Ratifikace Pařížské dohody se blíží. ODS ani KSČM obstrukce nechystají

Jan Gruber

Pátý pokus o postoupení Pařížské dohody do dalšího čtení by měl být úspěšný. Sněmovní opozice, která doposud projednání dohody blokovala, nehodlá přistoupit k obstrukcím.

Poslanecká sněmovna se bude v úterý již popáté zabývat v prvním čtení ratifikací Pařížské dohody, jejímž hlavním cílem je o omezení emisí skleníkových plynů a udržení oteplování planety výrazně pod dvěma stupni Celsia a v nejlepším případě ještě pod hranicí jednoho a půl stupně. Pařížskou dohodu podepsala Česká republika před více než rokem. Loni v září ji vláda doporučila k ratifikaci a nedávno stejné stanovisko zaujal i Senát. Lze předpokládat, že během úterního pozdního odpoledne poslanci a poslankyně postoupí dohodu do druhého čtení.

„V porovnání s tím, jak smlouva mohla vypadat, je to zázrak. V porovnání s tím, jak by měla vypadat, je to katastrofa,“ řekl na adresu předloni uzavřené dohody britský novinář George Monbiot. Jak jsme již v Deníku Referendum psali, smlouvu lze hodnotit dvěma způsoby: z hlediska toho, jak špatný výsledek jednání bylo možno na základě dosavadních zkušeností očekávat, a z hlediska toho, jaký výsledek byl potřebný k přijatelnému zvládnutí změn klimatu.

Schválení Pařížské dohody před několika týdny označila vláda Bohuslava Sobotky za jeden z prioritních úkolů, který je třeba stihnout před koncem volebního období. Premiér v úterý po dopoledním jednání o sportovních dotacích řekl, že by byla ostuda, kdyby Česká republika ratifikaci do října nedokončila.

KSČM ani ODS obstrukce nechystají

„Pařížská dohoda je z hlediska TOP 09 velmi významná, a proto ji dlouhodobě podporujeme. Dohoda přináší příležitosti pro inovace v oblasti energetické účinnosti a úspor energie, jejichž podpora bude prospěšná pro Českou republiku. Proto věřím, že se nám ji podaří posunout do druhého čtení,“ oznámil na tiskové konferenci Michal Kučera, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Na otázku Deníku Referendum, zda při případných obstrukcích podpoří TOP 09 prodloužení jednání Sněmovny i po devatenácté hodině však odpověděl vyhýbavě s tím, že doposud žádná taková dohoda neexistuje.

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola nicméně později oznámil, že vládní koalice k dohodě dospěla. „Předpokládám, že se jednání protáhne po devatenácté možná i jednadvacáté hodině. KDU-ČSL je dohodu připravena podpořit,“ dodal.

„Náš klub není úplně jednotný,“ odpověděla komunistická poslankyně Marie Pěnčíková na otázku, zda KSČM podpoří postoupení Pařížské dohody do druhého čtení. „V souvislosti s tím, co se děje ve světě, máme jisté obavy. Spojené státy od dohody odstoupily. Klimatických změn jsme si vědomi, nicméně náš klub se nezavázal k jednotnému stanovisku,“ dodala s tím, že KSČM však neplánuje blokovat projednání této dohody.

Obdobně se vyjádřil i předseda občanských demokratů Petr Fiala. „ODS se nebude snažit projednání dohody zablokovat. Nechystáme žádné obstrukce. Nevidíme pro to žádný důvod,“ řekl. Jeho stranický kolega Zbyněk Stanjura navíc upozornil, že od posledního projednávání dohody uplynulo sto dvacet dnů. „Co koalice dělal minulé čtyři měsíce, když říká, že je to její priorita,“ vznesl řečnickou otázku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec po jednání poslaneckého klubu ANO řekl, že Česká republika proslavila Pařížskou dohodu poněkud nešťastným způsobem. „Jsme poslední v Evropské unii, kdo ji neratifikoval, což pro nás představuje reputační riziko. I nevěřící Tomášové již vědí, že změny klimaty nejsou jen v tom, že lednímu medvědovi ubývá led. Vidíme ty dopady kolem sebe: vlny veder a přívalové deště,“ pokračoval Brabec. Na dotaz Deníku Referendum, jak lze současně podporovat Pařížskou dohodu a prolomení limitů těžby odpověděl, že se tato dvě opatření nevylučují. A dodal, že se jednalo o jeho nejtěžší rozhodnutí.

Ministr zahraničních věcí a lídr sociální demokracie pro podzimní volby Lubomír Zaorálek řekl, že je o Pařížské dohodě připraven diskutovat do roztrhání těla. Opakoval, že dohoda je v zájmu České republiky. „Nechci sledovat cestu Spojených států. Zůstat s Nikaraguou a Spojenými státy ostudně v rohu nedává smysl,“ dodal.