Třicáté výročí sametové revoluce: Oslavy, vzpomínky i demonstrace proti Babišovi
Jan KašpárekTřicáté výročí událostí sedmnáctého listopadu 1989 přinese množství vzpomínkových i oslavných akcí napříč republikou. Do ulic se chystá ale i Milion chvilek pro demokracii, který plánuje demonstrace v Praze i regionech.
Blíží se třicáté výročí sedmnáctého listopadu 1989, kdy státní represe proti demonstrujícím studentům odstartovala sametovou revoluci. Česká republika se chystá na oslavy, vzpomínková shromáždění i protesty. Ty největší svolává spolek Milion chvilek pro demokracii nejen do Prahy, ale i do dalších měst a obcí napříč celou zemí.
Sedmnáctý listopad v sobotu předznamená dlouho očekávaná demonstrace Milionu chvilek, která má ambici alespoň částečně zopakovat úspěch z června, kdy na shromáždění proti účasti Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (nestr. za ANO) ve vládě přišlo na čtvrt milionu lidí. Aktivisté i tentokrát mobilizují na pražskou Letnou, která se před třiceti lety stala symbolem odporu proti autoritářskému režimu KSČ.
Milion chvilek i tentokrát volá po Babišově demisi. Chce ale také představit dlouhodobější strategii svého budoucího působení a načrtnout „čtyři konkrétní nepřekročitelné čáry“ v podobě činů politiků, proti kterým je znovu připraven vést lidi do ulic. Aktivisté současně mají v plánu apelovat na opoziční strany, aby se snažily účinněji vzdorovat politickému hnutí ANO.
„Rozpínavosti oligarchů a populistů je třeba stanovit hranice. Dobré tendence ve stranách demokratické opozice je třeba podpořit. A konečně je třeba pozitivně formulovat, oč usilujeme a dát najevo připravenost demokracii bránit, bude-li to třeba,“ uvádí spolek v pozvánce na manifestaci.
Tu zřejmě znovu podpoří nejen bezpočet jinak nepříliš angažovaných občanů, ale také různé aktivistické iniciativy či politická uskupení. Výjimkou nebude hnutí za klimatickou spravedlnost, které přichází s vlastním ekologickým blokem pod heslem „Milion chvilek pro živou planetu“.
Na Letnou přímo naváže i sedmnáctý listopad, a to menšími demonstracemi napříč celou Českou republikou. Milion chvilek ve středu evidoval přes sto padesát regionálních akcí. Mezi nimi jsou plánované pochody, ale také například shromáždění na autobusové točně v tříapůltisícových Velkých Přílepech či občanské setkání v kavárně v Srbské Kamenici.
Praha se chystá slavit a vzpomínat
Největší akce sedmnáctého listopadu ovšem tradičně čekají Prahu, a to ve formě rozličných oslav, koncertů a průvodů. Ty ráno zahájí vzpomínkově laděný Svobodný listopad v režii akademické obce Univerzity Karlovy. Studenti i absolventi se shromáždí na Albertově, odkud po kulturním a debatním programu vyrazí Sametový průvod po stopách demonstrace napadené v roce 1989 na Národní třídě represivními složkami.
„Nebude to jen procházka! Chceme co nejvíce navodit atmosféru tehdejší doby. Průvod budou provázet herci a zvukové a audiovizuální kulisy vzpomínek pamětníků,“ slibují pořadatelé. Živé obrazy chtějí na trase udržet až do páté hodiny, aby si je mohli prohlédnout i lidé, co se z nějakého důvodu nechystají přímo na průvod.
V uvolněnějším duchu se ponese Sametové posvícení, které vyráží ve dvě odpoledne z Kampy. Do satirického a společensky kritického průvodu se jako každý rok zapojí řada občanských iniciativ a spolků, tentokrát pod zastřešujícím heslem „Ulítly ti včele?!“. Posvícení se chystá intenzivně věnovat ekologickým tématům. Objeví se jak česká pobočka Greenpeace, tak aktivisté z Extinction Rebellion, kteří před časem prosluli blokádou pražské magistrály.
Již od dopoledne bude v plném proudu tradiční slavnost Korzo Národní. Její program zahrnuje přednášky i množství pouličních koncertů, které ukončí před osmou večerní David Koller. Na něj naváže afterparty v klubu Rock Café, kde vystoupí Ventolin, Tea Jay Ivo a další.
Na Korzu dostanou prostor i neziskové a občanské organizace zabývající se lidskými právy, ochranou demokracie a dobrovolnickou činností. Svou agendu představí Člověk v tísni, Amnesty International, spolek Rekonstrukce státu, iniciativa Demagog.cz ověřující fakticitu výroků politických činitelů nebo rozličné proevropské organizace, jako je think-tank Evropské hodnoty či Pulse of Europe.
Další již tradiční pásmo hudebních i řečnických vystoupení přinese Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, kde vystoupí řada osobností veřejného života včetně spisovatele Jáchyma Topola nebo ústavního právníka Jana Kysely a zahraje dlouhá řada kapel od Mig 21 až po alternativní Vltavu a Už jsme doma. Obsáhlý program v deset večer uzavře videomapping na budovu Národního muzea.
Výrazně kritičtější stanovisko k odkazu roku 1989 zaujme na náměstí Republiky manifestace s titulem „Zrazená revoluce“, již pořádá platforma Skutečná levice usilující o vytvoření nové levicové politické strany. „Problémem mediálních a pouličních oslav je, že neříkají celou pravdu. Zatajují pocity a osudy statisíců, možná milionů obyvatel. Jejich očekávání a naděje nebyly naplněny. Jejich revoluce byla ukradena a zrazena,“ uvádějí organizátoři v pozvánce.