ČEZ začal s kupováním souhlasu obcí v okolí Temelína
Dušan RadovanovičV možnost zabránit dostavbě jaderné elektrárny už starostové obcí okolo Temelína příliš nevěří. Raději se soustředí na výši kompenzací. Ekologové zatím nevědí, zda povedou proti dostavbě Temelína kampaň.
Strategie, při níž tučnými dotacemi umlčují odpor místních obyvatel proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín, zjevně ČEZ vychází. Podle informací deníku E 15 navýšil energetický gigant dotace obcím v blízkosti elektrárny na pětinásobek.
Společnost ČEZ si tímto způsobem chce koupit souhlas s výstavbou dalších dvou reaktorů Temelína. Jen pětice nejbližších obcí si má během nejbližších deseti let přijít na tři sta milionů korun.
„V minulých šesti letech jsme dostávali zhruba milion korun z reklamních fondů společnosti. Teď bychom měli dostávat pět milionů ročně,“ uvedl starosta Dřítně Karel Lukáš. Finance prý hodlá použít na investiční projekty jako čistička nebo oprava komunikací.
Největší podíl získají Týn nad Vltavou a Temelín. Namísto samotné dostavby reaktorů jsou starostové obcí zneklidněni především z klíče, kterým se mají finance rozdělovat. „Temelín dostane stejně peněz jako Týn nad Vltavou, který je mnohonásobně větší. Je pravda, že mají elektrárnu ve svém katastru, ale myslím si, že způsob kompenzací by se měl změnit,“ uvedl Lukáš.
ČEZ další jednání nevylučuje a nepokrytě naznačuje, že první krok je na straně zastupitelstev. „Velké investice zahájíme poté, co dostaneme souhlas s dostavbou elektrárny,“ uvedl mluvčí elektrárny Sviták.
Podobnou taktiku používá ČEZ i jinde. „Bohužel to není nic výjimečného, podobná situace se týká i Prunéřova, kde byl Ústecký kraj původně proti a nyní už s ČEZ vyjednává o spolupráci,“ řekl Deníku Referendum Jan Rovenský z Greenpeace ČR.
„Na jednu stranu jsou kompenzace pro postižené obyvatele správné, pamatuje na ně i zákon, na druhou se ale vlastně jedná pomalu o legalizovanou korupci. Tu má ČEZ propracovanou k virtuozitě,“ dodává Rovenský.
Programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký má pro starosty obcí svým způsobem pochopení. „Starostové se stavěli proti před dvaceti lety, nyní rezignovali a snaží se aspoň vydobýt kompenzaci. V tomto ohledu je celkem chápu,“ řekl Deníku Referendum Kotecký.
Podle Koteckého by ale ČEZ vedle kompenzací nejvíce postiženým obcím měl platit také odpovídající pojistku pro případ havárie obdobným způsobem, jako to musí dělat například chemický průmysl.
Kotecký uvedl, že Duha rozhodně bude prosazovat, aby se temelínská elektrárna nedostavovala. Duha spolu s dalšími ekologickými organizacemi dnes zveřejnila podrobně zpracovanou alternativní vizi české energetiky, která ukazuje, že nové reaktory u nás nejsou zapotřebí. Podle studie by se měly pouze stávající reaktory nechat dožít.
„Zda povedeme proti dostavbě temelínské elektrárny kampaň a v jakém rozsahu, ale zatím nedokážu říct," řekl Deníku Referendum Kotecký.
Další informace:
E15.cz ČEZ přidal obcím u Temelína