Tripartita se neshodla na dalším růstu minimální mzdy
Jan GruberZástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se nedohodli na zvýšení minimální mzdy, rozhodne vláda. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že minimální mzda bude v příštím roce činit dvanáct tisíc dvě stě korun.
Během pondělního jednání tripartity se vláda se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů neshodla na míře dalšího zvýšení minimální mzdy. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby se minimální mzda od příštího roku zvýšila o dvanáct set korun, odbory požadují ještě o tři sta korun více. Zaměstnavatelé se růstu minimální mzdy nebrání, trvají však na tom, aby vzrostla maximálně o osm set korun.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka řekl, že bude prosazovat růst minimální mzdy na dvanáct tisíc dvě stě korun měsíčně. Současná výše minimální mzda činí jedenáct tisíc. „Jednalo by se již o čtvrté zvýšení minimální mzdy, které by provedla tato vláda. Avšak i po předchozích relativně vysokých zvýšeních má Česká republika v mezinárodním srovnání jednu z nejnižších minimálních mezd v rámci Evropské unie. Nižší je v přepočtu na eura pouze v Litvě, Lotyšku, Rumunsku a Bulharsku,“ konstatoval premiér. Dodal, že růst minimální mzdy považuje za důležitý proto, aby se lidem zvýšila motivace pracovat.
„Zvýšení minimální mzdy o dvanáct set korun je pro podnikatele naprosto nepřijatelné,“ reagoval předseda Svazu průmyslu a dopravy České Republiky Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé jsou dle jeho slov ochotni diskutovat o růstu minimální mzdy o osm set korun v příštím roce a o dalších osm set v roce 2019. Ani předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nebyl s vládním návrhem spokojen. „Nedosahuje toho, co dlouhodobě chceme. Aby minimální mzda překročila hranici chudoby pro jednotlivce. Proto požadujeme její zvýšení alespoň na dvanáct tisíc pět set korun. Česká minimální mzda je jedna z nejnižších, to si naši zaměstnanci nezaslouží,“ komentoval.
Sobotkova vláda se v programovém prohlášení zavázala, že bude po dohodě se sociálními partnery zvyšovat minimální mzdu tak, „aby zajišťovala důstojný život zaměstnanců nezávislých na sociálních dávkách a jejíž úroveň bude dostatečně motivační“. Cílem vlády v této oblasti je zajistit, aby minimální mzda činila nejméně čtyřicet procent průměrné mzdy v České republice. Po navrženém navýšení o dvanáct set korun by měla odpovídat čtyřiceti a půl procenta průměrné mzdy.