Olomoucká lekce
Pavel ŠaradínPavel Šaradín komentuje odvolání olomouckého hejtmana. Na první pohled nenápadná kauza podává zprávu o fungování ANO: pokud členové neposlechnou příkazů shora, budou potrestáni.
Po několika letech existence připomíná hnutí ANO 2011 politickou stranu. Jinak tomu ani nemůže být. Prvotní nadšení pominulo, idealisté hnutí opouštějí nebo je jejich nasazení mnohem menší, než tomu bylo před pár lety. ANO v tuto chvíli znamená moc. Postupuje kupředu, úspěšné pro hnutí byly ostatně všechny poslední volby. Sněmovní, evropské, komunální, krajské i senátní. Zároveň stále řeší personální krizi, do politiky se profesně úspěšní lidé, které hnutí oslovuje, příliš nehrnou.
Je velmi obtížné říci na základě několika negativních jevů, které se v hnutí v souvislosti se sestavováním kandidátek objevily a objevují, že v něm převládají autoritářské tendence. Vnitrostranickou demokracii si řeší po svém a členům patrně vyhovuje, když nakonec rozhodne autorita nejvyšší.
V politických stranách mnohá rozhodnutí předsedy členové kritizují, v hnutí ANO nikoliv. Pokud si pamatuji, stalo se tak pouze ve dvou případech. Poslankyně Kristýna Zelinková kritizovala Andreje Babiše kvůli Čapímu hnízdu, a nakonec z hnutí odešla. Letos do sporu s hnutím zabředl někdejší olomoucký hejtman Oto Košta.
Tahanice a pachuť
Dostal-li se v minulosti některý z hejtmanů do konfliktu se stranickým vedením, byl pozván takzvaně na kobereček, popřípadě se dotyčný předseda za ním rovnou rozjel. Andrej Babiš se s Otou Koštou vůbec nebavil. Kontroloři předali reference a Andrej Babiš rozhodl. Jistě, jde o vnitrostranické praktiky, které mohou dovést ANO k politickým výšinám, nebo do propasti. Ale z hlediska obyčejné lidské slušnosti vůči člověku, který odvedl několika měsíční kampaň, jde o selhání.
Jak už tomu v životě bývá, v podobných sporech není jeden viník, ale chyby se najdou na obou stranách. V každém případě se obyvatelé Olomouckého kraje nedozvěděli žádné relevantní důvody, které měly vést k odvolání hejtmana Košty. Zástupných však byla celá řada.
Často se hovořilo o tom, že hejtman vyplácel tři měsíce svému předchůdci pětačtyřicet tisíc korun měsíčně, aby mu předal svou funkci. Co na tom, že naprosto stejně se zachoval Koštův náměstek Milan Klimeš (ANO), který odměňoval svého předchůdce Michala Symerského (KSČM)? Předáky ANO včetně největšího Koštova kritika Ladislava Oklešťka to nechalo absolutně chladnými.
Zastupitelstvo, na němž odvolávali Otu Koštu z funkce, mělo být prvním, které mohli zájemci sledovat skrze on-line přenos. Z nejrůznějších „procesních“, „legislativních“ a vážných důvodů se tak nestalo. Smutné je, že tato stanoviska obhajoval náměstek hejtmana Jiří Zemánek (ČSSD), nikoliv někdo z ANO. Nezúčastnění přišli o zajímavé debaty.
Kupříkladu dalším z důvodů odvolání byla výtka, že hejtman nepředal svým náměstkům agendu. Opoziční výrok zněl přibližně takto: takže kvůli tomu, že ex-hejtman z ČSSD Jiří Rozbořil nepředal agendu současnému náměstkovi Zemánkovi z ČSSD, máme odvolat hejtmana z hnutí ANO?
Veřejné mínění bylo spíše na straně Oty Košty. Hejtmanem se stal jeho největší kritik, zmíněný poslanec Ladislav Okleštěk. Ten si ponechá obě funkce. Měsíc trvající tahanice zanechaly silnou pachuť. Má-li být politika důvěryhodná, pak olomoučtí zastupitelé ANO, ČSSD a ODS učinili přesný opak.
Na popularitu ANO situace pravděpodobně mít vliv nebude. Ale je to poselství těm, kteří se s entuziasmem vrhají v jeho dresu do politiky. Pokud neposlechnou příkazů, budou potrestáni. Bez možnosti se hájit.