Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Požadují vyšší platy
Jan GruberOdborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem jsou neúspěšná jednání s vládou o zvyšování mezd a platů. Odboráři požadují jejich růst o deset procent. Premiér to navzdory dřívějším slibům odmítá.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vstoupil do stávkové pohotovosti. Důvodem jsou neúspěšně probíhající jednání s koaliční vládou Andreje Babiše (ANO) o zvyšování mezd a platů. Odbory rovněž upozorňují, že premiér nedodržel dané slovo. V květnu totiž odborářům slíbil, že v příštím roce platy a mzdy ve zdravotnictví vzrostou o deset procent. Později ovšem od tohoto závazku ustoupil a uvedl, že desetiprocentní růst rozhodně neslíbil, ale pouze jej v obecné rovině podpořil.
„Obrátili jsme se na premiéra a ministra zdravotnictví. Vysvětlovali jsme jim, jaká je personální situace v nemocnicích. Chceme, aby zaměstnanci dostávali za práci adekvátní odměnu. Aby měli dobré pracovní podmínky. Aby české zdravotnictví dobře fungovalo. Premiér a ministr zdravotnictví ovšem nevnímali situaci jako zvlášť závažnou, proto jsme se rozhodli stupňovat tlak a vstoupit do stávkové pohotovosti,“ uvedla předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.
Žitníková dále připomněla, že předsedové koaličních stran vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v květnu 2016 shodli, že v následujících třech letech budou každoročně zvyšovat mzdy a platy ve zdravotnictví o deset procent. Druhý Babišův kabinet ovšem nemá vůli tento slib dnes naplnit.
Požadavky odborů nejsou legitimní, říká Vojtěch
„Peníze ve zdravotním pojištění, případně ve státním rozpočtu na zvýšení úhrad jsou. Je jen otázkou politické vůle, zda se dostanou k zaměstnancům. České zdravotnictví je v hluboké personální krizi. Nemocnice se personálně vybydlují a kvůli nedostatku personálu se zavírají některá oddělení. Péči o pacienty lege artis přestávají zdravotníci zvládat. V nemocnicích se masivně porušuje zákoník práce a další právní předpisy a překračují se limity přesčasové práce,“ poukázali odboráři na problémy v českém zdravotnictví.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. ANO) považuje požadavky odborů za nelegitimní. „Požadavek odborů je tak již pouhá demagogie a jde proti samotným zaměstnancům. Plošné navýšení rozhodně nevyřeší personální krizi ve zdravotnictví, pouze prohloubí rozdíly mezi nízko příjmovými a vysoko příjmovými skupinami zdravotníků," řekl ČTK s tím, že odbory by místo vyhlašování stávkové pohotovosti měly raději vyjednávat s vedením jednotlivých nemocnic.
Vláda, respektive vládní většina reprezentována politickým hnutím ANO, plošné zvyšování platů a mezd ve veřejném sektoru odmítá dlouhodobě. Premiér opakovaně prohlásil, že peníze navíc si zaslouží především učitelé a lidé ve špatně placených profesích. Babiš zároveň nemíní vyslyšet výzvy Českomoravské konfederace odborových svazů ke společnému jednání na dané téma. Otázkou růstu platů a mezd se prý hodlá zabývat především na úrovni svého kabinetu v souvislosti s přípravou rozpočtu na příští rok.