Německé plány pro budoucnost
Kateřina SmejkalováNěmecká sociální demokracie představila v neděli 16. července ústy svého volebního lídra Martina Schulze v Berlíně svou vizi, jak proměnit Německo, pokud by se po zářijových parlamentních volbách dostala k moci.
„Plán pro budoucnost“, jak se programový dokument sociální demokracie nazývá, vychází z velké části z volebního programu schváleného koncem června stranickým sjezdem v Dortmundu a jeho obsah zhušťuje do celkem deseti bodů, které mají společně tvořit ucelené sociálně demokratické vyprávění o budoucnosti země, „moderního Německa“.
Prvním bodem plánu je slib masivních státních investic do veřejné infrastruktury, jejíž některé části, jako například silnice, železnice a mosty nebo velké množství školních budov jsou v Německu již delší dobu v dezolátním stavu, ale také do rychlého internetu, dokončení Energiewende nebo výzkumu a vývoje.
Jako protiváhu k zastropování úrovně zadlužení státu zakotvenému v německé ústavě požaduje SPD dlouhodobý vymahatelný závazek k určitému rozsahu investic. Jasný ideologický profil celého programového bodu pak jen podtrhuje prohlášení strany, že se místo plošného snižování daní zaměří pouze na daňovou úlevu rodinám a nejméně vydělávajícím a daňové prostředky ostatních vybere v nezměněné výši a využije právě na investice.
Druhý bod se zaměřuje na konkurenceschopnost německého hospodářství a udržení a tvorbu pracovních míst v něm. Slibuje aktivní průmyslovou politiku, která by jednak pomohla s přechodem do éry digitalizace klasickým německým odvětvím, zejména tomu automobilovému, ale i vytvořila vhodné podmínky pro inovativní start-upy. Strana se zavazuje mít při všech těchto snahách na zřeteli také životní prostředí, když říká, že moderní průmysl a klimatická šetrnost nejsou v protikladu.
Ve třetím oddíle obrací manifest pozornost k práci a životu v digitalizované společnosti. Co se týká práce, zdůrazňuje potřebu využít šancí, které digitalizace skýtá — jmenuje především možnost větší autonomie pro pracující — a nevzdat se přitom již dosažených výdobytků. Dále pak jde především o digitalizaci státní zprávy.