Dočká se uvolnění potratů také Severní Irsko?
František KalendaNedávné irské referendum o potratech oživilo diskuzi v severní části ostrova, která jako jediná součást Spojeného království umělé přerušení těhotenství zakazuje a tvrdě postihuje.
Minulý týden zrušila přesvědčivá většina irských voličů v referendu dodatek irské ústavy a fakticky tak otevřela cestu k legalizaci potratů. Hlasování, které představuje tečku za hroznými případy umírajících žen, jimž se lékaři z důvodu přísných zákonů obávali provést potrat, s potěšením okomentovala řada politiků ze sousední Británie.
Včerejší irské referendum bylo obdivuhodnou ukázkou demokracie a přineslo jasné a nezpochybnitelné výsledky,“ napsala na Twitter britská premiérka Theresa Mayová a pogratulovala vítězné straně k úspěšné kampani. Skotská premiérka referendum označila za „důvod k radosti“ a pochvalovala si, že „zvítězil soucit, spravedlnost a důvěra v ženy“.
Na první pohled je to pochopitelné. Ve Velké Británii jsou potraty až do 24. týdne těhotenství legální již od roku 1967 a právě sem historicky mířily tisíce irských že, aby jim bylo uměle přerušeno těhotenství. Je tu ale drobnost, o níž se mnoho nemluví. Zmíněný zákon z konce šedesátých let platí pouze ve Velké Británii, ne v Severním Irsku. V této části Spojeného království nikdy nevešel v platnost a potrat je možné vykonat pouze v případě ohrožení života matky, nikoli však v případě vážného poškození plodu, incestu nebo znásilnění. Takových legálních potratů bylo v období mezi lety 2016/17 podle vládních statistik provedeno třináct.