandiduje a jak bude Uganda vypadat, pokud vyhraje. Zde jedna ukázková: