Postavit se ANO na odpor
Jan GruberNálepku těch, kdo se hádají a odmítají pracovat, chtělo politické hnutí ANO na středeční schůzi Sněmovny nalepit svým politickým soupeřům. Za přispění Pirátů místo toho Babiš s Faltýnkem ukázali, že se ještě pořád bojí — policejního vyšetřování Čapího hnízda.
Premiér Andrej Babiš ve středu se svou vládou předstoupil před Sněmovnu se žádostí o důvěru. Věděl, že ji nezíská. Věděl to i prezident Miloš Zeman, který ho za fanfáry ze Smetanovy Libuše přišel podpořit. Věděli to ostatně úplně všichni, kteří si v posledních týdnech otevřeli noviny nebo pustili televizi. S premiérem, jemuž hrozí i několikaletý kriminál — prokáže-li se, že se dopustil v kauze Čapího hnízda podvodu — totiž nikdo nechce nic mít.
Přestože na začátku schůze bylo zřejmé, jak dopadne, přítomnost kamer a houfu novinářů vybudila nejednoho poslance, aby se postavil za řečnický pultík a zopakoval již stokrát řečené. Opoziční politici se střídali u mikrofonu a vypočítávali, co všechno jim na Babišově vládě vadí.
Kritika se snášela především na samotného premiéra. Poslanci říkali, že v čele země nemůže stát lhář a podvodník s trestním stíháním na krku. Že vládní program je šitý horkou jehlou. Že je Babiš velmistr slibu, který každý den říká něco jiného.
Poslanci mají bezpochyby právo, aby při tak důležitém okamžiku, jako je jednání o důvěře vládě, vystupovali s projevy na její podporu, či naopak. Ve Sněmovně se diskutovat má. Ale smysl v opakování stále stejných frází — navíc v kolísající kvalitě provedení — těžko nalézt.
Vzruch do prostorů Sněmovny však z ničeho nic vneslo oznámení Jakuba Michálka, že politická hnutí ANO a SPD chtějí bezprostředně po skončení schůze svolat mimořádné zasedání mandátového a imunitního výboru k případu vydání Babiše s Faltýnkem v kauze Čapí hnízdo.
Babišovci a okamurovci si naplánovali, že na jednání výboru pozvou bývalého policistu a dnešního zaměstnance finanční správy Jiřího Komárka, protože bude moci kompromitovat vyšetřovatele celé kauzy Pavla Nevtípila. Komárek má přitom sám máslo na hlavě. Předloni v době policejní reorganizace obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“ a soud jej následně nepravomocně odsoudil za zneužití pravomocí úřední osoby, jinak řečeno za pomluvu.
Opozice pochopitelně protestovala. Již ráno se sama neúspěšně pokoušela zasedání výboru svolat a následně ještě přes hlasováním o důvěře rozhodnout o vydání Babiše s Faltýnkem policii k trestnímu stíhání.
Proti návrhu Ivana Bartoše na přednostní projednání vydání obou poslanců se však ruku v ruce postavila politická hnutí ANO a SPD, komunisté a Roman Onderka s Jaroslavem Foldynou. Když však ti stejní politici, kteří svolání výboru ráno blokovali, náhle otočili, došla mnohým v jednacím sále trpělivost.
„Když to Babišovi hraje do karet, tak si ANO a SPD výbor svolají. Ale rozhodnutí o vydání přitom již od listopadu blokují,“ rozohnil se Jakub Michálek. A navrhl, ať se jednání Sněmovny přeruší a výbor se sejde rovnou. Babišovci s komunisty a několika členy ČSSD byli i tentokrát proti.
Schůze se však do původních kolejí již nevrátila. „Přizvání bývalého policisty, který je v postavení nepravomocně odsouzeného lháře za pomluvu, prostě nechápu. My ve výboru nejsme ani orgán činný v trestním řízení, ani nezávislý soud a vůbec nám nepřísluší, abychom se vyptávali lidí, kteří s tou věcí nemají vůbec nic společného. A kteří vám slíbili — že vám tam přijdou říct nějaké drby, pravděpodobně drby z ranku, za které jsou trestně stíhaní, protože jsou trestně stíhaní a obžalovaní za pomluvu,“ ohrazoval se proti postupu poslanců politického hnutí ANO Miroslav Kalousek.
Řešení, jak zlomit odpor Babišových věrných, zakrátko nalezl Jan Bartošek. Řekl, že jednání mandátového a imunitního výboru považuje za zcela klíčové, a proto se jej rozhodl umožnit. Oznámil, že si lidovecký poslanecký klub bere hodinovou přestávku a výbor se může bez větších komplikací sejít, k čemuž po pár minutách skutečně došlo.
Rokování výboru se ale jako obvykle protahovalo a čas vymezený na přestávku uplynul. Proto Zbyněk Stanjura navrhl přerušení schůze do příštího úterý, který hlasy všech politických stran vyjma KSČM překvapivě hladce prošel.
Výbor se nakonec přičiněním babišovců a okamurovců usnesl, že bývalého policistu Komárka na své další jednání přizve. Podle vyjádření jeho členů by měl již před pokračováním přerušené schůze Sněmovny rozhodnout, zda vydání Babiše s Faltýnkem doporučí, či nikoliv. Piráti a lidovci rovněž oznámili, že se znovu pokusí hlasování o vydání obou poslanců předřadit vyslovení, respektive nevyslovení důvěry vládě.
Otázkou zůstává, zda se jim pro návrh tentokrát podaří nalézt podporu, neboť politické hnutí ANO o změně programu schůze nechce ani slyšet. Rozhodující proto bude postoj SPD a komunistů, kteří si doposud ve většině hlasování s Babišovou partají notovali.
Přestože šance, aby byli Babiš s Faltýnkem již příští úterý zbaveni imunity, není velká, opozice v čele s Piráty prokázala, že je schopná se vůli politického hnutí ANO postavit na odpor. Nejspokojenější mohou být právě Piráti, kteří bezmála dosáhli toho, co od počátku schůze Sněmovny prosazovali.