Ať stát odkoupí OKD, navrhuje Mládek. Babiš je proti
Vratislav DostálOdkoupení společnosti OKD státním podnikem DIAMO, a to za jednu korunu, navrhuje vládě ministr průmyslu Jan Mládek. Chce tak předejít situaci, kdy vlastník maximalizuje své výnosy a náklady přenáší na stát. S plánem nesouhlasí Andrej Babiš.
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vládě, aby státní podnik DIAMO odkoupil společnost OKD, a to za jednu korunu. Mládek návrh předkládá na základě vládního usnesení, nyní míří do meziresortního připomínkového řízení. S návrhem nesouhlasí ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Babišův tiskový odbor zdůrazňuje, že Mládek s návrhem přichází v čase, kdy se o OKD vážně zajímají soukromí investoři a podle ministerstva financí je velmi reálné, že toto sdělení může poškodit důvěryhodnost celého obchodu. „V důsledku toho hrozí, že se stát touto svou ukvapenou iniciativou již dopředu připraví o významnou část prostředků na náklady, které v případě nezájmu investora ponese sám,“ argumentuje Babišovo ministerstvo.
„ČSSD, která za směšné peníze zprivatizovala OKD v roce 2004, se nyní uchyluje k dalšímu populistickým krokům a staví se do falešné role zachránce OKD,“ doplňuje samotný Babiš. Podle Mládka chce ministerstvo průmyslu zabránit opakování stejného příběhu, který se již v OKD odehrál.
„Jeho podstatou byla snaha soukromého vlastníka maximalizovat výnosy pro sebe a náklady spojené s útlumem dolů a uvolňováním pracovníků OKD přenést na bedra státu. Současně jde o reakci na požadavek managementu OKD, jenž od státu požadoval další finanční podporu,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu.
„Doufám, že tato nabídka nebude jedinou. Velmi bych si přál, aby se objevily další plnohodnotné návrhy na odkup OKD od seriózních investorů, kteří se postarají nejen o pokračování těžby, zaměstnanosti v regionu a uspokojení věřitelů, ale zajistí i řádný útlum po ukončení těžby. Existence takovéto nabídky by samozřejmě byla optimálním řešením,“ uvedl Mládek.
Nabídka převzetí závodu OKD státním podnikem DIAMO nemá navíc podle Mládka pouze zamezit opakování historie, nýbrž zároveň udržet celý proces útlumu těžby pod kontrolou a minimalizovat s tím související náklady pro stát.
Rozhodnutí o dalším osudu těžební společnosti OKD, která se v roce 2016 dostala do insolvence, je v rukách věřitelského výboru, kterému do 12. dubna letošního roku musí představenstvo OKD předložit reorganizační plán. Jeho součástí by mělo být východisko na základě podaných nabídek potenciálních investorů. Případný nesouhlas věřitelů s reorganizačním plánem by vedl k vyhlášení konkursu.
Mládek už dříve vyloučil, že by stát mohl OKD zestátnit. Což je varianta, kterou před časem z části navrhli komunisté a ke které inklinují také odboráři.
„Musím říci, že znárodnění by byla jedna z nejhorších variant, protože v našem právním řádu je možné bohužel pouze za náhradu, a to by nám velmi reálně hrozilo, že by potom byly na státu vysouzeny v arbitrážích desítky miliard, protože by okamžitě tvrdili, že kdyby to stát neznárodnil, úspěšně by těžili uhlí ještě padesát let,“ uvedl Mládek loni na jaře.
Také předseda hornických odborů Jan Sábel souhlasí s tím, že znárodnění by bylo komplikované i vzhledem k závazkům OKD, zároveň ale zdůrazňuje, že znárodnění se provádělo v nedávné době i v západních státech, takže podle něj samo o sobě žádný problém nepředstavuje.
„Pro nás by bylo nejpřijatelnější, kdyby společnost nějakým způsobem v rámci určitých dohod převzal stát. Potíž je v tom, že nemůže dávat finanční prostředky do soukromé společnosti půl roku před eventuálním konkurzem,“ zdůraznil Jan Sábel a dodal: „Možnost znárodnění určitě je, ale to je možná až ta poslední varianta, pro nás by byla nejlepší,“ uvedl předseda hornických odborů.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula doplnil, že znárodnění je u nás považováno za něco, co dělají komunisté nebo někdo jim podobný, podle Středuly je ale v tomto případě zestátnění naprosto běžný režim, který je používán v řadě ekonomik. Zmíňuje například zestátnění společnosti West Alpine.