Soud se vzbouřenými nájemníky z brněnské Kuncovky: Padly první tresty
Radek KubalaObecně prospěšné práce i tisícové pokuty dostávají od soudů bývalí nájemníci z brněnské ubytovny na ulici Markéty Kuncové, kteří se loni vzbouřili proti majiteli, jenž jim vypínal elektřinu a vodu. I ten ale skončil před soudem.
Pokutu deset tisíc pět set korun a případně náhradní trest odnětí svobody na čtyři měsíce soud ve středu uložil sedmačtyřicetiletému Juliovi Kalovi, který byl obžalovaný z podvodu a za neoprávně užívání bytu po uplynutí nájemní smlouvy na brněnské ubytovně ležící na ulici Markéty Kuncové. Soudce jej uznal vinným pouze ve druhém případě, podvodu se Kala nedopustil.
Případ je součástí několika soudních řízení, které navazují na události ze začátku loňského roku, kdy se i s pomocí iniciativy Chceme bydlet vzbouřili nájemníci brněnské ubytovny proti praktikám majitele Roberta Hrdiny, který ubytovnu vlastnil přes svou manželku, a správce objektu Bohumila Jelínka. Hrdina nájemníkům opakovaně vyhrožoval a nezákonně jim vypínal elektřinu a vodu.
Soudce Ivo Zummer své rozhodnutí odůvodnil tím, že Kala byt neužíval podle nájemní smlouvy a majitel proto měl právo ji zrušit. Kala se však rozhodl bránit a podle soudu byt užíval i poté, co mu pronajímatel předal oznámení o ukončení nájemní smlouvy. „Uzavřená smlouva je problematická a mám obavy, že cena nájemného neodpovídala komfortu bydlení. Přesto byla nájemní a obžalovaný jí měl dodržet,“ řekl Zummer při vynesení rozsudku.
Kala s rozsudkem nesouhlasí a na místě se odvolal. „Setrvání v bytě po ukončení nájemní smlouvy podle mého není trestným činem. Pronajímatel se má v takové chvíli bránit civilními prostředky, a teprve když nevedou k nápravě, pak využít trestního práva, což se nestalo. Trestní stíhání vnímám jako mstu za to, že se lidé na ubytovně začali bránit, což je z mého pohledu v rozporu s listinou základních práv a svobod,“ řekla Deníku Referendum Kalova obhájkyně Věra Nováková.
Nováková dodala, že by veřejná moc měla podpořit snahy nájemníků bránit se špatnému zacházení ze strany majitelů a neměla by se stavět na stranu silnějšího. Společnost R.Hero reality — reprezentována manželkou zmíněného Hrdiny a správcem Bohumilem Jelínkem — na žádosti Deníku Referendum o vyjádření k soudnímu sporu nereagovala.
Pronajímatel nepřebíral nájemné
Kromě Kaly byla před nedávnem odsouzená k osmdesáti hodinám obecně prospěšných prací také nájemnice Zdeňka Holcmanová. Soud jí udělil trest za to, že měla podvodně přebírat příspěvek na bydlení, přestože již neměla platnou nájemní smlouvu.
„Pokud pronajímatel převzal nájem, tak jim v některých případech odmítl předat potvrzení o prodloužení nájmu, který úřad práce vyžaduje pro vyplacení příspěvku na bydlení. Osobně to považuji za nespravedlivé, protože stanovisko pracovního úřadu je, že přestali vyplácet, když pronajímatel považoval ten nájem za ukončený. A přestože nájemce tvrdil, že ten vztah trval, tak pracovní úřad i soud vycházejí jednostranně ze stanoviska pronajímatele. Ochrana nájemníka zde chybí,“ vysvětlila Nováková.
Před soudem však skončil i majitel ubytovny Robert Hrdina, který si již v minulosti odpykal rok a půl dlouhý trest za podíl na rozkrádání dotací z ministerstva pro místní rozvoj. Na konci října bude muset městskému soudu vysvětlovat, proč nájemníkům bránil v užívání bytů tím, že jim vypínal elektřinu. „Za otop jsem platila měsíčně tisíc pět set korun a topení mi nešlo prakticky nikdy. Hrdina si peníze nechával pro sebe,“ řekla Deníku Referendum nájemnice Zdeňka Holcmanová.
Jan Milota z iniciativy Chceme bydlet Deníku Referendum sdělil, že situace na ubytovně se oproti dřívějšku zlepšila. Majitelé už nevypínají elektřinu a vodu tak často jako dříve. „Máme ale informace, že zrovna tento týden majitelé ubytovny znovu vypnuli elektřinu a vodu některým lidem. Dva týdny nešla teplá voda, prý kvůli opravě kotle, ale do sklepa údajně nikdo nechodil. Celkově je to ale o něco lepší než dříve,“ uzavřel Milota.