Chceme bydlet: v Brně se lidé bouří proti vykořisťování nájemníků
Barbora BakošováPřípad z brněnské ulice Markéty Kuncové je nejhorším příkladem obchodu s chudobou, který odhaluje chybně nastavené systémové parametry, ale ukazuje také probouzející se občanskou společnost i odvahu sociálně nejslabších lidí čelit vykořisťování.
Do oken jednoho z nejhorších nájemních domů v Brně svítí první jarní paprsky. Dům stojí v těsné blízkosti frekventované čtyřproudové silnice, v městské části Židenice. Teplejší počasí jistě vítají i jeho obyvatelé. Majitel domu jim během letošní tuhé zimy pravidelně vypínal topení a teplou vodu.
Bydlení je ostatně pro zdejší obyvatele, které sem přivedla jejich složitá životní situace, každodenním domáháním se vlastních práv. Jsou sice regulérně platícími nájemníky, majitel domu jim však pravidelně upírá přístup k elektřině, teplé vodě nebo topení. Pouští a vypíná je, jak se mu zlíbí.
Teplá voda tak teče jenom v ranních a večerních hodinách. V zimě se téměř netopilo a v největších mrazech bylo v některých bytech jenom pět stupňů. Dvaatřiceti rodinám s dětmi, které zde žijí, to způsobuje vážné zdravotní komplikace. Mnohé děti trpí dýchacími obtížemi nebo jsou permanentně nachlazené.
Plíseň, zima a švábi
Nájem přitom není nikterak nízký. Za jednopokojový byt o rozloze přibližně pětatřicet metrů čtverečních zaplatí rodina přes deset tisíc korun. Čisté nájemné je šest tisíc tři sta, zbylé čtyři tisíce tvoří služby. Za prostor, v němž majitel není schopen opravit zásuvky, odstranit plíseň a v němž pobíhají švábi, je to nepochybně přemrštěná suma.
V jednom z takovýchto pokojů si povídáme se dvěmi nájemnicemi, paní Zdeňkou a paní Miladou. „Já mám například v bytě plíseň. Kluk mi ho teď na Vánoce přemalovával, ale už je zase venku. A byty nahoře, ty jsou naprosto černý. Dnes jsem taky na chodbě zabila šváby,” vypráví Zdeňka.
Majitel sice od svých nájemníků inkasuje nájem, neplní však základní povinnosti, které mu ze zákona jako pronajímateli náleží. V bytech neopravuje závady, neplatí deratizéry, které sem povolala hygiena na likvidaci švábů a štěnic, a nechává nájemce, ať si byty opravují sami bez proplacení výdajů. „Majitel řekne, ať si to lidé spraví sami, a donesou mu pak účet. Když mu však účet donesou, on jim ho neproplatí. Není přece normální nastěhovat nájemníky do bytu, kde je plíseň, kde jsou štěnice, rusi,“ říká paní Milada.
Není to přemrštěná suma.
Je to zcela nemravná zlodějina.
Jsem 15 let majitel 2+1 bytu ve větším paneláku (50 partají) a člen jeho společenstva vlastníků. Opravdu mám přehled, kolik stojí bydlení v takovýchto domech.
Už jsem to tu jednou psal, ale nedá mi to, možná někteří nemají představu.
Náš dům ovšem vypadá krapítek jinak než ten brněnský. V těch 15 letech postupně proběhlo:::::::::::: zateplení, výměna trubek pro teplou a studenou vodu a jejich izolace, nové výtahy, kamerový systém oprava balkónů, oprava a izolace sklepů, výměna všech oken za kvalitní plastová, nová střecha, digitální vstupní mechanismus.
V celém domě je rozvedena digitální síŤ (koax i optika), úklid chodeb je placený.
Stav účtu společenství - plusový.
Takže pro srovnání:::
za pohodlný 2+1, 80 m2 ve velmi udržovaném domě plus výdaje za energie (teplá a stud. voda, elektřina., plyn, topení) plus internet a kabelová TV plus roční daŇ z nemovitosti
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 6100,- Kč/měs
pan "Hero" za 1+1, 35 m2 v domě hrůzy bez topení, elektřiny, zato se šváby
,,,,,,,,,,,,,,,,,,, víc než 10.000,- Kč/měs