Hospodaření politických stran: V roce 2018 tratili téměř všichni, nejvíce ANO
Jan KašpárekVšechny sněmovní strany a politická hnutí s výjimkou STAN minulý rok skončily s finanční ztrátou. Největší ztrátu utrpělo vládní ANO, dále pak ČSSD a KSČM. Víceméně vyrovnaný rozpočet si vyjma STAN udrželi i lidovci a SPD.
Politické strany k začátku dubna povinně vydaly výroční účetní zprávy za minulý rok. Evidují v nich jak svou finanční bilanci, tak veškeré dary, které obdržely nad rámec členských příspěvků. Největší ztráty vykázalo ANO premiéra Andreje Babiše následované koaliční ČSSD a KSČM. V zisku jako jediní skončili Starostové a nezávislí.
Zatímco rok 2017 uzavřelo ANO s nejvyšším ziskem 143 milionů korun, o rok později naopak vykázalo největší ztrátu, a to třiačtyřicet milionů. Výnosy ANO se totiž meziročně snížily o 120 milionů. Většinu příjmů činily příspěvky od státu, jež se blíží 134 milionům. Přijaté dary se víceméně rovnaly ztrátě: dosáhly výše 42,6 milionu.
Zdaleka největším soukromým dárcem ANO v uplynulém roce byl podnikatel a lídr pražské kandidátky Babišova politického hnutí Petr Stuchlík. Ten přispěl třemi miliony korun, přestože se členem ANO stal až letos.
Finančník Stuchlík svým darem trojnásobně předstihl druhého největšího sponzora, ostravskou firmu IN-CREDIT Leasing. Personální obsazení IN-CREDITu zrcadlí vedení společnosti Satum Czech, jež pojišťuje nemocnice v Moravskoslezském kraji. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová již dříve uvedla, že hnutí nepřijímá dary od subjektů napojených na veřejné zakázky či dotace. Na svého sponzora napojený Satum ANO nicméně neprověřilo.
Třetím nejštědřejším dárcem je podnikatel Josef Chuchlík, svého času neúspěšný kandidát za ANO do Senátu v obvodu Jablonec nad Nisou. Ten politickému hnutí věnoval dohromady 800 tisíc korun. Dalším politikem-sponzorem je výrazně známější místopředseda ANO, bývalý brněnský primátor a zastupitel Jihomoravského kraje Petr Vokřál. Politickému hnutí daroval v minulém roce 375 tisíc.
Vedle Chuchlíka ANO přispěli i další neúspěšní kandidáti ze senátních voleb. Roman Kerekeš z Prahy i Lucie Groene, jež se o místo v horní komoře parlamentu ucházela na Rokycansku, darovali ANO po 300 tisících korunách.
Věrným příznivcem Babišova politického hnutí je podnikatel v oblasti mlynářství Daniel Perner. ANO od něj minulý rok získalo 450 tisíc korun. Přispěly i další komerční subjekty, například elektrotechnická společnost KASRO (400 tisíc), známý výrobce zemědělské techniky Zetor či úklidová firma Darag (oba 300 tisíc).
Sociální demokracii se nedaří zastavit ztráty
Koaliční ČSSD sice plánovala hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, skončila ale ve třiatřicetimilionové ztrátě. Ekonomický ředitel strany Martin Starec podobně jako vloni glosoval, že je na vině nízká výše povolebních příspěvků od státu, a naopak nemalé výdaje spjaté s volbami do Senátu a obecních zastupitelstev. Jedním z problémů je podle Starce i to, že ČSSD obdržela na darech méně, než očekávala: od sympatizantů a členů dostala zhruba jedenáct a půl milionu.
Nejštědřejším dárcem sociální demokracie se vloni stal neúspěšný kandidát do Senátu a lékař dívčí hokejové reprezentace Radim Jünger, který straně věnoval 370 tisíc korun. Následuje Jüngerova stranická i profesní kolegyně a také neúspěšná kandidátka ze senátních voleb Dana Galuszková s 250 tisíci. Mezi nejvýraznější sponzory se s darem 212 tisíc zařadil i sociálně demokratický ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Nad ČSSD nadále visí finanční hrozba letitého sporu s dědici advokáta Zdeňka Altnera, který stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o její pražské sídlo, Lidový dům. Patrikovi a Veronice Altnerovým sociální demokracie dluží podle rozhodnutí Městského soudu v Praze přes 320 milionů korun. Strana podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který o kauze dosud nerozhodl.
