Spor o pražského primátora pokračuje. Uspěje Hřib, nebo Pospíšil?
Jan KašpárekHlavní město stále nemá jistou koalici pro příští čtyři roky. Piráti, PRAHA SOBĚ a Spojené síly pro Prahu sice pracují na programovém prohlášení, nicméně není zřejmé, kdo usedne v křesle primátora.
Povolební vyjednávání o složení nové pražské koalice pomalu pokračují. Spolupráci Pirátů, uskupení PRAHA SOBĚ a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) ovšem stále komplikuje spor o to, kdo se stane primátorem. Primátorský řetěz totiž chtějí jak Piráti vedení Zdeňkem Hřibem, tak Spojené síly pro Prahu v čele s Jiřím Pospíšilem (TOP 09). Jan Čižinský (PRAHA SOBĚ) se nároků na post primátora v zájmu dosažení dohody vzdal.
Piráti již krátce po volbách naznačili, že ze sporu o primátorské křeslo neustoupí, a že Prahu má vést Hřib. „Pirátská strana reálně obdržela ze všech tří subjektů, které domlouvají koalici, nejvíce hlasů. Z našeho pohledu z toho vyplývá, že z vůle voličů primátora mají mít Piráti,“ zopakoval lídr pirátské kandidátky ve čtvrtek v rozhovoru pro portál Info.cz.
Výměnou za post primátora Piráti nabízí partnerům o jedno křeslo navíc v městské Radě. Podle poslance Jakuba Michálka (Piráti) jde o velký ústupek, který je znamením toho, že se Piráti snaží být za každou cenu konstruktivní. Současně Piráti ostatním stranám navrhli, aby samy vybraly budoucí náměstky. Ti mají být celkem tři.
Zatímco PRAHA SOBĚ se s požadavky Pirátů smířila, na odpor se postavily Spojené síly pro Prahu vedené europoslancem a předsedou TOP 09 Pospíšilem. Ten již dříve připustil, že pokud mu nynější partneři nenabídnou dostatečně výhodné podmínky, má možnost jednat i s ODS. V takovém případě by ale musel vzít za vděk spolupráci s politickým hnutím ANO. Protože s občanskými demokraty Čižinský jakoukoliv spolupráci vyloučil.
Pospíšil není zvyklý ustupovat
Podle politologa Lukáše Valeše Pospíšil neblufuje a neplánuje ze svých nároků ustupovat. „Šel do voleb s tím, že bude primátorem, v tuto chvíli tak nelze vyloučit žádnou variantu možného vývoje,“ uvedl s tím, že lídr TOP 09 je politik, který není zvyklý se ambicí na vedoucí funkce vzdávat.
Valeš ovšem dodal, že případná spolupráce Spojených sil pro Prahu s ODS a politickým hnutím ANO, byť třeba v podobě tiché podpory, nemusí být v praxi tak jednoduchá, jak si ji politici představují.
„Kromě toho se hraje i o budoucnost TOP 09. Neumím si představit výsledky, kterých by dosáhla v příštích volbách poté, co by spoluprací s ANO pražská organizace popřela všechno, co TOP 09 hlásá. Pražané zjevně chtějí na magistrátu progresivní síly a změnu, kterou nese trojkoalice,“ uzavřel Valeš.
Koalice se musí shodnout i na obsazení Rady
Další otevřenou otázkou je personální obsazení městské Rady. I když chce trojkoalice začít hledat konkrétní jména až příští týden po sepsání programového prohlášení, je patrné, že je ohrožena pozice současného radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL). Toho by podle předběžných informací mohla nahradit dokumentaristka Hana Třeštíková, dvojka kandidátky PRAHA SOBĚ.
Spojené síly pro Prahu se ale postu nemíní jen tak vzdát. Podle interní dohody sepsané při skládání společné kandidátky má totiž v případě ustavení koalice v Radě zasednout jeden lidovec. Přičemž jediným kandidátem KDU-ČSL, kterého voliči vyslali na magistrát, je právě Wolf.
Ve volbách do celopražského zastupitelstva zvítězila ODS (17,87 % hlasů, čtrnáct mandátů). S nevelkým odstupem se za ní umístily strany vznikající koalice — Piráti (17,07 % hlasů, třináct mandátů), PRAHA SOBĚ (16,57 % hlasů, třináct mandátů) a Spojené síly pro Prahu (16,29 % hlasů, třináct mandátů). Politické hnutí ANO (15,37 % hlasů, dvanáct mandátů) skončilo poslední.