Evropané budou protestovat proti zpřísnění autorského práva
Dalibor ZáhoraEvropské zpřísnění autorského práva podle Dalibora Záhory omezí svobodu projevu a šíření informací a výrazně nahraje americkým technologickým gigantům.
Týden po úspěšné demonstraci středoškoláků Fridays for Future proti nečinnosti politiků ve věci klimatické změny proběhne další mezinárodní protest. Tentokrát proti cenzorsky zaměřené úpravě autorského práva, kterou může schválit Evropský parlament. Protestuje celá Evropa, v České republice proběhnou sobotní demonstrace v jedenácti městech.
Zpřísnění autorského práva, které prosazují evropští konzervativci, bohužel i za podpory socialistů, zavádí de facto povinné filtry pro poskytovatele internetového obsahu. Ve svém důsledku to pro nás jako běžné uživatele internetu nebude znamenat nic jiného, než že si již na internet nenahrajeme, co se nám zamane.
Wikipedie je příjemcem dotaci od Google a jejich dceřiných společností v řádu desítek milionů dolarů, a má sloužit jako jeden z nástrojů pro otevření nových trhů.
https://www.info.cz/nazory/kotrbaty-wikipedie-stavkou-odkryla-vlastni-pokrytectvi-a-hlad-po-penezich-40971.html
https://www.wired.com/story/google-wikipedia-machine-learning-glow-languages/
A možná by nebylo od věci se podívat i na další příjmy této organizace, pro kterou v blažené nevědomosti mnozí makají zadarmo.
Čí chleba jíš, toho píseň zpívej?
Není žádná možnost, jak vzít aspoň část gigantických zisků Facebooku a Google a přesměrovat je k tvůrcům obsahů.
No, jenom další potvrzení toho, že jedeme větší a větší rychlostí a nejde s tím nic udělat.
Prostě nejde.
Nejde zastavit zvyšování obsahů skleníkových plynů v atmosféře.
Nejde zastavit rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými.
Nejde zvrátit větší a větší spotřebu zdrojů, která už dávno překročila regenerační schopnosti planety.
Nejde zastavit pokrok, dostupnost porna, vymírání druhů, světelný smog..........
Prostě nejde.