Squateři obsadili dům v centru Prahy. Policie je záhy vyklidila
Petra Dvořáková„Praha: Muzeum ruin“ stálo na transparentu, který vyvěsili aktivisté ze soboty na neděli z okna prázdného domu v centru Prahy v Hybernské ulici. Na místo přijela policie a obsazenou budovu uzavřela. Desítky lidí skončily na služebně.
„Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny. Squatujeme, aby se v džungli civilizace dalo nejen přežívat, ale i důstojně žít,“ uvedl kolektiv Obsaď a žij, který v podvečer 10. června obsadil dva propojené prázdné domy v Hybernské ulici v centru Prahy. Plánovaný program sestávající ze čtení poezie, promítání či žonglování však ani nezačal, objekt asi dvě hodiny po obsazení uzavřela policie.
Policie zadržela a převezla okolo půlnoci dvacet sedm osob na služebnu. Propouštěla je postupně během noci. Přibližně patnáct dalších squaterů vylezlo na střechu, kde zůstali až do rána. Všichni budou podle policie čelit řízení kvůli přestupku vůči majetku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Policisté odvezli na služebnu i dva muže, kteří spolu s několika desítkami lidí podporovali squatery před budovou, i ty už propustila.