Ztrátu vykázaly téměř všechny strany
Třetí nejvyšší ztrátu ve své výroční zprávě eviduje KSČM. Ta přišla podle účetní uzávěrky o třicet milionů korun, přestože místopředseda strany Václav Ort dříve uvedl ztrátu o deset milionů nižší. Komunisté utrpěli především rapidním snížením příspěvku na úhradu volebních nákladů. Mezi lety 2017 a 2018 se jim snížil o třiapadesát milionů, jelikož ztratili osmnáct poslaneckých mandátů.
KSČM se potýká i s relativně nízkým příjmem z darů, který těsně překročil hranici osmi a půl milionu. Komunistům nepřispívají prakticky žádné firmy a velkou část přijatých darů tvoří pravidelné příspěvky od funkcionářů strany. Například radní Plzeňského kraje Václav Štekl věnoval KSČM zhruba 140 tisíc, poslankyně Miloslava Vostrá potom 180 tisíc korun.
Podle Orta strana nečelí finančnímu ohrožení, bude ale muset prodat nepotřebné nemovitosti a zvýšit nájmy. „Budou si muset naši soudruzi ve funkcích trošku utáhnout opasky,“ poznamenal místopředseda na konci března.
Se ztrátou loňský rok uzavřela i ODS, u níž výdaje převážily o zhruba třináct milionů korun. „Důvodem byly výdaje oblastních a místních sdružení, která do svých kampaní v komunálních volbách investovala našetřené peníze z předchozích čtyř let,“ konstatovala strana ve stručném prohlášení. V příjmech občanských demokratů se takřka vyvážily příspěvky od státu s dary — obě položky dosáhly téměř sedmdesáti milionů.
Přibližně devět a půl milionu v minusu je i meziroční bilance TOP 09. Strana je s výsledkem nicméně spokojená. „TOP 09 je rozpočtově odpovědnou stranou. V roce 2018 byla bez dluhů a nesplácela žádné úvěry,“ zhodnotila situaci tisková mluvčí Lenka Brandtová.
V červených číslech skončili i Piráti, kteří vykázali ztrátu 5,7 milionu korun. „Nad rámec volebních kampaní jsme financovali především analytický tým pro náš poslanecký klub, síť koordinátorů pirátských dobrovolníků a mediální a administrativní zázemí strany. Ve čtyřletém cyklu jsme stále v přebytku, hospodaření strany odpovídá našemu finančnímu plánu,“ komentoval vykázaný výsledek poslanec Mikuláš Ferjenčík.
V zisku jsou pouze Starostové
V mírné ztrátě skončila krajně pravicová SPD Tomia Okamury. Během minulého roku přišla o zhruba 900 tisíc korun. Převážnou většinu jejího rozpočtu tvořily příspěvky od státu ve výši čtyřiatřiceti milionů. Okamurovo politické hnutí dostalo na darech zhruba šest milionů. Nejštědřejší dárkyní byla s 268 tisíci korun neúspěšná kandidátka do Senátu Pynelopi Valsamisová.
Také KDU-ČSL se podařilo udržet bilanci téměř neutrální, vloni ztratila pouze jeden a půl milionu korun. Na darech vybrala přibližně patnáct a půl milionu. Největší příspěvek ve výši půl milionu lidovcům zaslal jejich tradiční sponzor, podnikatel a developer Luděk Sekyra. Dalším štědrým dárcem byl bývalý předseda strany Pavel Bělobrádek. U příležitosti senátních voleb KDU-ČSL věnoval 200 tisíc.
Jedinou parlamentně zastoupenou stranou, jež skončila v roce 2018 v zisku, jsou Starostové a nezávislí. Ve výroční zprávě konstatují převýšení výnosů nad náklady o téměř milion korun. Politické hnutí obdrželo na darech dohromady přes osmnáct milionů. Nemalou část sponzorů tvoří regionální politické subjekty či ostatní politické strany. Například Občané pro Budějovice STAN věnovali 875 tisíc, Karlovarská občanská alternativa 992 tisíc.