V Texasu přinesl povodně hurikán Harvey, v Asii jde o důsledek monzunu, který zasahuje celou Bangladéš, jižní Nepál a sever Indie. Mimořádně silná intenzita obou počasových jevů je dávána do souvislosti s celoplanetárními změnami klimatu.
Vedle texaského Houstonu, jehož boj se záplavami sledují masmédia už několik dní, čelí mimořádným povodním i řada států na druhém konci světa, konkrétně v jihovýchodní Asii. Konkrétně Bangladéš, jižní Nepál a sever Indie trápí nezvykle silné deště po většinu letošního léta. Důsledky monzunu mimořádného rozsahu zde připravily o život již 1200 lidí.
V samotném Nepálu zničila voda dle agentur už devadesát tisíc domů. V Bangladéši ovlivnila až šest milionů životů. Podle indických úřadů budou mít záplavy drtivý dopad i na sociální situaci v zemi. V šesti zasažených státech Indie totiž voda poničila už více než 600 tisíc hektarů zemědělské půdy a připravila tisíce rolníků o obživu. Největší škody navíc napáchaly povodně v chudém Biháru.
„Nejsem zde schopen najít kousek suché a úrodné půdy. V některých oblastech nezůstalo farmářům vůbec nic, ani voda, která by se dala pit,“ uvedl pro Al Džazíru Matthew Marek, spolupracovník Červeného kříže, který v oblasti mapuje dopady katastrofy.
Problém zesilování letního monzunu a jeho destruktivních důsledků je v Asii pozorován již delší dobu, přičemž pravidelně podněcuje i zvýšení počtu sebevražd. Řada vědců dává celý jev do souvislosti se změnami klimatu. Lidé z výzkumného střediska Ames Research Center přidruženého k NASA přímo předpovídají, že tropické cyklóny se budou výhledově objevovat až desetkrát častěji.
„Zvyšující se vlhkost v některých částech Země vytváří v kombinaci s vysycháním jiných míst příznivé podmínky pro mohutné deště a záplavy. S jistotou můžeme již dnes říci, že změny klimatu zhoršují následky tropických bouří a extrémních projevů počasí, čímž zvyšují riziko poškození budov a ztrát lidských životů,“ píše ve svém komentáři na Guardianu americký klimatolog Michael E. Mann působící na Pensylvánské univerzitě.
Situace v USA
Současné záplavy v americkém Texasu vyvolal hurikán Harvey a svojí povahou jsou spíše lokální. I když aktuálně prší hustě i v Louisianě nebo Kentucky, mimořádně ničivě dopadají děště zejména na přístav Houston a jeho okolí, kde kvůli vysoké vodě dokonce hrozí havárie v chemické továrně Arkema. Deset ropných rafinérií v oblasti již museli jejich majitelé z důvodu bezpečnosti uzavřít.
O život přišlo v Texasu kvůli záplavám zatím třiatřicet lidí. Třicet dva tisíc dalších bylo nuceno využít nouzové bydlení.
Analytikové v USA dávají dopady hurikánu do souvislosti zejména s polohou Houstonu a nedůsledně regulovaným růstem města v minulosti. I v Texasu se ale začíná hovořit o spojení se změnami klimatu.
„Kromě faktoru deště jsou záplavy takto mohutné i proto, že hladina moří je vyšší než dříve a pobřežní oblasti jsou poznamenané intenzivní těžbou ropy. Na podobné události se musíme připravit i v budoucnu,“ napsal v Guardianu již citovaný Michael E. Mann.
Již v červenci vydaná studie organizace Union of Concerned Scientists přímo varovala, že tzv. chronické zaplavování — mimořádně četné a závažné rozvodňování místních toků či přelévání vody z oceánu do měst v rozsahu, který „zásadně naruší“ každodenní životy obyvatel daných měst — ohrožuje v USA téměř sedm set měst.
Další informace:
Al Džazíra Floods kill over 1,200 in India, Nepal and Bangladesh
The Guardian Fears of chemical plant explosion as Harvey floods shut down oil refineries
The Guardian It's a fact: climate change made Hurricane Harvey more deadly
Bloomberg Harvey Wasn’t Just Bad Weather. It Was Bad City Planning
CommonDreams.org Extreme Storms Like Harvey and Climate Change: 'This Is the New Reality'
BuzzFeed News South Asia Is Also Experiencing The Worst Flooding In Decades And The Photos Are Horrifying