Evropa vidí obchodní příležitosti v obnovitelné energii
Lukáš HorákSpolečenství uhlí a oceli pro jednadvacáté století se příští týden setká v Berlíně.
Zatímco u nás se diskutuje o Prunéřovu a Temelínu, evropská enregetika se zabývá projektem mezinárodní energetické sítě, která by softwarově zajistila maximální výkon z množství větrných farem na pobřeží severního Atlantiku a Severního moře.
Kvůli přípravám na vytvoření této nové sítě se už podruhé sejdou delegáti Belgie, Velké Británie, Dánska, Francie, Německa, Irska, Lucemburska, Nizozemí, Norska a Švédska, a to 9. února v Berlíně. Za cíl si tyto země kladou vytvoření mezinárodní skupiny, která bude schopna započít výstavbu už v roce 2011. Nová síť má být dokončena a uvedena do provozu do roku 2020 a náklady na ni budou činit okolo třiceti miliard euro.
Celá síť bude rozšířena po téměř polovině Evropy. Bude spojovat pobřežní větrné farmy a solární elektrárny a řídit dodávky elektřiny z těchto zdrojů. Ve skandinávských zemích se pak navíc budou nacházet vodní elektrárny, v nichž bude ukládána energie získaná v období špičky.
Sven Teske, vedoucí německé pobočky Greenpeace pro agenturu IPS uvedl, že „současné národní sítě v Evropě nejsou schopny pojmout a samy o sobě řídit ohromné množství elektřiny získané rostoucím množstvím větrných farem a solárních elektráren". Zbudování mezinárodní koordinované sítě takových elektráren je opakovaně požadováno evropskými experty, ekologickými aktivisty a také Evropskou asociací pro větrnou energii.
Viceprezidentka společnosti Energinet, která vlastní většinu sítí na dodávky elektřiny a zemního plynu v Dánsku, IPS řekla, že dánská síť ještě stále „není dostatečně inteligentní, aby flexibelně dokázala koordinovat nabídku i poptávku a kompenzovat výkyvy typické pro větrnou a solární energii".
„Potřebujeme kvalitnější předpověď počasí, která nám umožní zlepšit náš časový plán a řízení dodávek větrné a solární energie," dodala.
Krom toho vyjádřila ohledně mezinárodních sítí požadavek na ucelený energetický systém, který umožní zvýšit flexibilitu a ekonomickou efektivitu a snížit environmentální dopady. Takové „chytré" sítě budou využívat digitální technologie ke sledování všech dodávek energie proudících do sítě, zatímco budou kontrolovat požadavky zákazníkových spotřebičů, tak aby spořily energii, snižovaly ceny a zvyšovaly spolehlivost dodávek.
Začátkem roku 2013 plánuje Velká Británie zahájení rozsáhlého projektu na výstavbu rozsáhlé větrné farmy s výkonem přes dvaatřicet gigawattů, která by do roku 2020 měla pokrýt čtvrtinu energie pro celou Británii. Farma bude sestávat z více než 6400 větrných turbín rozmístěných na pobřeží Severního Atlantiku.
Více informací:
IPS European Firms See Windfall in Renewable Energy