Po loňském ústupku atomové lobby se kabinet Fredrika Reinfeldta rozhodl masivně podpořit i alternativní zdroje.
Na 1101 větrných turbín by mělo být v příštích letech vystavěno v oblasti Piteå na severu Švédska. Projekt jednoho z největších větrných parků v Evropě schválila na čtvrtečním zasedání vláda.
Kabinet Fredrika Reinfeldta předpokládá, že po dokončení bude větrný pakt dodávat do švédské sítě osm až dvanáct TWh ročně. To odpovídá množství energie, jež v roce 2008 vyrobila jaderná elektrárna Temelín, a třicetinásobku toho, co v roce 2009 dodaly do sítě všechny větrné elektrárny v České republice.
Švédko má pověst ekologicky citlivé země. V osmdesátých a devadesátých letech se zde stavěly převážně vodní elektrárny, v roce 1998 se ale sociálnědemokratická vláda rozhodla další projekty nezačínat kvůli přílišnému narušování krajiny.
Do minulého roku platilo ve Švédsku rovněž moratorium pro jadernou energii — na základě referenda z roku 1979 mělo Švédsko v letošním roce všechny jaderné elektrárny odstavit. Dne 9. února 2009 však Reinfeldtův kabinet podpořil revitalizaci dvou velkých elektráren, čímž moratorium de facto zrušil.
Podle komentářů ve švédských médiích znamená rozhodnutí o výstavbě větrného parku jakousi symbolickou kompenzaci. Švédsko dnes z jádra vyrábí pětačtyřicet procent energie. Podíl alternativních zdrojů na energickém mixu by měl v budoucnosti tuto hodnotu vyrovnat.
Oblast čtyř set padesáti čtverečních kilometrů, na níž mají být větrné turbíny postaveny, po léta využívá sámská (laponská) populace jako zimní pastviště pro soby. Reinfedtův kabinet proto apeloval i na společnosti, které získají příslušnou zakázku, aby tradiční řemeslo výstavbou elektráren neomezovaly.
Více informací: