Rozvrat ostravské ČSSD postupuje: v noci na dnešek proběhl další puč
Vratislav DostálLumír Palyza byl již potřetí odvolán z pozice předsedy ostravské ČSSD. Stejně skončily obě předešlé okresní konference, jejich výsledky ale anulovalo centrální vedení strany. Pro jeho odvolání hlasovalo téměř dvaapadesát procent delegátů.
Hluboká krize ostravské ČSSD, jejichž příčinám jsme se v Deníku Referendum opakovaně věnovali, pokračuje. V noci z úterka na středu již v krátkém čase potřetí odvolali delegáti okresní konference předsedu ostravské sociální demokracie Lumíra Palyzu. Pro jeho odvolání hlasovalo 102 ze 188 delegátů, tedy necelých dvaapadesát procent.
Palyzův hlavní soupeř Adam Rykala již před jednáním novinářům řekl, že ostravští sociální demokraté musejí vyřešit aktuální krizi. V tradičně levicovém regionu totiž sociální demokraté fatálně ztrácejí voliče, po posledních komunálních volbách se zde ČSSD dokonce ocitla poprvé od roku 1990 na magistrátu v opozici. Podobně je na tom také v krajském zastupitelstvu.
„Tu situaci je třeba řešit, většina členů nerespektuje Lumíra Palyzu jako předsedu,“ říká pro deník Právo Rykala. Jeho plán, který se nakonec také podařilo prosadit, spočíval v tom, že na post předsedkyně dosadí spřízněnou Janu Vajdíkovou, kterou delegáti do čela ostravské ČSSD zvolili již v lednu. Výsledky lednové, stejně jako předtím i listopadové, okresní konference, ale anulovalo centrální vedení strany.
Přestože se Rykala pokouší navenek krizi uvnitř ostravské ČSSD prezentovat jako obvyklý pokus o nalezení ztracené důvěryhodnosti, vše nasvědčuje spíše tomu, že jde o čistě mocenský boj. O programu nebo idejích nemluví ani jeden tábor. „ČSSD v Ostravě je programově i personálně zdevastovaná,“ uvedl pro Deník Referendum zdroj dobře obeznámený se situací, jehož identitu nemůžeme prozradit.
Redakce Deníku Referendum se již několik týdnů pokouší kontaktovat již podruhé zvolenou předsedkyni ostravské ČSSD Janu Vajdíkovou. Marně. Jednou nám sice telefon zvedla, avšak omluvila se s tím, že má jednání. Od té doby nereaguje na e-maily ani textové zprávy a telefon nebere. Adam Rykala nám telefon také nebere, a oficiální telefonní kontakt, který je uveden na webu ostravské ČSSD, je neexistující číslo.
Konflikt, který nemá dobré řešení
V čem je tedy podstata sporu a kde hledat jeho kořeny? „Nyní jde oběma táborům už pouze o vlastní prospěch. Tak tomu ale bylo vlastně vždycky,“ odpovídá důvěryhodný zdroj Deníku Referendum s tím, že se blíží sjezd sociálních demokratů a především podzimní sněmovní volby. „S ohledem na kondici ČSSD na Ostravsku se nám před očima odehrává boj tak o první dvě — maximálně tři — místa na kandidátce.“
Průběh úterní okresní konference, která skončila až hluboko po půlnoci, naznačuje, že je ostravská ČSSD rozdělená téměř přesně na dva stejně velké tábory. Situace je ale nepřehledná, pozice a síla obou táborů se mění. V Ostravě je totiž podle znalců velký počet straníků, kteří pendlují a nemají v oblibě Rykalu ani Palyzu, zároveň ale nechtějí skončit na straně poražených, každé hlasování tak může dopadnout úplně jinak.
Přesto se zdá, že Palyzův tábor tahá v posledních týdnech za kratší konec. Ostatně Palyza byl odvolán již potřetí. Kromě jeho odvolání navíc delegáti schválili odvolání jedenácti členů okresního výkonného výboru, jejich náhradníků, pěti členů okresní kontrolní komise a tří členů krajského výkonného výboru. Rykala chce navíc odvolat z vedení krajské ČSSD exhejtmana Miroslava Nováka.
Palyza je zcela nesporně temná postava, ale Adam Rykala je, pokud vůbec možno, ještě temnější. Jsou nechvalně proslulí hromadným vylučováním straníků v ostravské ČSSD, které vyústilo až v odstavení a následné vyloučení někdejšího primátora Ostravy Petra Kajnara. Ten už dříve v obsáhlém rozhovoru pro DR za lidi, kteří se ho snažili ze sociální demokracie vyštvat, označil právě Adama Rykalu a Lumíra Palyzu. Tehdy to ještě byli spojenci.
Jak jsme už také dříve upozornili, situaci v ostravské ČSSD je třeba chápat také v kontextu kauzy Dědic, jejímiž hlavními aktéry jsou bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a předseda krajské ČSSD Miroslav Novák a podnikatel Martin Dědic využívající své kontakty na politiky.
Policejní spis o kauze mimo jiné uvádí, že od května 2012 do září 2013 spolu Novák s Dědicem měli více než pět tisíc hovorů či textových zpráv. Ze spisu také vyplývá, že s využitím Dědicových politických vazeb — převážně na ČSSD — měla jeho firma na úplatcích inkasovat 56 581 278 korun včetně DPH.
Martin Dědic byl ovšem v kontaktu i s Adamem Rykalou i Lumírem Palyzou. Za období od května 2012 do srpna 2013 s Rykalou vedli telefonickou komunikaci v 508 případech. Rykala byl rovněž od ledna do května 2010 ve společnosti Martina Dědice zaměstnán. Podobně je na tom Lumír Palyza, který si s Dědicem od června 2012 do června 2013 telefonoval ve 492 případech.
V krajských volbách sociální demokracie v Moravskoslezském kraji získala 16,66 %, byla tehdy lehce nad celostátním průměrem ČSSD (15,24 %), ovšem ještě v krajských volbách v roce 2012 měla sociální demokracie v tomto kraji 27,4 % hlasů a čtyři roky předtím v roce 2008 získala dokonce 42,63 % hlasů.
ČSSD doplácí na to, že se zavčas nedokázala postavit za svého vcelku úspěšného primátora Kajnara. A doplácí samozřejmě také na to, že včas nedokázala všechny osoby spojené s kauzou Dědic ze strany vyloučit. Podle znalce, s nímž Deník Referendum hovořil, situace již dnes v podstatě nemá dobré řešení.